Poszerzenie Rzeszowa. Wyniki konsultacji w gminie Krasne. Dwa głosy różnicy

28
Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Tylko dwa głosy zdecydowały, że mieszkańcy gminy Krasne opowiedzieli się przeciwko przyłączaniu ich do granic administracyjnych Rzeszowa. Frekwencja w konsultacjach społecznych była jednak marna. 

W piątkowych konsultacjach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie wzięło udział 520 osób. Uprawnionych do głosowania było ponad 11 tys. mieszkańców gminy Krasne. Za przyłączeniem gminy do stolicy Podkarpacia było 257 osób, przeciwko – 259. 

Konsultacjom towarzyszyły ogromne emocje, bo wielu mieszkańców o konsultacjach dowiedziało się w dniu ich trwania. Niektórzy twierdzili, że organizatorzy konsultacji celowo ich nie promowali, by wyniki były korzystne dla gminy. Jeszcze inni narzekali na to, że konsultacje trwały tylko jeden dzień. 

– To nie jest tak, że mieszkańcy odpuścili sobie konsultacje. Sporo z nich o nich nie wiedziało. Osoby starsze w większości nie korzystają z internetu. Sama, patrząc na tablicę informacyjną, zauważyłam ogłoszenie dopiero dzień po konsultacjach – było ono wydrukowane na białej kartce formatu A4 – w ogóle nie przyciągało uwagi – mówi w rozmowie z Rzeszów News Ewelina Kawalec, pełnomocniczka  grupy referendalnej, która chce, by o przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa zdecydowało referendum. 

– Konsultacje wzorem innych gmin powinny się odbyć w kilku miejscach i przez kilka dni. Biblioteki, remizy – to budynki gminne, które można było wynająć bezpłatnie. W Rzeszowie w naszej sprawie mieszkańcy także mają możliwość wypowiedzenia się przez kilkanaście dni w różnych punktach – dodaje.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego, zdominowanej przez PiS, rada negatywnie zaopiniowała przyłączenie gminy Krasne do Rzeszowa. Piątkowe konsultacje zorganizowane przez starostwo nie oznaczają, że swoich nie przeprowadzi gmina Krasne. Ich termin nie jest jeszcze znany. Do 26 lutego konsultacje trwają w samym Rzeszowie

Konsultacje gminie Krasne są częścią procedury administracyjnej związanej z poszerzeniem granic Rzeszowa nie tylko o gminę, ale również osiem podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.

O przyłączenie gminy Krasne i sołectw do stolicy Podkarpacia po raz kolejny zabiegają władze Rzeszowa. Wszędzie muszą się odbyć konsultacje. Ich wyniki do końca marca muszą trafić do wojewody podkarpackiego, a ten swoją opinię przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.

Od 2006 roku Rzeszów udało się powiększyć o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

28 KOMENTARZE

 1. No i kolejny raz sitwa na taboretach zrobiła Mieszkańców w ciula –
  No oni są zespawani z tymi taboretani i chyba tylko trotyl albo C-4 ich od koryt oderwie
  Ludzie tylko mocny / wuelki / silny może cos zyskac tu nie ma lpeść sloganów o tym czy owyn
  Miasto musi się rozrasrac i tyleprędzej czy potem ake to Wy tu i teraz tracicie bo wszystko przesuwa się w czasie w latach 50-tych miadto kończyło się na Wisłoku teraz poszło 4,5-5 kilometrów na wschód i co zmieniło się coś czy nie no choćby np.mosty
  Był drewniany na Wisłoku i kładka saperska przy WSK a dzisiaj jest ile ?
  No 6 drogowych i kładka w planie ( rozbudowa jednego i budowa 2- ch)
  Czekajcie dalej !

 2. Sposób przeprowadzenia konsultacji jako żywo przeniesiony z epoki stalinowskiej przez towarzyszy z PZPR. Gratuluję.

 3. Czy mieszkańcy gminy Trzebownisko wchodząc do miasta zachowają podatki, opłaty za wywóz śmieci, wodę w tej samej cenie, czy nadal będziemy mieć za 15 zł rocznie komunikację po gminie, czy młodzież nadal będzie miała 2 godziny tygodniowo darmowego basenu, czy nadal będziemy mieć zima odśnieżanie drogi do naszych zamieszkałych posesji ? Pozdrawiam

  • Od połowy roku w Rzeszowie otwierają spalarnie śmieci i Krasne jak mówi ustawa ekologiczna będzie musiała dostarczać swoje śmieci do Rzeszowa a nie na wysypisko!!!

   Dlaczego o tym piszę? Ceny za śmieci wzrosną w Krasnem około 45%. A w Rzeszowie zamrożone do stycznia 2019 a potem u nas spadają. A spadną bo spalarnia to de facto elektrownia która robi prąd i ciepło do ogrzewania bloków tylko zamiast kupować węgiel to nam płacą za możliwość spalenia u nas swoich śmieci Kraśniczanie 🙂 Rzeszów ma „elektrownie” a paliwo nie musi kupować bo te samo przyjedzie i jeszcze płacą za spalenie.

   Gdy się przyłączycie ceny u Was spadną a jak nie to Rzeszów zyska extra kasę. Bez różnicy jak zdecyduje Krasne, Rzeszów i tak wygrywa. Pozdrawiam

  • Drogi w gminie macie nieodsniezone.
   Za wywóz śmieci do spalarni w Rzeszowie doplacicie.
   Podatki takie same beda, a wartość działek wzrośnie
   A tematu MKS to może lepiej nie poruszać bo co z tego że za 15 jak nie wiadomo czy wogóle przyjedzie 😉

 4. Te konsultacje to kpina. Kazdy mogl glosowac ile razy chcial bo nikt nie sprawdzal dowodow osobistych i nie bylo zadnej listy mieszkancow. Dawali karte do glosowania kazdemu z ulicy. Znajoma oddala glos na NIE 3 razy i jeszcze sie tym chwalila. Pytanie – ile glosow na NIE dopisano po zamknieciu lokalu ?

  • 1. Znajoma popełniła przestępstwo. Powiat powinien sprawdzić listy i zgłosić sprawę do prokuratury.
   2. Urzędnicy to nie policjanci, nie mają prawa legitymowania konsultujących.
   3. Mieszkańcy poświadczali swoje dane własnoręcznym podpisem. Czy wszyscy mieszkańcy to oszuści?

 5. Ja się nie dziwie w końcu miasto nie ma dla tych mieszkańców nic konkretnego do zaoferowania. Prezydent nie raczył się spotkać z mieszkańcami. Po za tym wchodzenie do miasta przed wyborami jak nie wiadomo kto będzie rządził to czysta głupota

  • Zdecydowanie lepiej. Remontowane ulice, zrobione chodniki, budowa oswietlenia, tansze oplaty za scieki, tansze mpk bo w miescie a nie poza granicami, odsniezone drogi, koszone rowy i pobocz, budowa kanalizacji deszczowych, wybudowana sala gimnatyczna i dom kultury od podstaw. Piszę tutaj o Budziwoju gdzie mieszkam. I jestem za budową obwodnicy, względnie połączenia Jana Pawła II lub Kwiatkowskiego z Podkarpacką. Przeciwko obowdnicy protestuje garstka osób która miałaby sąsiadować z obwodnicą i trudno się im nie dziwić.

  • Jechałem ostatnio przez Miłocin… Wiem że to nie ten teren i nie za bardzo się orientuję jak sprawa wygląda tam – ale wracając do rzeczy, była godzina po 22 może bliżej 23…
   GASNĄ ŚWIATŁA NA ULICY!! dziękuję Dobranoc, koniec imprezy

 6. Patrząc na mapę Rzeszowa to większość pola i tereny nie zagospodarowane. Nasuwa się pytanie dlaczego tak uparcie poszerzają granice Rzeszowa jeśli nie potrafią zagospodarować tych terenów które już są w granicach Rzeszowa. Może najpierw inwestycje o potem poszerzanie.

  • Nie wiesz o co chodzi..? To już wiesz o co chodzi – o pieniądze z podatków tudzież o inne osobiste profity wynikające z możliwość zrobienia dobrze wybranym deweloperom.

   • a ile tych pieniędzy z podatków będzie? myślisz że miasto na tym zarobi?
    dużo więcej wpompuje kasy w tą wioskę niż wyciągnie.

    Developerzy owszem, skorzystają, ale oprócz domów i bloków powstaną też hale produkcyjne i infrastruktura.

    Nie ma nic za darmo.

    PS Budziwój, Biała, Bzianka narzekają że Rzeszów zły, wysokie podatki bloki im za płotem budują?

  • W takim razie wymień te niezagospodarowane tereny które są własnością miasta a nie prywatną. Zielona góra przykładowo przyłączyła sporo sołectw bo ich mieszkańcy wiedzieli że tylko będąc w mieście mogą liczyć na inwestycje.

  • Bo sołtys ma kompleks na punkcie bycia sołtysem najmniejszego miasta wojewódzkiego w Polsce i wymyślił sobie, że musi mieć „metropolię”, a co za tym idzie – kasę na różne swoje chore pomysły!

   • Rzeszów nie jest i nawet przed powiększeniem nie był najmniejszym miastem wojewódzkim (18 miast, 16 województw). Mniejsze były i są: Opole, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, po powiększeniach doszedł do tej grupy Olsztyn, za 2-3 lata dołączą (nawet bez przyłączeń) Kielce. To pod względem ludności a to większość ma na myśli mówiąc: „miasto większe/mniejsze od”.
    Pod względem powierzchni (16 województw, 18 miast wojewódzkich) do 2006 mieliśmy najmniejszą powierzchnię (53,7 km2) ze wszystkich miast wojewódzkich, teraz mniejszą powierzchnię od Rzeszowa mają Olsztyn i Gorzów Wlkp (ok. 90km2) oraz Toruń i Kielce (pomiędzy 100 a 111 km2).
    W międzyczasie powiększyły się Opole (z 96 do 148km2) oraz Zielona Góra (z 58 do 278km2). Rzeszów obecnie to 120,4 km2 i ok. 190 tys. mieszkańców.
    Dane podaję za GUS

  • Biedo umysłowa, ogrom niezagospodarowanych obszarów jest własnością osób prywatnych, co miastu do tego? Wiele ulic nie może zostać poszerzonych, oświetlenie nie może być zrobione, itp, bo prywatni właściciele nie wyrażają zgody na oddanie kawałka gruntu, czy wejścia na posesję. Myśmy oddali drogę miastu, mamy asfalt, oświetlenie, przystanek pod nosem, odśnieżanie, zrobiony chodnik, gmina nigdy by nam tego nie zrobiła. Podatki wzrosły naprawdę niewiele.

 7. Jestem wieszkanka Krasnego i właśnie się dowiedziałam że były jakieś konsultacje- żadnej informacji nie było o takim wydarzeniu- jestem oburzona brakiem informacje o takim ważnym wydarzeniu!!! Tylko ” starszyzna” jest przeciwko, wszyscy młodzi chcą się przyłączyć.

Comments are closed.