Zdjęcie: Andrzej Błoński / Rzeszów News

Wystawy, koncerty, taneczne pokazy, jarmark i koncert finałowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej – tak zapowiada się 16. Święto Paniagi w Rzeszowie, które w tym roku upłynie pod znakiem kultury chorwackiej.

Już w lutym było wiadomo, że tegorocznym tematem przewodnim Święta Paniagi będzie chorwacki Split – miasto, z którym Rzeszów podpisał umowę o współpracy w maju 2018 roku.

Tradycja akcentowania innych kultur, wyznaczanych przez miasta partnerskie Rzeszowa, podczas Święta Paniagi trwa już od kilku lat. Do tej pory święto obecnej ulicy 3 Maja upływało pod znakiem kultury węgierskiej (współpraca z Nyiregyhazą) oraz rumuńskiej (współpraca z Satu Mare).

Na 30 dni przed Świętem Paniagi, Estrada Rzeszowska, która odpowiada za organizację wydarzenia, zdradziła nieco więcej szczegółów przyciągającej co roku tłumy mieszkańców imprezy. Zgodnie już z tradycją, zostaną przygotowane cztery sceny, na których będą prezentować się artyści. Jedna z nich stanie przy wieży kościoła farnego, kolejna przy fontannie multimedialnej oraz na dziedzińcu Radia Rzeszów i na rzeszowskim Rynku.

Na scenie przy kościele farnym od godz. 12:00 odbywać się będą pokazy, koncerty i występy artystyczne. To właśnie stamtąd, jak co roku, ruszy też korowód taneczny przez całą ulicę 3 Maja, aż do fontanny multimedialnej, gdzie z kolei zaprezentują się lokalne zespoły taneczne.

Na zakończenie Święta Paniagi mieszkańcy Rzeszowa przeniosą się na Rynek. To właśnie tam o 19:00 rozpocznie się koncert finałowy. Zaprezentują się muzycy z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Przedstawią fragment polskiej opery „Straszny dwór” w reżyserii prof. Ryszarda  Cieśli. Na scenie pojawią się także absolwenci i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wybór fragmentów tego dzieła nie jest przypadkowy, ponieważ w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta, autora ponad 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej.

Święto Paniagi nie mogłoby się odbyć bez jarmarku. Ten w tym roku stanie przy alei Lubomirskich. Zaprezentują się na nim regionalni wystawcy ze swoimi produktami i wyrobami rękodzielniczymi.

3 maja, zgodnie z tradycją, będzie można także podejrzeć pracę dziennikarzy Radia Rzeszów, którzy w tym dniu zapraszają na Dzień Otwarty.

Podczas Święta Paniagi będzie można zobaczy mnóstwo wystaw przygotowanych  m.in. Biuro Wystaw Artystycznych, Kino Zorza, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, Galerię R_Z oraz I Liceum Ogólnokształcące.

Wśród nich znajdziemy m.in. wystawy „Chorwacja – natura, kultura, dziedzictwo”, prezentująca zarówno piękno chorwackiej natury jak i bogactwo kulturowego dziedzictwa tego kraju, „Rzeszów kiedyś i dziś” prezentująca fotografie z archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa; „Rzeszowskie historie zapisane w drewnie” – częściowe podsumowanie krajobrazowej inwentaryzacji Rzeszowa w zakresie zachowanego tradycyjnego drewnianego budownictwa.

Podczas Święta Paniagi zobaczymy także wystawę „#paintingsamerica”. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najnowsze obrazy artysty Piotra Szczura, powstające w ramach monumentalnego, wciąż otwartego cyklu „Made in USA”.

Święto dawnej ul. Pańskiej będzie także świetną okazją, by w fosie zamku Lubomirskich zobaczyć pokazy snycerstwa i metaloplastyki, a na ul. 3 Maja pokazy oraz warsztaty wykonywania naczyń glinianych, wystawę plakatów, prezentację patrolu konnego i motocykla policyjnego Harley-Davidson.

Nie zabraknie także szczudlarzy, kuglarzy, żonglerów, mimów, balonowych figurek i wielkich baniek. Na deser będzie można także wybrać się na spacery tematyczne, by zdobyć cenne informacje na temat historii ul. 3 Maja.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama