Porozumienie ws. Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w końcu podpisane

13
Zdjęcie: Materiały Resovii Rzeszów
Reklama

Władze Podkarpacia podpisały umowę z Urzędem Miasta w Rzeszowie na finansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

Umowę w czwartek w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim podpisali marszałek Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Umowa kończy kilkumiesięczną batalię na temat sposobu finansowania i utrzymania Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, które ma powstać przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie na terenach obecnego stadionu Resovii. 

Podpisane porozumienie zakłada, że samorząd podkarpacki przekaże na inwestycję 25 proc. kosztów, ale nie więcej niż 8 mln zł. 50 proc. pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki, pozostałe 25 proc. miasto Rzeszów. 

– Kończymy długotrwałe dyskusje na temat Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie. Dziś wreszcie znalazły one swój finał – mówił w czwartek Władysław Ortyl.

Z ulgą odetchnął również Tadeusz Ferenc. – Dziękuję, że ten dzień nastał, chociaż to wszystko przeciągało się prawie na lata. Natychmiast rozpoczniemy procedurę przeglądnięcia dokumentów, dostosowania do nowych przepisów, które obowiązują i będziemy się brać za robotę – mówił Ferenc.

I dodawał nieco uszczypliwie:- Ten zapis „nie więcej jak 8 mln zł” nie powinien być wpisany, bo trudno powiedzieć, ile będzie ostatecznie kosztować inwestycja.

– Możemy jeszcze negocjować  – odpowiedział Ortyl.

– Bardzo chętnie – ucieszył się Ferenc.

Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Podpisane porozumienie między samorządami ma ogromne znaczenie, ponieważ od jego zawarcia ministerstwo uzależniało przekazanie 16-milionowej dotacji.  Całość inwestycji szacowana jest na 32 mln zł.

Inwestycja zakłada przebudowę stadionu Resovii, budowę zaplecza socjalnego z 9 szatniami, zaplecza trenerskiego, gabinetów lekarskich i do badań antydopingowych, krytej sześciotorowej bieżni o długości 330 m oraz bursy dla 90 młodych sportowców.

Ratusz w optymistycznych planach zakładał, że Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki powstanie w 2019 roku, ale bardziej realny jest termin 2021 roku. Miasto będzie jego inwestorem i weźmie na swoje barki koszty utrzymywania obiektu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

13 KOMENTARZE

 1. Gdyby wszystkie sesje rady miasta były obserwowane i kontrolowane przez mieszkańców miasta nie mówiąc o nagrywaniu to nie dochodziło by do wielu nieprawidłowości.Czy czasem nie ma czasem teraz obowiązku transmisji wszystkich obrad sesji rady miasta.

 2. Warto zaznaczyć, że to w ogromnej części dzięki kibicom Resovii temat Stadionu ruszył. Jestem wręcz przekonany, że gdyby nie wizyty Kibiców na Sesjach Rady Miasta i w Urzędzie M., to dalej byłaby nicość i pustka. Dzięki Kibice !!!

 3. Wszystkie inwestycje muszą być teraz kontrolowane przez mieszkańców miasta bo na prokuraturę czy inne służby nie ma co liczyć.Mało tego na koniec kadencji będzie ,,słonce południa,, może próbowała zostawić ,,armagedon,, albo zaciągnięte długoterminowe zobowiązania i długi po których następca będzie zbierała tylko baty.Mamy przykład bidowy mostu na 1000 metrów a gdy właczyli sie w kontrolę mieszkancy to sie okazuje że most może być na 500 metrów a na końcu dojdzie że 200 metrowy most wystarczy i kwota inwestycji 2/3 mniejsza.Podobno jest taki ,,nieformalny związek,, przy przetargach że im droższa inwestycja, nie ważne za czyje pieniądze, to zawsze coś więcej można oblizać.

  • To nie trzeba być wielkim ekonomistą z kilkoma fakultetami – aby to stwierdzić no jak jest spora kwota z ogromną ilością zer to łatwo dzielić ;
   40% dla Nas / 40% dla Was/ a „rumuny” zrobia za 20 % z całej kwoty i tak to wygląda : szybka księgowość

  • Racja moze sie okaże że i most 200 merrowy jest za duży bo i Wisłok ma ile ? : 40 metrów + przyczółki to i 100 metrowy może bedzie ok.
   A nie gigantonania ratuszowa za nasze – łatwo wydawać
   a mosty to i w innych miejscach potrzebne :
   Most skośny/ Wisłoko- Strada/ czy druga nitka mostu : ciepłownicza- maczka czy w innych miejscach aby ruch sam. z jednej strony miasta na drugą był płynny i szybki a nie korki a poten kwik że smog.

 4. >>Ten zapis „nie więcej jak 8 mln zł” nie powinien być wpisany, bo trudno powiedzieć, ile będzie ostatecznie kosztować inwestycja

  Trudno powiedzieć, szczególnie w sytuacji gdy wykonawca zostanie wyłoniony w ustawionym przetargu.

 5. Choć jedna inwestycja która ma służyć młodym mieszkańcom tej części miasta bo wszystkie były lokalizowane w południowej części miasta.Mieszkańcy czekają jeszcze tak jak wnioskowali za budową Aquaparku i lodowiska naturalnego zadaszonego w centrum tak jak było. Ale to już chyba zrobi inna ekipa w ratuszu, bo ta się wypaliła.

  • Raczej tak bo Prezydent z każdym kolejnym wystąpieniem publicznym się pogrąża…
   -deklaracja przyjęcia uchodźców
   -zwolnienie i przymusowe (sądownie) przywrócenie do pracy dyrektora mzd
   -zwolnienie kierowcy mpk i publiczne go poniżenie w mediach („przyszedł do mnie z płaczem”)
   -u marszałka dzisiaj wytknął mu że jak przychodzi do Urzędu to nie jest witany (kuźwa z Bożej łaski król ziemi rzeszowskiej się znalazł xD)

   • No wygląda że Pan Marszałek zapomniał czerwony kilim rozścielić : z pod ratusza do urzędu : cha- cha – cha
    Ale bije pod łepetyną – ktoś by pomyślał że to Ludwik XIV – no tego to nawet obserwowali jak jadł – spał i srał a on za to od tych debili kase brał a gupki mu płaciły.

   • Ależ się pogrąża o ku… tematy na pierwsze strony ,palnij się tępa pało w ten pusty dekiel.
    Prezydentowi należny jest szacunek gdziekolwiek by się znalazł z wizyta., Na bank gdyby Ortyl przyszedł w gości do ratusza przywitano by go z kulturą. Ale czego można się spodziewać po tych którzy szukają winnych w miastu aby nie otrzymało kasy na inwestycje.

    • To prezydent miasta jednego z wielu w województwie a nie żaden imperator gwiezdnej floty xD nie za każdym razem musi być witany z asystą honorową, fanfarami i innymi salwami z muszkietów haha przy ważniejszych okazjach jak ta – został przywitany w szczegolny sposób z zachowaniem wszystkich tych niuansów… Natomiast wypominanie publiczne takich „uchybień” jest nietaktowne

Comments are closed.