Poszerzenie Rzeszowa. Sąd nakazał przeprowadzenie referendum w gminie Krasne

19
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Inicjatorzy referendum w gminie Krasne wygrali kolejną bitwę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że referendum na temat przyłączenia gminy do stolicy Podkarpacia należy przeprowadzić. Decyzja nie jest prawomocna. 

Podczas wtorkowego posiedzenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że pytanie referendalne: „Czy jesteś za połączeniem Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów?”, które złożono wraz z wnioskiem o przeprowadzenie referendum, jest zgodne z prawem. Batalia trwała siedem miesięcy.

To już drugi wyrok WSA w tej sprawie. Pierwszy zapadł w listopadzie 2017 roku i był niekorzystny dla inicjatorów referendum. Wtedy sąd uznał, że pytanie referendalne nie było jasne i czytelne. Pomysłodawcy wyrok zaskarżyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nakazał WSA ponowne rozpoznanie sprawy. Tym razem WSA wydał decyzję, która jest po myśli mieszkańców.

– Smutno, że mamy do czynienia z tak arogancką władzą. WSA przyznał nam za drugim razem rację, podnosząc, że pytanie referendalne było właściwe. Przypomniano także, że dokładnie to samo pytanie pojawiło się podczas referendum w 2016 roku – mówi w rozmowie z Rzeszów News Benedykt Czajkowski z grupy referendalnej w gminie Krasne.

Przypomnijmy: 31 sierpnia 2017 roku grupa mieszkańców złożyła do wójta Krasnego wniosek o przeprowadzenie referendum, w którym mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć, czy chcą być częścią Rzeszowa. Wniosek podpisało 1135 osób, a musiało około 870, czyli co najmniej 10 proc. mieszkańców.

Wójt miał wówczas 30 dni na to, aby skierować wniosek na posiedzenie Rady Gminy Krasne, by ta podjęła stosowną uchwałę. Tak się jednak nie stało, w związku z czym grupa referendalna 5 października 2017 r. złożyła skargę do WSA na „bezczynność” Rady Gminy. 

Wtorkowy wyrok jeszcze o niczym nie przesądza, ponieważ przysługuje od niego odwołanie. Wilhelm Woźniak, wójt Krasnego, wyroku nie chce komentować, dopóki nie pozna jego uzasadnienia. – Sądy różnie orzekają. Znam tylko wynik – mówi nam Woźniak.

Dla inicjatorów referendum kluczowy jest teraz czas. Szanse, że uda się je przeprowadzić przed tegorocznymi wakacjami są iluzoryczne. W lipcu o poszerzeniu Rzeszowa, który chce włączyć do swoich granic gminę Krasne i osiem podrzeszowskich sołectw, zdecyduje rząd. Podeprze się m.in. opinią wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, która na włączenie gminy Krasne do Rzeszowa jednak się nie zgadza

Władze Krasnego zapewne będą niemiłosiernie przeciągać procedury odwoławcze, by referendum nie udało się przeprowadzić przed lipcową decyzją rządu. W kwietniu mieszkańcy bezskutecznie protestowali przed budynkiem urzędu wojewódzkiego, by wojewoda pozytywnie zaopiniowała włączenie gminy do Rzeszowa. 

Jeżeli ostatecznie dojdzie do referendum, to mieszkańcy już po raz drugi w tej formie wypowiedzą się, czy chcą być częścią Rzeszowa. Pierwsze referendum odbyło się w październiku 2016 roku i zwolennicy połączenia gminy z Rzeszowem przegrali. Zapału jednak nie stracili i ponownie wystąpili z wnioskiem o przeprowadzenie referendum, tłumacząc to tym, że nastroje wśród mieszkańców od pierwszego referendum się zmieniły.

Władze Krasnego na wszelkie sposoby bronią się przed włączeniem gminy do Rzeszowa. W tym roku nie przeprowadziły konsultacji społecznych, twierdząc, że w poprzednich mieszkańcy byli na „nie”, więc kolejne konsultacje byłyby wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Jednodniowe konsultacje w gminie przeprowadziło w lutym tylko Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Zwołano je na ostatnią chwilę, wielu mieszkańców o konsultacjach nie wiedziało. Tylko dwa głosy zdecydowały, że przeciwników włączenia gminy do stolicy Podkarpacia było więcej

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

19 KOMENTARZE

 1. Wiecie ludzie co jest najgorsze w tym wszystkim?
  Że w wyborach na jesieni wystartuje WW, AM i jakiś TM co chce kariere zrobić w młodym wieku. Ja przy takim układzie nie zagłosuję na nikogo.

  • Strażów, południowa Krzemienica Tłoki Kraczkowa do Rzeszowa! I Krasne, i Malawa.
   Ale jeszcze nie teraz Panowie, nie teraz!
   Najpierw północ:
   Pogwizdów Nowy;
   Zaczernie;
   Rudna Mała;
   Rudna Wielka;
   Świlcza Osiedle (po przyszły węzeł DK 94 około 750m na zachód od węzła S-19);
   Kielanówka;
   północna część Racławówki (przedłużenie ul. Karkonoskiej w Rzeszowie)
   plus to, co wojewoda teraz zatwierdziła (43 km2 i 13,5 tys. Mieszkańcow) związanych jako przedmieścia z miastem Rzeszów terenów.
   Tadeusz powinien zabiegać gdzie się da, a głównie w gminach, u wojewody i na radzie powiatu o zgody przynajmniej jeszcze na Pogwizdów Nowy i graniczące z Rzeszowem Zaczernie.
   Zielona Góra dosyłała zgody gminy wiejskiej ZG i powiatu ziemskiego jeszcze w lipcu, na kilka dni przed decyzją rządu. Nie bez znaczenia byłby też głos kurii rzeszowskiej.

 2. Jakby PiS miał dobrych strategów przed jesiennymi wyborami samorządowymi, to jego posłowie z W. Buczakiem i A. Szlachtą na czele załatwiliby włączenie do Rzeszowa od stycznia 2019 roku prócz Miłocina i Matysówki jeszcze Pogwizdowa Nowego i Zaczernia oraz (z inicjatywy MSWiA zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym) Rudnej Małej orzaz przepięcie Palikówki pod Trzebownisko i za rok otwarta droga do połączenia z gm. Krasne i do bonusu 100 mln.
  Chyba, że PiS woli dalej Tadka w Ratuszu, to niech plecie dalej o burzeniu pomników, a dostaną 4% jesienią.

 3. Gmina Krasne do Rzeszowa po kawałku i po grudach ale wreszcie będzie sukces . Jak zainwestują te 100 mil zł
  to inni naprawdę będą nam zazdrościć .
  Mam propozycje żeby uszanować wolę Palikówki i pozwolić się im przyłączyć do Czarnej bo ciemnota woli na wsi. My jako Krasne na tym tylko zyskamy bo będzie te 100 mil zł. do podziału na trzech zawsze to więcej.

  • Palikówka do gm. Trzebownisko a nie Czarna w zamian za Zaczernie dla Rzeszowa.
   Żeby było 100 mln trzeba by to zrobić na rok wcześniej przed połączeniem gm. Krasne z Rzeszowem, inaczej kasy nie będzie.

 4. Z dedykacją dla pani wojewody wycieczkowego wójta (bez)radnych i innych lisów i baranów”
  Daremne żale
  Daremne żale, próżny trud,
  Bezsilne złorzeczenia!
  Przemijanie, Czas, Carpe
  Diem, Czyn
  Przeżytych kształtów żaden cud
  Nie wróci do istnienia.
  Świat wam nie odda, idąc wstecz,
  Zniknionych mar szeregu:
  Nie zdoła ogień ani miecz
  Powstrzymać myśli w biegu.
  Trzeba z Żywymi naprzód iść,
  Po życie sięgać nowe:
  A nie w uwiędłych laurów liść
  Z uporem stroić głowę!
  Wy nie cofniecie życia fal!
  Nic skargi nie pomogą!
  Bezsilne gniewy, próżny żal!
  Świat pójdzie swoją drogą.

  • Tylko za 2 lata to Rzeszów ich nie będzie chciał. Te 100 milionów które by dostali poszłyby na poprawę dróg, budowę ścieżek rowerowych, zatoczek autobusowych… w Krasnem.

   A za 2 lata nie będzie już 100 mln tylko to wszystko te „dopasowanie” do miasta będą musieli sfinansować z podatków Rzeszowiacy. Więc jeśli teraz powiedzą nie to będzie to nie na całe dekady. A że lubią klepać biedę pewnie i dzieci podzielą los ojców. A Rzeszów sobie poradzi spokojnie.

   • Tak za dwa lata już kasy z UNI nie będzie a gmina Krasne a właściwie wójt wszystko robi żeby tych pieniędzy nie dostać ale za to ochoczo zadłużył gminę na ponad 50% i to mu nie przeszkadza bo myśli że wybudował halę w Malawie to już dostanie głosy wręcz przeciwnie mieszkańcy maja z tego tyle że mało kto to zauważył ale zauważaliśmy i to dosadnie jak nam odebrał MPK a wstawił dziadowski PKS tego nie zapomnimy .
    Dlatego że co dziennie chodzimy ponad 1 kilometr na nogach do Słociny bo teraz z stamtąd odjeżdża „6” , my to wychodzimy ale wasz koniec bliski sam Lisek wam nie pomoże.

 5. Sposób żeby referendum się nie udało to wszędzie ogłaszać że po połączeniu z Rzeszowem wzrosną podatki. Oczywiście to bujda ale kto to sprawdzi jak dla większości wypełnienie pita to operacja na otwartym sercu. Tylko kłamiąc obronimy Krasne.

  • Masz racje ale dobre to już było wcześniej okłamywać teraz ludzie już się nie nabiorą .
   Popacz jakie nam przygotowali podwyżki za kanalizacje w STRAŻOWIE i PALIKÓWCE drugie tyle, w Malawie nie wiele mniejsze a przecież nie możemy zapomnieć bo niedawno w Malawie podnieśli nam podatki o 100% a nie tak dawno mówili nam nie do Rzeszowa bo będzie drożej a to wyszło drożej ale w Malawie.
   Jak to nie trzeba dużo czasu żeby wyszła prawda z „worka”- kłamstwo ma krótkie nogi.

  • Jak potrafi tylko rządzić i ssać państwowy cycek. Szans na zwykłą pracę u prywaciarza żadnych.
   Nawet gdy mieszkańcy w referendum powiedzą tak to i tak nic nie da.

 6. Szkoda żeby przez głupotę urzędników z Krasnego którzy dbają TYLKO o swój prywatny stołek przepadło 100 milionów na rozwój Krasnego. Jakie to są pieniądze, co można wybudować?

  W Rzeszowie niedawno oddane mega przedszkole kosztowało 5 mln złotych, dom komunalny dla 70 rodzin niecałe 5 mln złotych. A tu mieszkańcy dostaną tylko na swoją gminę całe 100 mln. I te pieniądze tylko dla Was. O ile urzędnicy gminy Krasne nie storpedują referendum.

 7. Jeżeli zwolennicy przyłączenia do miasta chcą wygrać tę batalię to polecam zmobilizować wszystkie siły, zrobić porządną kampanię i pójść na to referendum jeśli już faktycznie się odbędzie..

  • Wójt gminy Krasne Wilhelm Woźniak wie że jak przyłączą Krasne i on i jego znajomi stracą pracę.
   A spoooro zarabiają. Mobilizacja może nic nie dać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ