– To skandal, że nie można dostać zwrotu pieniędzy – alarmowali jeszcze do wtorku pasażerowie MKS. Od środy Związek Gmin PKS idzie pasażerom na rękę.
Epidemia koronawirusa sprawiła, że osób korzystających z transportu publicznego jest coraz mniej. Odczuwa to zarówno MPK Rzeszów, jak i PKS Rzeszów. Ta druga spółka należy Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, którą tworzy 9 podrzeszowskich gmin. Od 16 marca autobusy PKS w dni robocze jeżdżą według sobotniego rozkładu jazdy.
Zarząd Transportu Miejskiego, który zleca kursy MPK, wprowadził możliwość zawieszenia biletu okresowego lub zwrot części kosztów za niewykorzystany czas. O to samo zaczęli się, słusznie, upominać pasażerowie MKS-u, który jest częścią PKS Rzeszów.
„Mamy pandemię koronawirusa, zaleca się przebywanie w domu, szkoły i uczelnie zawiesiły zajęcia. Większość zakładów nie pracuje, ludzie pracują w domu, więc nie korzystają z komunikacji MKS. Mam wykupiony bilet, nie korzystam z niego nie z własnej winy. Dlaczego nie mogę dostać zwrotu pieniędzy?” – napisał jeszcze we wtorek jeden z pasażerów MKS.
„Dlaczego ZGPKS postępuje w ten sposób? Czy to jest uczciwe i fair w stosunku do pasażerów? W MPK Rzeszów można zwrócić bilet, nie ma z tym żadnego problemu. Dlaczego więc MKS nie potrafi postąpić w ten sposób? To skandal!” – uważa nasz Czytelnik.
W tej sprawie zwróciliśmy się z pytaniami do Związku Gmin PKS. W środę otrzymaliśmy odpowiedź. Związek poinformował nas, że „biorąc pod uwagę stan epidemiczny”, pasażerowie mogą wystąpić o częściowy zwrot biletu miesięcznego lub okresowego.
„Wychodząc na przeciw wnioskom Pasażerów, Związek Gmin PKS proponuje możliwość prolongowania ważności biletu miesięcznego w kolejnym miesiącu (np. po wznowieniu
zajęć szkolnych). Ważność biletu będzie przedłużona na wniosek Pasażera przy najbliższym zakupie biletu na nowy okres” – poinformowało nas Biuro Związku Gmin PKS.
Także w środę PKS Rzeszów poinformował, że w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi koronawirusa na kursach tych linii, gdzie na co dzień jest więcej pasażerów, będą podstawione dodatkowe autobusy. Chodzi o nowe obostrzenia, które mówią o tym, że w autobusach może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących.
Od czwartku, 26 marca, podwójne autobusy będą na następujących liniach:
Linia 214
– Rzeszów – Stobierna Krzywe – 5:05
– Stobierna Krzywe – Rzeszów – 5:45
– Rzeszów – Stobierna Krzywe – 6:25
– Stobierna Krzywe – Rzeszów – 7:05
Linia Hucisko – Rzeszów:
– od przystanku Głogów – Młp. Rynek – Rzeszów o godz. 5:13
Linia Pstrągowa – Rzeszów:
– od przystanku Czudec Rzeszowska o godz. 5:40
Podwójne autobusy wprowadza także ZTM Rzeszów. O szczegółach możecie przeczytać TUTAJ.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl