Reklama

107 załóg rajdowych uczestniczących w Rajdzie Pekin Paryż pojawi się dzisiaj (7 lipca) w Rzeszowie. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia będą mogli zobaczyć m.in. znanego z Jamesa Bonda Astona Martina DB6.

[Not a valid template]

 

Rajd Pekin Paryż jest jednym z najstarszych przedsięwzięć tego typu, bo pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1907 roku. W obecnej imprezie wystartowały samochody historyczne przeważnie ze sportową historią.

Całość została podzielona na etapy z wyznaczonymi PKC-ami (punkt kontroli czasu) i PKP-ami (punkt kontroli przejazdu). Pomiędzy nimi zawodnicy startują w próbach specjalnych o właściwościach sportowych. Start i meta do OS-ów jest bardzo nowatorska, w pewnym sensie samoobsługowa, a pomiar czasu jest zatwierdzany poprzez włożenie specjalnej karty do czytnika.

6. Pekin Paris Motor Challenge 2016 rozpoczął się 12 czerwca w Pekinie. Uczestnicy zaczęli swoją przygodę przed Wielkim Murem, a już w następnych dniach znaleźli się na mongolskich stepach, trudnych terenach rosyjskich a następnie poprzez Białoruś dotrą do Polski.

Cały rajd będzie liczył 13 700 km i będzie trwał 35 dni. Meta będzie osiągnięta w Paryżu 17 lipca.

W Rzeszowie 107 załóg rajdowych pojawi się dzisiaj (7 lipca) wieczorem, aby już 8 lipca w piątek o godzinie 9:00 z rzeszowskiego Rynku wystartował pierwszy samochód do następnego odcinka.

Pierwsze załogi już zaczęły się pojawiać w Rzeszowie. Pojazdy parkują w Hotelu Rzeszów, gdzie znajduje się parking strzeżony.

Warto tutaj zaznaczyć jakie pojazdy będą mogli zobaczyć mieszkańcy Podkarpacia. A będzie wśród nich wiele niebagatelnych okazów, mi.n. w kategorii do 1941 roku ujrzymy La France Tourer Speedster z 1917 roku, Bentleya 4½ Tourer z 1926 roku, AC 16/40 Weymann Sedan z 1928 roku, American La France z 1915 roku, Rolls Royce Phantom II, Buicka Special Convertible i Studebakera Coupe.

Po roku 1941 będziemy oglądać Bristola 403 z 1954 roku, Morgana plus 4, Alfę Romeo Giulietta TI, Hillmana Hunter, czy znanego z Jamesa Bonda Astona Martina DB6 (agent 007 co prawda jeździł Astonem Martinem DB5).

Za przygotowanie ceremonii startu z Rynku w Rzeszowie oraz za dwa odcinki specjalne, które odbędą się w Lubenii i Bliziance, odpowiedzialny jest Automobilklub Rzeszowski.

– Jeden jak i drugi OS jest znany z Rajdu Rzeszowskiego, a uwarunkowania terenu będą sprzyjać ciekawej prezencji oraz mocnej rywalizacji ów historycznych modeli – uważa ARz, który w ten rozpocznie obchody swojego 70. jubileuszu powstania,

Jak było kiedyś?

Fragment książki o Automobilklubie Rzeszowskim: „Gdy 11 czerwca 1946 formalnie powstał Automobilklub Rzeszowski, już działało reaktywowane w 1945 (a istniejące od lat przedwojennych) Rzeszowskie Towarzystwo Kolarzy i Motorzystów. Ba, istniała nawet swoista unia personalna – inż. Włodzimierz Krasiński, wiceprezes Automobilklubu Rzeszowskiego, był zarazem prezesem TKiM. Obie organizacje współpracowały ze sobą blisko i zgodnie. Przejawem tego były organizowane w latach czterdziestych wspólne inauguracje sezonu motorowego, defilady pojazdów ulicami Rzeszowa, a także uliczne wyścigi.”

Program 6. Pekin Paris Motor Challenge 2016:

8 lipca 2016 roku

– 9:00 – 11:00 Start Rajdu Pekin Paris Motor Challenge 2016 – Rzeszów Rynek

– 9:20 – 11:20 Odcinek specjalny Lubenia

– 9:50 – 11:50 Odcinek specjalny Blizianka

– 11:00 – 12:00 Start Podkarpackiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Rzeszów Rynek

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! Nowe osiedle w Rzeszowie – domy energooszczędne i inteligentne

mila_02_gotowy

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.