Zakład Patomorfologii KSW nr 2 w Rzeszowie zmodernizowany [ZDJĘCIA]

Reklama

Ponad 17 mln złotych kosztował generalny remont Zakładu Patomorfologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Zmodernizowany zakład, który istnieje od 1991 roku, oficjalnie otwarto w piątek, 2 lutego. W zakładzie wykonywane są badania histopatologiczne, cytologiczne, biopsyjne, sekcyjne i śródoperacyjne. Wyposażono go w najwyższej klasy sprzęt wysokospecjalistyczny, który pozwala na uzyskanie doskonałej jakości preparatów mikroskopowych.

Zakład Patomorfologii KSW nr 2 zajmuje trzy kondygnacje, posiada m.in. pracownię krojenia i pobierania materiału z nowoczesnym stołem formalinowym oraz z drukarką laserową do oznaczania bloczków kodem QR. Jest również pomieszczenie z procesorami tkankowymi do przeprowadzania materiału w środowisku zamkniętym.

Powstało także nowe stanowisko do zatapiania materiałów oraz dwa nowe stanowiska do krojenia bloczków parafinowych, automatyczna barwiarko-nakrywarka, nowe digestorium do barwienia badań śródoperacyjnych, dodatkowa pracownię do barwień specjalnych.

W zakładzie są dwie sale sekcyjne: jedna do sekcji naukowo-lekarskich, druga dla sekcji zakaźnych, gabinety lekarskie z podnoszonymi elektrycznie stołami, mikroskopy, nowo wyposażone archiwa, dwie chłodnie szufladowe (35 stanowisk), poczekalnia dla rodzin osób zmarłych wraz z salą pożegnań, a także winda.

Modernizacja zakładu objęła pracownie histopatologiczne na pierwszym piętrze oraz śluzę sanitarną na parterze. Są nowe instalacje elektryczne i teletechniczne, sanitarne, nowa wentylacja, przebudowano także prosektorium.  

Generalny remont zakładu kosztował 17,177 mln zł, z czego 17 mln przekazał samorząd wojewódzki, resztę pieniędzy dołożył szpital z własnego budżetu. Prace trwały od grudnia 2022 r. – Właściwie zostały tylko mury. Wszystko zmieniono i doposażono w świetny sprzęt medyczny – podkreślała w piątek Barbara Rogowska, dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie. 

Po remoncie, zakład będzie pełnił rolę wojewódzkiego ośrodka diagnostycznego w zakresie patomorfologii. Skorzystają na tym inne kliniki szpitala, zwłaszcza chirurgii, ginekologii i onkohematologii dziecięcej. Zakład wykonuje się ok. 8 tys. badań histopatologicznych, ok. 2 tys. cytologicznych, kilkaset śródoperacyjnych i ok. 80 sekcji naukowo-lekarskich.

W zakładzie pracuje siedmiu patomorfologów, dwóch rezydentów, laboranci i technicy. Na piątkowym otwarciu zmodernizowanego zakładu były jego władze, personel, kierownictwo szpitala, parlamentarzyści oraz władze województwa i Rzeszowa. Zakład poświęcił bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama