Kongres 590. Duda, wokalista Iron Maiden, Bitwa Startupów…

„Uwalniamy polski potencjał” – to hasło rozpoczynającego się w czwartek w Rzeszowie Kongresu 590. Weźmie w nim około 2 tysiące gości z całego świata, a wśród m.in. prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło. W stolicy Podkarpacia zostanie ogłoszona „Konstytucja dla Biznesu”.

 

To pierwsza na Podkarpaciu tak duża impreza skierowana dla polskich przedsiębiorców. To dla nich organizowany jest Kongres 590. Nazwa wydarzenia pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie firmy.

Organizatorem Kongresu jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kongres będzie trwał dwa dni (17-18 listopada) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa. Organizatorzy zapowiadają, że Rzeszów przez dwa dni będzie prawdziwą stolicą biznesu w Polsce.

Kongres 590 to dwa dni rozmów, pięć bloków tematycznych, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i około 2000 uczestników. Jego program skonstruowany jest w taki sposób, aby każdy przedsiębiorca, począwszy od tego, który buduje własny start-up, aż po takiego, który odniósł już sukces, mógł znaleźć interesujące informacje dla siebie.

W CWK spotkają się ludzie biznesu, nauki, polityki i legislacji. Będą dyskusje panelistów, którzy mają wytyczyć nowe kierunki rozwoju – wspólną koncepcję prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata.

Na Kongresie obecni będą przedstawiciele największych polskich i zagranicznych firm, m.in. Asseco, CD Projekt, Google, INGLOT, INTEL, Orange, Pratt & Whitney, PKO BP, PZU, PGNiG. Nie zabraknie też reprezentantów polskich  i zagranicznych start-upów oraz organizacji działających na rzecz start-upów, m.in. Telemedi.co, Uber, Yanosik, Startup Poland i Startup Hub Poland.

Duda: Rozwijać zakupowy patriotyzm

Swoją obecność (i udział w panelu: Hot or not – Kogo poszukują inwestorzy? Komu dadzą szansę?) potwierdzili przedstawiciele wiodących polskich funduszy inwestycyjnych – Speed Up, HGV, Black Perls.

Cały blok tematyczny paneli dedykowany jest innowatorom i start-upowcom, w tym będą dyskusje o skalowaniu biznesu, B+R w praktyce, sharing economy i branżach przyszłości.

Do Rzeszowa przyjedzie Andrzej Duda, który objął honorowy patronat nad Kongresem 590. Osobiście wręczy on nagrody gospodarcze w 6 kategoriach, m.in. „Lider MŚP”, „Start-up PL”, „Badania + Rozwój”. – Chciałbym, aby w Polsce rozwijał się swoisty zakupowy patriotyzm – mówi przed Kongresem 590 prezydent Duda.

Prezydent uhonoruje podmioty gospodarcze, które przyczyniają się do rozwoju naszego kraju, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm. Prezydent liczy na to, że takich firm będzie w Polsce przybywać.

– Przywiązuję ogromną wagę do planu wicepremiera Morawieckiego. Liczę, że to będzie koło zamachowe, które pchnie nas w kierunku szybszego rozwoju i wyższych dochodów rodzin – dodaje Andrzej Duda.

Konstytucja dla Biznesu, Bitwa Startupów

Na Kongres przyjedzie także premier RP Beata Szydło. W piątek minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ogłosi w CWK „Konstytucję dla Biznesu”. To pakiet wielu zmian legislacyjnych opracowanych w Ministerstwie Rozwoju.

– To oczekiwany przez polskich przedsiębiorców zbiór fundamentalnych zasad, określający na nowo i nowocześnie zarazem, relację pomiędzy przedsiębiorcą a państwem – zdradza przed Kongresem wicepremier Morawiecki.

Jednym z jego elementów będzie np. klauzula pewności prawa.

– Chodzi o to, by niemożliwa była dowolna interpretacja przepisów przez urzędnika, co w przeszłości wielokrotnie kończyło się wysokimi karami, jakie naliczano przedsiębiorcom, czasem za kilka lat wstecz. Skończymy z takimi praktykami. To tylko jeden z przykładów, bo zmian ułatwiających codzienne funkcjonowanie przedsiębiorcom będzie bardzo dużo – zapowiada Mateusz Morawiecki.

W pierwszym dniu Kongresu 590 najlepsi innowacyjni przedsiębiorcy z całej Polski zmierzą się ze sobą w Bitwie Startupów. Zakwalifikowani przez jury uczestnicy będą ze sobą rywalizować o 50 tys. zł (I nagroda), 35 tys. zł (II nagroda) oraz 15 tys. zł (III nagroda).

– Kilkunastu przedsiębiorców wyselekcjonowanych na etapie eliminacji, w ciągu kilku minut będzie miało szansę zaprezentować swoje projekty. Łączna pula nagród w Bitwie wynosi 100 tys. zł – mówi Tomasz Snażyk, współzałożyciel i członek Rady Fundacji Startup Poland.

Dickinson, Cosby, Lundblad

Na Kongresie będą także goście specjalni, a wśród nich: Bruce Dickinson, wokalista znanego na całym świecie heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Dickinson w chwilach wolnych od koncertowania pracuje jako etatowy pilot samolotów pasażerskich Boeing 757 w brytyjskich liniach lotniczych Astraeus. Od połowy 2012 r. jest współzałożycielem i właścicielem firmy Cardiff Aviation zajmującej się serwisowaniem wąskokadłubowych odrzutowców.

– Pewnie zawiodę fanów Iron Maiden i ostrzejszego brzmienia, ale Bruce nie przyjeżdża do Rzeszowa śpiewać, ale by opowiedzieć nam o swojej naprawdę imponującej działalności biznesowej – wyjaśnia Łukasz Oprawski, prezes Fundacji im. Sławomira Skrzypka.

Kolejnym gościem specjalnym będzie Rita Cosby, amerykańska dziennikarka telewizyjna, trzykrotna laureatka Nagrody Emmy. Córka Dunki i polskiego powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego, który po upadku powstania znalazł się w niemieckiej niewoli, w 1945 r. uciekł z niej, a po wojnie wyemigrował do USA i zmienił nazwisko na Cosby.

Rita Cosby już w czasach studiów współpracowała z telewizyjną siecią Fox. Później pracowała także dla sieci MSNBC i dla CBS. Przeprowadziła liczne głośne wywiady ze znanymi postaciami, m.in. z politykami Jaserem Arafatem, Arielem Szaronem, Slobodanem Miloseviciem, ale także z Mikiem Tysonem czy Michaelem Jacksonem. Była pierwszą reporterką, która dotarła do więźniów w Guantanamo.

Wśród gości specjalnych będzie także prof. Nicklas Lundblad, jedna z najważniejszych postaci w amerykańskim Google. Jest szefem działu polityki publicznej firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Nicklas Lundblad to doktor nauk informatycznych i profesor Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, gdzie zajmuje się polityką innowacyjności. Jest także członkiem szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Inżynieryjnych oraz laureatem prestiżowego stypendium Eisenhowera.

Profesor Lundblad jest jednym z najwybitniejszych europejskich specjalistów w dziedzinie polityki innowacyjności, a także doskonałym przykładem na to, jak dobrze może przebiegać współpraca pomiędzy światem nauki i biznesu.

Miejsce Kongresu nie jest przypadkowe

Kongres 590 będzie transmitowany przez TVP, poprowadzą go dziennikarze: Danuta Holecka i Krzysztof Ziemiec. Nie bez przyczyny całe wydarzenie organizowane jest w CWK Jasionce w sąsiedztwie lotniska. To najnowocześniejszy na Podkarpaciu obiekt, w którym mają się odbywać najważniejsze wydarzenia gospodarcze.

– Czujemy się zaszczyceni tym, że wydarzenie tej rangi odbędzie się w naszym Centrum. CWK stanowi centrum życia biznesowego, kulturalnego, naukowego i  technologicznego województwa podkarpackiego, dlatego jest to doskonałe miejsce do organizacji tego typu przedsięwzięć – mówi Kamil Szymański, prezes CWK.

MARCIN KOBIAŁKA, JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama