Tadeusz Ferenc: Przeciwnicy uchodźców to przeciwnicy rozwoju Rzeszowa [ROZMOWA]

62
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

– Nie pojmuję, dlaczego ci, którzy przeprowadzili się do Rzeszowa rok, 2-3 lata temu teraz protestują przeciwko przyjmowaniu innych osób – mówi w rozmowie z Rzeszów News Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Marcin Kobiałka: Pan i kilkunastu prezydentów polskich miast, niedawno podpisaliście deklarację migracyjną. Dlaczego Pan to zrobił?

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa: – Mając na uwadze przede wszystkim to, co się działo w naszej historii. Zawsze byliśmy tolerancyjni dla innych narodów. Przybywali do nas Ormianie, Turcy, Tatarzy… Wiele wiosek jest osiedlonych przez inne narodowości. Czuję również okropieństwo wojny a także to, że chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę. Poza tym, kilka milionów Polaków jest za granicą. Oni zostali przyjęci a my nie możemy przyjąć?

W latach 70. do początku lat 80. ubiegłego wieku sporo Pan jeździł po świecie…

– Pracowałem m.in. w Afryce. Byłem w Algierii, Maroku, Tunezji, Czadzie, Libii… Miałem kontakt z różnymi ludźmi, o różnym kolorze skóry. Doznałem tam samych przyjaznych zdarzeń. Przyjaźniłem się z ludźmi innej wiary. Jeździłem do nich w trakcie ramadanu [30-dniowy okres, w którym muzułmanie muszą pościć – przyp. red.], sami mnie zapraszali. Graliśmy też w piłkę, w tenisa.

Za granicą odpowiadałem za transport. Przez trzy lata pobytu w Afryce nigdy nie zaznałem agresji. Wprost przeciwnie. W Libii zaproszono mnie nawet na wesele. Z poznanym Tunezyjczykiem, który wówczas był tłumaczem a dzisiaj mieszka w Polsce, przyjaźnię się do tej pory. To normalny człowiek, jak my wszyscy. I tak jest z resztą.

Ale podpisując deklarację w internecie wylała się na Pana fala nienawiści. Krytyka jest ogromna. Nie może Pan temu zaprzeczyć. To widać na każdym kroku. Może to był błąd, że Pan poparł tę deklarację?

– Z krytyki bardzo się cieszę. Nie chcemy być prezydentami, którzy siedzą cicho i nie są czasem kontrowersyjni. Musimy podejmować decyzje. Ci, którzy mnie krytykują, przejaskrawiają problem, od siebie dokładają wiele, są zacietrzewieni, prawdopodobnie nie mieli kontaktu z tymi, którzy potrzebują pomocy. Mamy kontakt z całym światem – z Chińczykami, Francuzami, Szwedami…  W sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy, powinniśmy ich bezwzględnie przyjmować.

Dlaczego?

– Podam przykład. W piątek dostałem pisma, że 400 ludzi protestuje przeciwko budowie budynków nad ulicą Spacerową [protest przeciwko budowie wieżowców na wzgórzach osiedla Zalesie – przyp. red.]. Gdybym nic nie robił, to do nas nie przychodziliby ludzie z innych terenów Polski i ze świata. Co ciekawe, protestują ludzie, którzy przyszli do Rzeszowa i nawet długo u nas nie mieszkają, ale już nie chcą przyjmować następnych. To tragiczne, że te osoby zapominają, że do nas przyszły.

Inny przykład? Na jednym ze spotkań na osiedlu Pobitno był protest przeciwko budowie budynków przy ulicach Polnej i Morgowej. Ja to osiedle budowałem. Do znanego działacza politycznego mówię: „Chłopie, jak przyszedłeś do Rzeszowa, to były protesty, żony rolników, którzy mieli tam pola, rzucały się pod spychacze, by nie budować. Ale ty zamieszkałeś i teraz protestujesz przeciwko takim samym, jak ty?”.

Taką argumentacją nie przekona Pan przeciwników przyjmowania uchodźców.  

– Ale mówię o tym, by pokazać, że Rzeszów, by się nie rozwijał, jeżeli nie będziemy się otwierać na nowych ludzi. Drabinianka, Baranówka, Przybyszówka, Pobitno… – na tych osiedlach mieszkają w zdecydowanej większości przyjezdni. W sprawie uchodźców protestują ci, którzy rok, 2-3 lata temu przeprowadzili się do Rzeszowa, tu znaleźli chleb i teraz protestują. Sednem sprawy jest to, że protest przeciwko uchodźcom to w gruncie rzeczy protest przeciwko rozwojowi miasta.

To przesada.

– Nie. A jak było w Ameryce? Jak nie budowano autostrad, nie było dobrej komunikacji, to miasta upadały, ludzie się wynosili. Rozwijały się te miasta, gdzie był dobry układ komunikacyjny. Albo będziemy się rozpychać i nabierać płuca w powietrze, albo miasto będzie się zwijać. Ludzie to podstawa. Żeby byli nowi, muszą być nowe domy, żłobki, przedszkola, szkoły, cała infrastruktura…    

A co to ma wspólnego z deklaracją migracyjną?

– Dlaczego Ameryka jest najbogatsza? Bo są u nich Portorykańczycy, Chińczycy, Polacy, Szwedzi, Anglicy, Francuzi… Bo są wszyscy. Ci ludzie skądś przyjechali. Jak ktoś tego nie rozumie, to nie myślę go przekonywać, bo jest tuman.

Opinie przeciwników uchodźców po Panu spływają?

– Niech się martwią ci, którzy mi wystawiają „akt zgonu politycznego”.

Pojawiła się inicjatywa zorganizowania referendum w sprawie przyjmowania uchodźców do Rzeszowa. Jest potrzebne?  

– Ludzie nie zdają sobie sprawy, że do takiej gminy, jak nasza, przyjedzie jedna rodzina. W 200-tysięcznym mieście nic nie znaczy, ale od tych ludzi można byłoby się czegoś dowiedzieć. Przemieszczanie musi następować. Doświadczenie należy wykorzystywać.

Ile Rzeszów jest w stanie przyjąć rodzin uchodźczych?

– Kilka.

Rozmawiał: Marcin Kobiałka

Reklama

62 KOMENTARZE

 1. Jakim prawem decyduje za obywateli, niech uwaźa žeby nie spadl ze stołka , w tym wieku decydować za wszystkich ???

 2. Nie zebym kogos krytykowal, ale gratuluje Wam prezydenta miasta.
  1. Podpisal deklaracje bo koledzy z PO sypneli groszem.
  2. Rzeszow przestanie sie rozwijac, juz nie dlugo bedzie sporo meczetow do wybudowania.
  3. Co do Ameryki zapomnial dodac slowo klucz „chcacy pracowac” moze jednak dwa slowa, a do nas akurat ida po dotacje z Unii ktore TV im obiecala.
  p.s. Jak juz tu beda, to nie ma co myslec o asymilacji z Polskim społeczeństwem, po prostu wykluczone. Beda sie tworzyly tak zwane zamkniete getta, a w raz z tym idzie „nauczanie” nie wiernych i jak juz beda sie czuli mocni w grupie wtedy: Czas w prowadzic prawo szariatu.

 3. mieszkam w Rzeszowie od 2004 roku, wcześniej student -> 5,5roku, po studiach zacząłem tu pracę. jestem oddany temu miastu, ale nie więcej niż rodzinnemu. pół roku temu kupiłem tu mieszkanie ale jeszcze jestem zameldowany w rodzinnym mieście i tam odprowadzam podatki, miałem to na dniach zmienić ale po tym wywiadzie przekonałem się, że wolę, żeby moja kasa trafiała do miasta rodzinnego. Skoro prezydent woli islamskich od polskim migrantów. i „Nie pojmuje” Pan Ferenc dlaczego polscy migranci boją się terrorystów. a poza tym ja nie chce ich w Polsce, a nie tylko w Rzeszowie. wystarczy, że mieszkałbym na Podkarpaciu, to też protestowałbym, żeby ich do Rze nie sprowadzać…

 4. Tadkowi się już po prostu nie chce, stary jest, schorowany. A, że nie ma jaj żeby to powiedzieć to rozpoczyna kampanię na przegranie przyszłorocznych wyborów. Szkoda tylko, że nie ma jakiegoś godnego następcy w przyszłym roku wygra pis i znowu jedyne inwestycje miejskie to będzie budowa pomników i przekazywanie działek kościołowi jak za szlachty.

 5. Z jednej strony krzyczące intelektualne prostactwo, które pozwala utożsamić amerykański model imigracyjny z europejskim oraz pomieszać przy okazji pojęcia uchodźcy i imigranta. Z drugiej strony – co on mówi – że rozwój Rzeszowa zależy od przyjęcia kilku rodzin? Normalnie geniusz z Pana Ferenca. Mieszkańcom Rzeszowa chyba coś dolewają do wody, że na niego głosują 🙂

 6. Z tego co wiem to Rzeszów jest miastem kebabów, a kto zakłada kebaby Polacy czy Turcy i jak na moje oko nie są chrześcijanami ani też nierobami. Gdyby nikt nie jadł kebaba to pojechaliby pewno na zachód a tak to mieszkają pracują i nie wierzą w naszego Boga i jakoś świat się nie zawalił ;] A wracając do naszych kolegów przeciwników po proteście, dobry był Kebab w „Dara” ;> Pozdrawiam 😉

 7. Od początku lat 90 XX wieku zwiedzam kraje arabskie. Dlatego jestem przeciw przyjmowaniu muzułmanów. Tylko chrześcijan można przyjmować, oni się integrują i rzeczywiście ubogacają.

 8. Lepiej przyjmować chrześcijan. Szybko się integrują. Dlaczego lewacy wypierają się przy muslimach. O co lewaków w tym wszystkim chodzi??

 9. Tak się zaczął faszyzm. Nienawiść do każdego, kto jest innej rasy i w ogóle do każdego, kto ma inny pogląd. Oto chrześcijańskie podejście. A w niedzielę pójdziecie do kościoła i wysłuchacie przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Po co?
  Brawo Panie Prezydencie. Okazał się Pan Przyzwoitym Człowiekiem.

  • Dlaczego twierdzisz, że niechęć do muzłuman jest objawem rasizmu ?! Potrafisz myśleć logicznie ? wiesz w ogóle co znaczy słowo „rasizm” ?! Myślę, że nie.

  • Ty z kolei głupcze do kościoła nie chodzisz i Pisma Świętego też w ręku pewnie w życiu nie miałeś, ale, jak widać, nie przeszkadza ci to zabierać się za jego wykładnię. Otóż gdybyś przeczytał przypowieśż o Samarytaninie, to wiedziałbyś, że nie zabrał on rannego do swojego domu, ale opatrzył rany i zostawił go w gospodzie. Można pomagać na miejscu i nie ma żadnego uzasadnienia dla ściągania tych pseudouchodźców do Polski, dlatego nie wycieraj sobie swojej lewackiej gęby chrześcijaństwem. Co do Ferenca i jego „przyzwoitości” to zdaje się, że ona jest bardzo tania, skoro wystarczy tych pseudouchodżców zaprosić i utrzymywać na cudzy koszt (nas, mieszkańcow, bo przecież Tadziu nie będzie płacić ze swoich oszczędności), aby zasłużyć na miano „Przyzwoitego Człowieka”. Ma „gest” (i to jaki) „tuman”!

  • Skoro zacząłeś temat to go dokończ. Persowie (obecny Iran) przyjęli Polaków z Rosji bo byli pod władzą Anglików, i to właśnie Anglicy nakazali im to zrobić. Anglicy nie byli bezinteresowni bo m.in. za to zabrali 11 ton polskiego zlota zdeponowanego w ich bankach.

  • takich imbecyli jak ty trzeba odstrzeliwać na miejscu !Nie dość ze ten film jest czysto propagandowy to taki jełop jak ty nawet nie widzi różnicy miedzy tym co jest na tym filmie a tym jak to wygląda teraz. Jesteś amebą umysłowa i nieukiem czego dowiódł już użytkownik „kratka”.

 10. Panie prezydencie. Tłumacząc się w ten sposób jeszcze bardziej się pan pogrąża i na dodatek obraża większość mieszkańców.
  Z pana słów jasno wynika, że kazał pan prześwietlić historię zameldowania wszystkich 400 podpisanych pod protestem osób z Zalesia. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że takie działanie przedstawiciela władzy nie jest legalne.

 11. Ja bylem na manifestacji i mieszkam w Rzeszowie od urodzenia. Po drugie, to co ze ktos tu mieszka 2 lata i manifestuje przeciwko tym gwalcicielom, skoro to nie sa uchodzcy tylko hołota. Znajomy z niemiec mial przyjac do domu jakies dziecko z Syrii, a co sie okazalo dali mu chlopa 17 letniego ktory zamiast bronic swojej ojczyzny to uciekł. Jak Prezydent chce samych nierobow, a zeby normalni wyjechali ze strachu to dlugo nie licze temu miastu.

 12. Prezydent miasta obraził nie tylko przyjeznych mieszkańców miasta mówiąc że jeśłi i myślą inaczej niż on to są durniami.A kto mu dał takie prawo oceny poglądów innych mieszkanców.On jest mocny ale w gębie, nie tylko w domu ale i w urzędzie.Chce iść na zwarcie to będzie miał problemy nie tylko z mieszkańcami przyjeznymi ale takimi co mieszkają od lat w Rzeszowie.Tylko żeby nie uciekał czasem w kalesonach z domu na ul.Kwiatkowskiego.Niech zrobi rachunek sumienia i popatrzy w lusterko już nawet na zdjęciach widać, że ma ,,śmierć w oczach,, jest przestraszony a tylko udaje cwaniaka. Ale już nikt mu nie pomoże nawet prałat z rzeszowskiej fary ani nawet biskup..

 13. Dlaczego Ferenc porównuje ciapatych uchodźców do Polaków na emigracji? Czyżby nasi też sie wysadzali albo wjeżdżali ciężarówką w tłum ludzi? Nie wydaje mi się. Druga sprawa, zamiast przyjmować kogoś z kogo miasto nie będzie miało żadnego pożytku, a wręcz przeciwnie patrząc na „nowoczesny” zachód, nie lepiej zatroszczyć się o ludzi którzy ukończyli studia w Rzeszowie i planują zostać tutaj na stałe? Tutaj pracują i płacą podatki. Sam jestem jednym z nich i jak sobie pomyśle o tym że ja na swoje mieszkanie czy dom musze zarobić z własnej kieszeni a taki ciapaty dostanie wszystko za darmo to aż nóż sie w kieszeni otwiera…

 14. najbogatszym krajem są Chiny- kraj jednolity narodowościowo
  w Chinach rządzi partia komunistyczna, tak do wiadomości IPN-u, jakby miał w planach czepiać się nie tyko alei Wyzwolenia ale też nieschodzącej z ust naszego złotoustego prezydenta miasta komunistycznej kolejki

 15. Czy prezydent miasta przeszedł badania okresowe i czy jest zdolny do wykonywania tej funkcji.Mało tego czy wykorzystał urlop zaległy i obecny czy jego również obowiązuje kodeks pracy czy PIP przeprowadził kontrolę w ratuszu i UM Rzeszów.

 16. Od tumanów będzie ten polityczny działacz PZPR mieszkaców obrażał.A co ty zrobiłeś w życiu,wprowadziłeś się do domu teścia i jedyne co zrobiłeś przez te lata to obiłeś panelami plastikowymi dom i postawili ci chyba panele fotogalwaniczne w ogrodzi.A chyba przez twoje zachowanie córka Wioleta musiała uciekać z domu bo nie mogła wytrzymać twojego zachowania.Szukała róznych rozwiazań i nielegalenie wyjechała do USA zostawiła syna Adriana z babcia Olą i gdyby nie pomoc amerykańskiego dziennikarza z lokalnej gazety do do dziś może rodzina była by rozdzielona.A jakie ty masz osiągniecia życiowe zrób rachunek sumienia,gdyby nie wykorzystanie stanowiska to do dziś sam swoimi rekami nic byś nie zrobił.Jesteś mocny ale w mowie to chyba wiedza i widzą wszyscy w ratuszu i UM.Trzeba szanować innych poglądy i trzeba się pogodzić że liczy się wiekszośc,Już starciłes zaufanie miszkanców i przy najbliszych wyborach zobaczysz wynik swojego zachowania,Szkoda czasu i środków na weryfikacje tego zachowania,wynik będzie przy wyborach chyba ze wcześnie ktoś z tych dziłań na szkodę miasta urzędnika rozliczy.

 17. Chyba Pan prezydent sie zapomina…
  Jeżeli prezydent chce być kontrowersyjny, to moze niech ograniczy sie do swery swego życia prywatnego…polecam. A obecnie niech zajmie odpowiednie staniwisko wobec mieszkańców miasta.
  Prosiłbym również prezydenta o zmianę stanowiska wobec mieszkańców os. Zalesie…mieszkam od zawsze w Rzeszowie i nie tylko ja, jak i wielu mieszkańców zostało sklasyfikowanych jako „przyjezdni”, wstyd Panie z Drabinianki, niegdyś wsi…
  A za dzisiaj również podziekuje Pana radnemu Konradowi Fijołkowi za to, że przyszedł. Aczkolwiek…ciężko w nim bylo rozpoznać Radnego…brak szacunku dla mieszkańców. Liczyłam na rozmowę aczkolwiek nie rozpoznalam w tym Panu reprezentanta miasta. Przykre, ze w ten sposób przyjmujecie nas mieszkańców odchodząc od „koryta”.
  Jeszcze raz wstyd.

 18. Panie Prezydencie jestem dumny z Pana deklaracji. A jakiego wyznania są Pana przeciwnicy, bo chyba nie katolicy. Czy ktoś z nich poznał kiedykolwiek jakiegoś muzułmanina. Zresztą nie trzeba być katolikiem a wystarczy odrobina człowieczeństwa aby zrozumieć migrantów. Serdecznie Pozdrawiam.

  • Prawdziwym katolickim postępowaniem jest POMOC, NIE PRZYMUSOWE sprowadzanie ich wbrew ich woli. Nie wie, czy zdaje Pan sobie sprawę z tego jakie konsekwencje niesie za sobą sprowadzanie takich osób (zachęcam do obejrzenia filmiku na YT Aleksandra Jabłonowskiego, jest on może ze sporą mową nienawiści, ale niektórym inaczej nie wytłumaczy). Proszę też Pana aby zaiteresował się tym co aktualny rząd robi w sprawie poszkodowanych w wyniku wojny. Zostało uruchomionych kilka programów, które niosą pomoc tym ludziom NA MIEJSCU. Dostają oni żywność, ubrania, laki. Ludzie, którzy w wyniku konfliktu utracili kończyny otrzymują protezy, a już niedługo ma zostać uruchomiony kolejny program, którego celem będzie odbudowa (oraz budowa nowych) mieszkań, dla potrzebujących. Niestety często takie osoby jak Pan nie chcą dobrze dla Polski, oni nawet ją zniszczą, byle by pozbyć się aktualnego rządu, który O DZIWO robi bardzo dużo dla Naszego kraju.

  • Tak poznałem, zarowno tych w Europie (Francja, Niemcy) jaki i tych w krajach stricte muzułmańskich (Maroko, Turcja, Malezja). I tak, nie chce ich w moim mieście!!

 19. Urodziłem się w Rzeszowie, wiele razy Pana Panie Prezydencie broniłem i zawsze byłem po Pana stronie. Faktem jest, iż Rzeszów zyskał na Pana rządach, ale to co Pan teraz mówi obraża mnie, moi znajomi rodowici Rzeszowianie mają podobne zdanie przykro mi to mówić ale wydaje mi się, iż jest to Pana ostatnia kadencja.

 20. Jestem obywatelem Rzeszowa od 67 lat. I nigdy nie byłem w przeciwieństwie od tego komucha ani w PZPR ani tego tego typu organizacji przestępczych. I inie życzę sobie komuchu żebyś tego decyzję podejmował bez konsultacji z mieszkańcami miasta. Pamiętaj że jesteś naszym pracownikiem i my z podatków płacimy ci na na twoje dostatnie życie! Nie wyzywaj mieszkańców od tępych bo sam jesteś taki – twoja ostatnia szara komórka przestaje już działać ?

 21. Jeśli tadek chce tu imigrantów to niech weźmie za nich odpowiedzialność, czyli za ich każdy gwałt to samo zrobić tadkowi na du…. Za każde pobicie, spuscic łomot tadkowi. Za demolowanie sklepów aut i domów to samo zrobić tadkowi z domu auta itd. A za morderstwo na naszym rodaku? Już wiadomo co!!

 22. Od kiedy nacjonaliści głosują na Ferenca?
  I tak będą głosować na pis który na złość zabrał kasę na obwodnicę.
  Rozsądek zwycięży.Z wiekiem się mądrzeje.Większość skinów potem zmienia myślenie.Życie nauczy szybko prawdziwych Polaków.Krzyk nic nie zmieni.

 23. Rozumiem, że gdy ktoś ma inne zdanie/poglądy niż Prezydent T. Ferenc to w jego oczach jest zwykłym tumanem? Głowa miasta….

 24. Rudy Bardzo Uczciwy CzłowiekU skończ tą idiotyczną gadkę i przestań się ośmieszać.., taczki już czekają…

  Robota się zrobiła a tempo było zbyt pierońskie…

   • Wyobraź sobie że znam kontekst, a ty widzisz gdzieś, cudzysłów i trzykropek ?bo tym się cytat charakteryzuje umieszczony w tekście pisanym . To nie jest akurat forma cytatu, tylko propozycja skończenia czegoś.

 25. Panie Tadku chyba czas już na emeryturę, bo my pracujemy i płacimy podatki a uchodźcy nie pracują, nie płaca podatków tylko pasożytują, gwałcą, kradną, itp.

 26. Spoko. Niech ten uchodzca sam zadba o siebie mieszkanie i zycie w rzeszowie tak jak to robia i robili polacy za granicą a nie mieszkanie i socjal dla nierobow

 27. „Co ciekawe, protestują ludzie, którzy przyszli do Rzeszowa i nawet długo u nas nie mieszkają, ale już nie chcą przyjmować następnych. To tragiczne, że te osoby zapominają, że do nas przyszły.” – skąd wiadomo kto protestuje? zrób referendum to się dowiesz…zakłamany oszołomie. ubogacił Rzeszów o 30000 mieszkańców (od 2010), poprzez włączenie okolicznych gmin. Drogą szantażu, obietnic i kasą z ue. Zrób anonimową ankietę w miejskich urzędach i spółkach, to się dowiesz co ludzie myślą…

 28. „nabierać płuca w powietrze” hahaha uczy się chyba u mistrza Ryśka Swetru
  Taka gmina jak nasza przyjmie jedna rodzine… A niżej: Rzeszow jest w stanie przyjac KILKA rodzin xd z tym że jedna rodzina muzułmańska to kilkanaście osób

  …no i podsumowując: Jak można mówić że ci nachodzcy wspomogą rozwój miasta haha …chyba nie poprzez pobieranie zasiłków 😉 i jeszcze mówić ze napływ tych darmozjadów to taka sama sytuacja jak sprowadzanie sie do miasta normalnych ludzi którzy przyjechali tu mieszkać i PRACOWAĆ, znają język i reprezentują ten sam krąg kulturowy. Abstrahując od tego że nie wysadzają sie w powietrze na każdy rogu i wiedzą ze do jazdy samochodem służą ulice a nie chodniki.

 29. Gratuluję propolskiego i prorzeszowskiego nastawienia Pana Prezydenta do swoich pewnie już byłych wyborcow: kilka rodzin uchodźców ma doprowadzic do rozwoju Rzeszowa (??!!), a te rodziny,które tu mieszkają, pracuja, placa podatki i nie chca wszedzie betonu, wielkich blokow to hamuja rozwoj miasta????

  • Chłopie Stary Dziadyga tego i tak nie zrozumie. Nigdy na niego nie głosowałem i teraz wiem że miałem rację

 30. Standardowa śpiewka Tadeusza. Kto nie popiera jego poglądów jest przeciwnikiem rozwoju Rzeszowa. Słyszymy to wszędzie. Żal.

  • Oszołomie tepawy , Ferenc chcąc przyjąć uchodźców skonkretyzował że chodzi o chrześcijan z Syrii ,więc o jakich islamistów piszesz !!!!!

   • Problem w tym, że większość chrześcijan pozostała w Syrii, tych co uciekli, to ciapuchy utopili po drodze. Niewielu ich dotarło na ląd.

   • Tępiciel oszolomów sam jest tępawy skoro nie umie dać racji swoim poglądom jakimiś argumentami tylko woli wszystkich myślących inaczej wyzywać od tępawych. Ale tak to już jest że tacy jak on widzą wszędzie głupszych od siebie choć sami maja najwyżej zawodowe wykształcenie i iq10 🙂

 31. Panie Ferenc życzę panu żeby kobiety z pańskiej rodziny zostały UBOGACONE przez islamskich emigrantów a pańską ładną działeczkę upodobali sobie do przebywania tam

Comments are closed.