Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie

Miejski Zarząd Dróg szuka firmy, która rozbuduje ul. Podkarpacką na odcinku od ul. 9 Dywizji Piechoty do granicy Rzeszowa. Cała inwestycja ma być zrealizowana do końca października 2018 roku.

W marcu władze samorządu podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa podpisały umowę na dofinansowanie rozbudowy ul. Podkarpackiej, które wyniesie 36 mln zł. Chodzi o niespełna 2-kilometrowy odcinek drogi.

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 56 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawcę poznamy końcem maja. Całość robót z kolei ma się zakończyć w październiku przyszłego roku.

– Mamy nadzieję, że najpóźniej w lipcu rozpocznie się budowa – mówi Andrzej Świder, dyrektor MZD. – Teraz praktycznie z każdym przetargiem wiążą się liczne odwołania lub protesty mieszkańców, ale nawet gdyby takie sytuacje pojawiły się w tym przypadku, nie powinno to wpłynąć na  ustalony termin zakończenia prac – dodaje.

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej wiąże się m.in. z wyburzeniem pięciu budynków, które z nią kolidują. Właściciele tych obiektów będą mogli liczyć na odszkodowania. – Ich wysokość będzie zależeć od wartości rynkowej budynku. Oceny będzie dokonywał niezależny wykonawca – wyjaśnia dyrektor Świder.

Rozbudowa niespełna 2-kilometrowego odcinka DK 19 będzie polegała na poszerzeniu drogi z jedno do dwujezdniowej. Przetnie ją pas zieleni. Droga poprawi połączenie Podkarpacia ze Słowacją w Barwinku. DK 19 jest główną arterią wyjazdową z Rzeszowa i wschodniej części Polski w kierunku południowym.

Inwestycja zakłada również budowę dwóch skrzyżowań na przecięciu ul. Podkarpackiej z ul. Beskidzką i ul. Jarową oraz na przecięciu ul. Podkarpackiej z ul. Zwięczycką. Ponadto powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe na długości niespełna 4 km, a także dziewięć przejść dla pieszych. Zostanie też wymienionych 113 latarni.

Przebudowę czeka również sześć zatok autobusowych. Zostanie również rozebrany i wybudowany nowy przepust na potoku Paryja.

Obecnie firma Skanska zajmuje się budową łącznika od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9. Dywizji Piechoty do węzła S19 Rzeszów Południe (Kielanówka) na odcinku 3,46 km. Prace mają zakończyć się 15 listopada br.

Kolejną ważną inwestycją jest droga o długości 6 km, która połączy al. Sikorskiego z ulicą Podkarpacką. To będzie południowa obwodnica miasta. Na zaplanowanym odcinku powstanie również most o długości około kilometra.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama