Zdjęcie: Port Lotniczy w Jasionce
Reklama

Sprzeczne informacje na temat lotów z Rzeszowa do Warszawy. LOT twierdzi, że ograniczył je tylko do pięciu w tygodniu. Lotnisko w Jasionce mówi co innego. 

Od kilku dni pojawiają się sygnały, że Polskie Linie Lotnicze LOT postanowiły znacząco ograniczyć rejsy z Rzeszowa do Warszawy. Te skutek drugiej fali pandemii koronawirusa. 

– Mając na uwadze niestabilną sytuację epidemiczną i mniejszy popyt na podróże, staramy się elastycznie dostosowywać naszą siatkę połączeń do oczekiwań klientów – tłumaczył nam w poniedziałek LOT. 

I poinformował nas, że w sezonie zimowym rejsy pomiędzy Warszawą a Rzeszowem będą tylko pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele. Wylot z Rzeszowa o godz. 13:50. I na tym koniec. Więcej lotów w zimie, na razie, nie będzie. 

LOT oferuje więcej lotów

To informacja zaskakująca tym bardziej, że tydzień wcześniej lotnisko w Jasionce twierdziło, że w zimowym rozkładzie lotów połączenia do Warszawy będą 2-3 razy dziennie. 

O te rozbieżności we wtorek pytaliśmy przedstawicieli lotniska. Szymon Taranda, rzecznik Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, twierdził, że w systemie rezerwacyjnym narodowego przewoźnika loty na trasie Rzeszów – Warszawa nadal są 2-3 razy dziennie.

– W niektóre dni jest jeden rejs a w pojedyncze dni nie ma ich wcale – przekazywał nam Szymon Taranda. I podawał konkretne daty. Z siatki LOT-u wypadły „tylko” połączenia we wtorki – 17 i 24 listopada oraz 1 i 8 grudnia.

Połączeń nie ma, ale… są 

Na tym jednak nie koniec rozbieżności. Według stanu na wtorek przed południem w systemie rezerwacji LOT-y dostępne były loty do Warszawy w czwartek 25 listopada o godz. 5:25 i 18:10. Podobnie dwa rejsy zaplanowano na sobotę 28 listopada. 

– W niedzielę 29 listopada jest jeden lot do Warszawy o 13:50. W poniedziałek 7 grudnia są dostępne trzy rejsy do Warszawy – o 5:25, 13:50 i 18:10. To przypadkowo wybrane rejsy, które pokazują, że rejsy są zarówno w tygodniu, jak i w weekendy – dowodził Taranda.

– Na chwilę obecną nie mamy informacji, by miało się coś w tej sprawie zmienić. Nasza wiedza opiera się na ogólnodostępnych danych z systemu rezerwacyjnego – tłumaczył rzecznik lotniska w Jasionce. 

Więcej lotów nie ma sensu

Aby rozwiać nasze wątpliwości, byliśmy odsyłani do LOT-u. A przewoźnik nadal trzymał się swojej wersji, twierdził też, że zmieniony rozkład połączeń do Warszawy obowiązuje już od… drugiej połowy zeszłego tygodnia. 

– Aktualny rozkład połączeń pomiędzy Warszawą i Rzeszowem odpowiada popytowi na loty na tej trasie – przekonywał nas we wtorek LOT. – Aktualnie nie planujemy zmian w tych połączeniach – podkreślono dzień wcześniej w odpowiedziach na nasze pytania. 

LOT twierdzi, że po cięciach europejskiej siatki połączeń zmniejszył liczbę rejsów także w przypadku niektórych tras krajowych, m.in. właśnie z Rzeszowa. – Dotyczy to przede wszystkim lotów, które zasilały poranną falę wylotową z Warszawy – uzasadnia LOT.

Bezprecedensowa sytuacja

Wracamy więc do Jasionki. – Mamy obecnie bezprecedensową sytuację, w której poszczególni przewoźnicy nawet kilka razy w miesiącu dokonują zmian w rozkładzie lotów i – mimo starań – nie zawsze nadążamy z aktualizacją informacji – twierdzi Szymon Taranda.

Stanowiska Jasionki bronił Mariusz Piotrowski z serwisu Fly4free.pl. – W systemie, jak byk, pokazuje połączenia z Rzeszowa do Warszawy – mówił nam. I udowodniał to na wykazie z systemu LOT-u. Na 18 listopada zaplanowano dwa loty do stolicy: o 5:25 i 18:10.

Piotrowski uważa, że rozbieżności pomiędzy informacjami LOT-u i Jasionką to skutek tego, że przewoźnik nie usunął jeszcze ze swojego systemu rezerwacji lotów, których jednak nie będzie. 

LOT był pierwszym przewoźnikiem w Jasionce, który 1 czerwca wznowił połączenia do Warszawy po pierwszej fali pandemii. Na początku dwa razy dziennie. W lipcu liczba tygodniowych połączeń z 12 zwiększyła się do 18

Kolejny cios dla Jasionki 

Ograniczenie lotów z Rzeszowa do Warszawy to kolejny cios dla Jasionki. W poniedziałek informowaliśmy, że WizzAir nie uruchomi 6 listopada lotów do Eindhoven, węgierski przewoźnik inaugurację przesunął na 15 grudnia.

Od 15 listopada do 15 grudnia nie będzie lotów do Bristolu, Manchesteru, Londynu (Luton) i Dublina, które obsługuje Ryanair. Irlandzką linią będzie można z Jasionki latać w tym czasie tylko do Stansted oraz East Midlands. W obu przypadkach po dwa razy w tygodniu. 

Już wcześniej informowaliśmy też, że 25 października połączeń do Monachium nie wznowiła Lufthansa. Loty przesunięto na 21 lutego 2021 roku. 

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl 

Reklama