Darmowa komunikacja dla zagranicznych studentów? Chce tego Tadeusz Ferenc

47
Zdjęcie: Paula Rzońca / Facebook.com / Autobusy obsługiwane przez MPK Rzeszów
Reklama

Zagranicznych studentów uczących się na rzeszowskich  uczelniach jest około 2 tysiące. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, chce, aby jeździli oni bezpłatnie komunikacją miejską.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla studentów zagranicznych to nowy pomysł Tadeusza Ferenca na przyciągniecie młodych do Rzeszowa.

– Prezydent, widząc jak wielu studentów zagranicznych studiuje w naszym mieście, postanowił, że będą oni mieli możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Ma ich to jeszcze bardziej przyciągać do tego, aby nie tylko przyjeżdżali do naszego miasta na studia, ale też, by po ich ukończeniu zostawali w Rzeszowie – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Większa liczba mieszkańców w mieście, to większe wpływy do budżetu – dodaje.

W uzasadnieniu uchwały, którą w tej sprawie na najbliższa sesję Rady Miasta przygotował ratusz, czytamy,  że darmowa komunikacja miejska dla studentów to „sposób na promocję miasta i jest czynnikiem miastotwórczym”. 

Ratusz szacuje, że upoważnionych do korzystania z bezpłatnego przejazdu byłoby około 2 tysiące studentów. To głównie obywatele Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Hiszpanii, Litwy, Turcji i Indii, którzy przyjechali na studia do Rzeszowa. 

– Jeśli zagraniczny student będzie chciał skorzystać z darmowej komunikacji, będzie musiał być posiadaczem Rzeszowskiej Karty Miejskiej. To tam będzie zapisana funkcja bezpłatnych przejazdów – tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Weryfikacja zagranicznych studentów będzie odbywać się na podstawie wykazu, który rzeszowskie uczelnie przekażą do Zarządu Transportu Miejskiego. – Wówczas będziemy wiedzieć, czy dany student rzeczywiście zdobywa wyższe wykształcenie na jednej z rzeszowskich uczelni – wyjaśnia rzecznik. 

Nad pomysłem prezydenta na darmową komunikację radni będą dyskutować 19 czerwca. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

47 KOMENTARZE

 1. NIE ZGADZAM SIĘ NA TO

  moje dzieci z podstawówki płacą za bilet 1,80 studenci mniej bo 1,50

  a teraz ci co nie dokładają się do podatków będą z nich czerpać

  z moich podatków obcy będą jeździć GRATIS

  ja kupuje bilety i jeszcze komuś sponsoruję

  Stanowczo nie popieram tego pomysłu.

 2. LEPIEJ NIECH MIASTO UFUNDUJE niestety płatną dzienną medycynę na URz 20 Polakom (studentom/studentkom – po 10 kandydatom na studia z czołówki listy i 10 w trakcie nauki dziennej odpłatnej) w zamian za deklarację o pozostaniu i pracy po studiach w Rzeszowie. To jest promocja miasta a nie darmowe bilety dla tych co zaraz po studiachi tak wyjeżdżają do Niemiec (a i medycynę zresztą mają darmową od „polskiego” rządu – a Polak we własnym kraju jak nie ma dziesiątek tysięcy na roczne czesne, to nie studiuje – taki to „brak lekarzy w Polsce”).

 3. Won z takimi durnymi pomysłami
  : czy to lizanie dupy obcym przed wyborami a o Suwerenie sie zapomina co ?
  Jakim prawem mają śmigać za darmo : konkretne uzasadnienie co ?
  Jak za darmo to najpierw nasi studenci a potem inni jak jest możliwość taka powinna byc kolejnośc a nie odwrotnie dlatego kolejne Ale
  : kogo Pan reprezentuje i czyich broni interesów – co ?

  Naszych czy obcych – dobitnie widać że nastąpiło zapętlenie z tymi inniwacjami płynącymi z ratusza i najwyższy czas dokonać sprzątania od piwnicy po kalenice i to już.

 4. Dość że dostają kasę za studiowanie, stypendia zagraniczne i pewnie socjalne z uczelni to jeszcze mają mieć za free mpk? A co mają Polscy studenci? Wielkie G….

 5. Przekażcie prezydentowi niech pozna życie nocne zagranicznych studentów wtedy zmieni swoje zdanie o ich przydatności dla miasta niszczą smieca i myślą że mogą wszystko bo są z innego kraju

 6. Niby z jakiej paki niech płacą ulgowe jak inni?! Ferenc zaczynasz mnie wkurzać Zakłady drobiarskie smrodzą miasto, parada gejów i darmowe bilety dla obcokrajowców…zadbaj Tadziu o swoich wyborców lepiej

 7. Ferenc jest dla mnie skończony odkąd nazwał mieszkańców Rzeszowa tumanami tylko dlatego że nie chcą mieć nielegalnych migrantów w mieście. Podziękuje mu za to w następnych wyborach.

 8. Zdecydowanie zły pomysł. No chyba, że Pan Ferenc z własnej kieszeni pokryje te koszty? Mnie nie stać na taki gest. Absurdalnych pomysłów i podatków w tym kraju coraz więcej.

 9. Absurdalny pomysł. Dlaczego obcokrajowcy mają mieć specjalne przywileje podczas gdy masz Polski student takich nie ma. Chory pomysł. Mam nadzieję ze radni będą mądrzejsi.

 10. Wiecie co jest w tym najgorsze? Że tego festiwalu populizmu nikt nie jest w stanie przerwać, bo jedynym kontrkandydatem Ferenca będzie ten, no… jak on się nazywa?

  • Nie ważne kto… Ale nawet jak Ferenc będzie prezydentem to nie może sobie robić co chce i dawać prezentów ukrainkom oraz innym zagranicznym studentom…
   MY JESTEŚMY SZEFEM FERENCA – I MY SIE NA TAKIE COS NIE GODZIMY…

 11. Sz.p Prezydencie co chwilę my mieszkańcy i podatnicy słyszymy z Pana ust płacz ile miast dokłada do komunikacji i jaka jest ona droga, a pan chce chwilowym „turystom ” uczelnianym dawać gratisy?? I to jeszcze za moje podatki ??
  Zdecydowanie nie zgadzam się na takie coś jako podatnik i Pana wyborcą:(

 12. Swoim nie chce pomóc, a obcym będzie dawał wszystko za free, czas wykurzyć ten cały ratusz najprędzej jak to możliwe. I gdzie jest 7 baniek za fuszerkę na ulicy 3 Maja????????

 13. Panie Ferenc- jeśli oni płacą tu podatki, to można im dać ulgi takie, jakie mają polscy studenci. A jeśli nie to dlaczego za moje podatki pan funduje takie „gratisy”?!

 14. Jakby mnie było stać na studia zagranicą (baa… w innym mieście nawet!!!) to i na bilet by starczyło. Jak ktoś chce komuś coś fundować to z własnej kasy!
  To tak jak córka 8 letnia mówi:mama ja kupie a ty zapłacisz!

 15. Dyskryminacja i w najgorszy sposób traktowanie NASZEGO POLSKIEGO studenta dobitnie pokazuje kim jest Tadeusz Ferenc i kim dla niego jest student z Polski! Dzięki Tadziu. Głosów Ci nie przybędzie Ale może Rzeszów przyłączysz do UA.

 16. To jakieś nieporozumienie by faworyzować Ukraińców bo to oni w 91% są studentami uczelńi wyższych. Czyli Polacy bedą płacić z przejazdy a obcokrajowcy nie ….. To chyba nie jest promocja miasta i dlaczego Polacy maja płacić za taki pomysł. Zdecydowanie nie.

 17. Не уважаемые умственно отсталые представители коколяов буряки и цебуляки. Деньги не это не идут с ваших ебаных налогов, это все с дотаций, без которых бы по сути и есть дно, но визуально типа норм
  Героям слава

 18. Panie Tadeuszu, ale oni na pana nie zagłosują!!!!
  Ale jest inna strona medalu.
  Ten na wskroś lewacki portal, od czasu do czasu pokazuje absurdalne pomysły lewackich władz Rzeszowa.
  Co prawda robi to albo nieświadomie albo przez pomyłkę, ale to jest dobra robota 🙂

 19. Jeszcze kilka pomysłów, a sołtys będzie maił poważny problem z tym buczakiem, czy jak tam mu …
  Ferenc, dawaj wszystkim, albo nikomu! Polak potrafi być zawistny, a Rzeszów to zaścianek, Polska C, więc ludzie są dodatkowo uprzedzeni do „obcych” .

 20. Ferenc czyś ty zgłupiał do reszty jakims studentom chwilowo zauroczonym Rzeszowem: beduinom, murzynom, arabom,ukraincom koreańcom,chinczykom itp.chcesz zafundować darmową jazde co mają powiedzieć uczniowie szkół podstawowych z Rzeszowa i inni mieszkańcy ,matki z dziecmi którzy latami tu mieszkają i placa podatki stuknij sie w ten łysy łeb student ma bilet studencki i niech sobie zarobi na niego skoro ma ambicje studiować zdobywać tu wiedze to nie ma pribkemu by poszukać pracy.

  • Tym ch0!om, starzy z kraju przysyłają nie małe pieniądze… więc nie potrzeba im darmowych biletów. Studencki z Rzeszowa i ogólnie z Polski nikt nic za darmo nie daje.
   Sam studiuję i mam czas na to żeby pójść do pracy i zarobić na drobne wydatki więc oni też mogą znaleźć na to czas – ale lepiej iść pieniążki tatusia przepić w knajpkach nad Wisłokiem 😉
   PS. p.Tadek widzę pomysły z Komuny odświeża – chociaż nawet wtedy kiedy wszystko było ,,nasze – wspólne” bilety na przejazdy obowiązywały 😉

 21. Najgłupszy pomysł Prezydenta Ferenca. Zdecydowanie nie. Jaką mamy korzyść z zagranicznych studentów? Żadną!!! Ktoś za to będzie musiał zapłacić, a kto? Zwykły mieszkaniec miasta. Dobrze ktoś ostatnio na forum napisał, że nie będzie finansować komuś bezpłatnych przejazdów i zacznie ponownie jeździć samochodem.

 22. Studiowałem za granicą, w 2 krajach UE. W żadnym nie miałem przejazdów czymkolwiek za free i w żadnym nie miałem nawet zniżek studenckich bo tam po prostu takie coś nie istnieje. Chcesz jechać – płacisz i koniec.

 23. Zdecydowanie NIE!
  1. Dyskryminacja polskich studentów
  2. Niby tacy mądrzy ci włodarze miast i władze uczelni, a nie widzą jakie szkodliwe podziały stworzyłaby ta „promocja”, jak bardzo pogłębiłaby niechęć różnych środowisk do „przybyszów”
  3. Studenci z zagranicy raczej na brak pieniędzy nie narzekają. Ten bonus raczej im lata.
  4. Czy ktoś zapytał studentów, zrobił badania, co zachęca ich do przyjazdu do Polski? Darmowa komunikacja była na pierwszym miejscu?

  Pomysł do utylizacji

  • Dokładnie. Jak już tu przyjeżdżają to niech zostawiają swoje pieniądze a nie my im mamy jeszcze dokładać. Ci studenci z Ukrainy są bardzo często bogaci (a właściwie to ich rodzice) – co widać np. na różnych imprezach kiedy to zostawiają na barach napiwki po 20, 50 Ziko czyli mają hajs 😉

 24. Nie no, super, perpetum mobile! Dawać MPK-i za darmo, żeby docelowo zwiększyć wpływy do budżetu. To jak loteria paragonowa – rozdaje się ludziom samochody, żeby śladowo zwiększyć wpływy z VAT-u.

  Z każdej strony w tym kraju śmierdzi bakcylem komunizmu – wincej piniendzy za darmooo, Grażyna drukuj wincej! Zamiast zmniejszać obciążenia podatkowe pracowitym ludziom i takich ludzi zapraszać do nas, to się afiszuje, żeby wpadać do nas na darmochę – a wariatom, którzy siedzą tu od urodzenia, dokręcić śrubę.

 25. Ta Rzesozwiacy będą płacić 3zl, a ubokrajusy będą się wozić za free. Zawaliste strategia przed wyborami.
  Może jeszcze darmowe mieszkania i wyżywienie z podatków pan prezydent zapewni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ