10 nowych karetek dla stacji pogotowia ratunkowego na Podkarpaciu

0

Po dwa, w pełni wyposażone ambulanse, otrzymało pięć stacji pogotowia z Podkarpacia. Karetki kosztowały ok. 7 mln zł. Będą wykorzystywane do walki z pandemią COVID-19.

 

Sprzęt jest naprawdę wysokiej klasy, to karetki dobrze wyposażone, były nam potrzebne, bo karetek nigdy dość – mówi Piotr Sawicki ze stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie.

10 karetek dla pięciu stacji pogotowia na Podkarpaciu przekazano w miniony piątek. Każda stacja otrzyma po dwa ambulanse. Trafią one do stacji w Rzeszowie, Sanoku, Mielcu, Przemyślu i Krośnie. 

Karetki wyposażone są m.in. w profesjonalne nosze, defibrylatory, respiratory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pompy infuzyjne, ssaki, krzesła transportowo-płozowe, plecaki ratownicze, deski do transportu pacjenta, laryngoskopy.

Zespoły ratownicze w dobie koronawirusa musiały, jako pierwsi, docierać do zarażonych. – Tabor należało zmienić na nowocześniejszy. Karetki sprawią, że system ratownictwa będzie bardziej wydajny – twierdzi Jakub Dzik z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Zakup karetek koordynował zespół z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Jej dyrektor Andrzej Kwiatkowski twierdzi, że Podkarpacie jest liderem w kraju pod względem szybkości zakupów taboru samochodowego dla służby zdrowia.

– Zamykamy dostawę trzeciej tury samochodów. Pierwsza była w kwietniu, kolejna w maju i teraz ostatnia w lipcu – przypomina Kwiatkowski. Dodał, że kupno karetek w obecnym czasie było wyjątkowo trudne.  

– Karetki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, niemal z linii produkcyjnej – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. Zakup karetek był możliwy dzięki unijnym funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Dostawa ambulansów to ostatni etap zakupu pojazdów na potrzeby ochrony zdrowia w województwie. W kwietniu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie dostała 7 samochodów do przewozu próbek. 

W maju kupiono 5 ambulansów transportowych typu „A1” wraz z noszami i fotelem kardiologicznym, które służą do transportu pacjentów i pobierania wymazów. Karetki trafiły do pięciu stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Krośnie.

Koszt zakupu 10 ambulansów z pełnym oprzyrządowaniem to ok. 7 mln zł. Łączna wartość zrealizowanych do tej pory zakupów karetek i samochodów wyniosła ok. 8 mln zł.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama