Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Od 11 marca do Tel Awiwu, a od 29 kwietnia do Nowego Jorku – bezpośrednie połączenia z Rzeszowa w 2018 roku uruchomi LOT. 

Bezpośrednie rejsy między Rzeszowem a Newark (nowojorskie lotnisko) będą obsługiwane raz w tygodniu – Boeingami 787 Dreamliner. Połączenie będzie realizowane przez cały rok.

Start z lotniska w Newark planowany jest w niedziele o godz. 19:25, a lądowanie w Rzeszowie o 10:10 następnego dnia czasu miejscowego. Z Rzeszowa pasażerowie będą zaś mogli dotrzeć do Nowego Jorku bezpośrednio LOT-em w poniedziałki. Start o 14:10, by wylądować na lotnisku Newark o 17:40 – po uwzględnieniu różnicy czasu.

Cieszymy się, że po 7 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku już raz były. LOT obsługiwał je w latach 2007-2010 – dwa razy tygodniu: w czwartki na lotnisko Newark, w niedziele na drugie nowojorskie lotnisko JFK. W 2011 r. rejsy zostały skasowane, bo LOT nie miał czym ich obsługiwać, głównie ze względu na opóźnienia w dostawie Dreamlinerów.

– Przez te 10 lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe. Dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej, liczba osób i towarów pomiędzy USA a Podkarpaciem znacząco wzrosła. Łącznie pomiędzy Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje rocznie ponad 32 tys. osób. To stwarza ogromną biznesową szansę, na której nie mogliśmy nie skorzystać – twierdzi Milczarski.

O tym, że bezpośrednie połączenia Rzeszowa z USA wrócą mówiło się już pod koniec 2016 r. Loty w 2017 roku zapowiedział Stanisław Malczewski, członek zarządu LOT-u. Władze państwowego przewoźnika szybko jednak zdementowały te informacje. 

– To połączenie będzie wypełnione pasażerami, ale te 10 ton, które można włożyć do luku bagażowego, jako cargo będzie wypełnione towarami. Nasze starania aby uruchomić połączenia, które będą przewozić cargo, powoli stają się faktem. Mamy już przejście fitosanitarne – drugie w Polsce, obok lotniska jest terminal cargo – mówił Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Oprócz połączenia z USA, już od 11 marca 2018 r. LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem. Rejsy do Izraela będą realizowane w każdy poniedziałek nowoczesnymi Boeingami 737-800NG i Boeingami 737 MAX 8 – start o 6:05, lądowanie o 11:50.

Z Tel Awiwu do Rzeszowa pasażerowie będą mogli wylecieć samolotem LOT-u w każdą niedzielę o godz. 20:50, żeby wylądować na lotnisku Rzeszów Jasionka o 23:35.

– Połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem to brakujące ogniwo w naszej siatce połączeń z regionów do Izraela. Liczymy, że dzięki temu połączeniu wielu mieszkańców Podkarpacia wybierze izraelskie wybrzeże Morza Śródziemnego jako cel wiosennego czy letniego wypoczynku – mówi Rafał Milczarski. 

– Z drugiej strony wielu mieszkańców Izraela będzie mogło bezpośrednio odwiedzić jeden z najważniejszych regionów Polski dla historii i kultury narodu żydowskiego. Od momentu uruchomienia tego połączenia LOT będzie oferował aż 21 rejsów tygodniowo między Polską a Izraelem – dodaje Milczarski.

Razem z uruchomieniem połączeń z Rzeszowa do Tel Awiwu wzrośnie też liczba połączeń między Warszawą a Tel Awiwem. Od marca LOT będzie obsługiwał tę trasę dwa razy dziennie: od poniedziałku do niedzieli.

LOT widzi ogromny potencjał biznesowy w połączeniach między Polską a Izraelem. W ciągu ostatnich 10 miesięcy br. przewiózł na tych trasach 150 tys. pasażerów, czyli 2,5 razy więcej niż w tym samym okresie 2016 r.

Słoneczny Izrael stał się w tym roku dla turystów z Polski jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w basenie Morza Śródziemnego, a Polska najchętniej odwiedzanym krajem w Europie przez mieszkańców Izraela.

– Liczę, że uruchomienie nowych połączeń spowoduje, że rozwój nie tylko Podkarpacia, ale i regionów z nim sąsiadujących, nabierze jeszcze większego dynamizmu oraz pobudzi przedsiębiorczość i inwestycje w tej części kraju – mówi Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

Sprzedaż biletów z Rzeszowa do Newark w promocyjnych cenach (od 2080 zł w obie strony) już ruszyła. Bilety do Tel Awiwu (od 340 zł) będą w sprzedaży od poniedziałku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama