Sejmik: 8 mln zł na budowę Centrum Lekkoatletycznego i 6 mln zł dla Jasionki

6
Zdjęcie: Materiały Resovii Rzeszów
Reklama

W budżecie województwa podkarpackiego w końcu zapisano pieniądze na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie. Na dodatkowe pieniądze może też liczyć lotnisko w Jasionce.

Na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego z budżetu województwa zostanie przeznaczone 8 mln zł. To był jeden z warunków umowy, jaką pod koniec stycznia br. władze Rzeszowa zawarły z władzami Podkarpacia. Centrum ma powstać na terenach obecnego stadionu Resovii przy ulicy Wyspiańskiego. 

Plan budowy Centrum ciągnie się od wielu lat, ale w końcu inwestycja będzie realizowana – samorząd wojewódzki i miasta Rzeszowa przekażą na ten cel po 8 mln zł, a 16 mln zł (50 proc. szacowanych kosztów) ma dać Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Budowa Centrum przewiduje modernizację stadionu Resovii, budowę zaplecza socjalnego z 9 szatniami, zaplecza trenerskiego, gabinetów lekarskich i do badań antydopingowych, krytej sześciotorowej bieżni o długości 330 m oraz bursy dla 90 młodych sportowców.

Miasto Rzeszów swoją część pieniędzy już wcześniej zarezerwowało w budżecie, w poniedziałek w końcu zrobił to sejmik podkarpacki.

– Mamy zdolną młodzież. Chcemy, aby miała ona dobre warunki do odkrywania i szlifowania talentów, a lekkoatletyka, która jest przecież królową sportu, nie miała do tej pory odpowiednich warunków, by się rozwijać – mówił podczas sesji sejmiku Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Ratusz przewiduje, że Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie do 2021 roku. Miasto będzie nim zarządzać i utrzymywać obiekt. 

Bezpośrednie loty do USA

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku podkarpackiego, radni zdecydowali również o przeznaczeniu 6 mln zł na zakup 60 tysięcy udziałów w spółce Rzeszów-Jasionka, która zarządza podrzeszowskim lotniskiem.

Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje w porcie, głównie na dostosowanie lotniska do wymogów związanych z uruchomieniem połączenia do Nowego Jorku. Bezpośrednie loty do USA ruszają 30 kwietnia, a jeszcze wcześniej, 11 marca, do Tel Avivu. 

– W lotach do USA rusza cargo. Na razie na małą skalę, bo to 10 ton w lukach Dreamlinera, ale to dopiero początek. Wierzę, że wpłynie to na uruchomienie pełnego transportu towarów drogą lotniczą – mówił na sesji marszałek Ortyl. 

Zapowiedział jednocześnie, że w maju lub czerwcu odbędzie się duża debata na temat przyszłości lotniska w Jasionce. Zawnioskowała o to Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca klubu Platformy Obywatelskiej w sejmiku podkarpackim. 

– Musimy dyskutować o nowym miejscu i roli lotniska w Jasionce w kontekście uruchamianych lotów do USA i Izraela. Buduje się również Centralny Port Komunikacyjny. Trzeba zatem na nowo określić rolę lotniska w Jasionce – uważa Władysław Ortyl. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

6 KOMENTARZE

  1. Czy jest już zarysowany szlak po jakim doprowadzone zostaną tory kolejowe do Lotniska w Jasionce.Może warto również pomyśleć o rozbudowie drogi nr 9 od granic Rzeszowa nie tylko do wezła autostradowego A 4 ale do skrzyżowania z droga 869 do Lotniska.

  2. Loty cargo RzeszówUSAIzrael służą głównie do transportu broni i uzbrojenia, sam popyt cywilny jest niski. Jak już chcecie budować coś co ma zwabić obcokrajowców, a głównie Amerykanów to wybudujcie w tym centrum lekkoatletycznym boisko wielofunkcyjne dla sportów amerykańskich i piłki nożnej. To tylko kwestia wymalowania dodatkowych lini na murawie (koszt 10 tys zł) i mamy coś na skalę światową. Otworzy to możliwośći organizacji imprez miedzynarodowych w Rzeszowie z użyciem lotniska dla przyjazdu drużyn. Obecnie brak takiej murawy zamyka organizatorom pole do organizacji imprez krajowych i międzynarodowych. Pomyślcie przyszłościowo, po co turysta z USA ma przylecieć do Rzeszowa ? Żeby zwiedzić podziemną trasę turystyczną, czy nawdychać się smogu ? Wyżej macie rozwiązanie.

  3. Takie kwoty to powinny być wydawane na sport młodzieży co roku, inaczej czeka nas(ludzkość) katastrofa, jak widze w biedrze rozmiary XXXL.!!! 🙁

    • A skąd brać takie kwoty… W dzisiejszych czasach cyfryzacji i gierek na komputery i inne takie dzieci wola tak spędzać czas wolny zamiast bawić się z innymi dziećmi na podwórku (pod przysłowiowym blokiem)

Comments are closed.