Zdjęcie: Materiały SMOLIK / KEV FOX

W czwartek (6 czerwca) w Rzeszowie rozpoczęła się ósma edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. W piątek ruszają koncerty, które potrwają do soboty. 

FPM 2019 rozpoczął się od „Archiczwartku” w ratuszu, gdzie gościem był Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, utworzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W piątek i sobotę (7-8 czerwca) festiwal przeniesie się na parking przy hali Podpromie, gdzie wieczorem wystąpią ważne postaci polskiej sceny muzycznej. W piątek o 19:00 wystąpi Pablopavo i ludziki. Pablopavo to jeden z filarów zespołu Vavamuffin, od 2009 r. prowadzi karierę solową. Zespół Pablopavo i ludziki ma na swoim koncie już 5 płyt.

Potem na scenie zagra Mikromusic, polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie Mikromusic ma sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe.  

Piątkowe koncerty zakończy Smolik // Kev Fox. To – jak twierdzi Estrada Rzeszowska, organizator FPM – „eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom” duet Andrzeja Smolika, znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa, brytyjskiego songwrittera.

Wczasy, Żaneta Łabudzka, Marika

W sobotę jako pierwszy wystąpi duet Wczasy, który łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się ostatnio głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej.

Po Wczasach na scenie zobaczymy pochodzącą z Rzeszowa Żanetę Łabudzką, która występowała w programach talent show (“The Voice of Poland”). Żaneta w styczniu br. wydała swój debiutancki album „Sama z Tobą”. Na FPM zagra z zespołem w składzie: Błażej Knopek – klawisze; Krzysztof Ropicki – bas, synth bass; Tobiasz Itner – perkusja.

Koncertową część FPM 2019 zamknie Marika, niegdyś okrzyknięta “królową polskiego dancehall”. W swoim dorobku ma 5 albumów, ostatni „Marta Kosakowska” to nowy rozdział w karierze artystki, związany ze zmianą stylistyki na elektroniczny pop. Marika dzieliła scenę ze światowymi gwiazdami – m.in. Erykah Badu, Macy Gray.  

„Człowiek w przestrzeni” i warsztaty linorytu

Festiwal Przestrzeni Miejskiej to nie tylko koncerty. Zarówno w piątek, jak i w sobotę na parkingu przy Podpromiu będziecie mogli zobaczyć wystawę “Człowiek w przestrzeni”, która w niecodzienny sposób pozwala odkrywać przestrzeń miejską uchwyconą i zamkniętą w fotografiach wykonanych przy użyciu smartfona.

Wystawa jest zbudowana z kodów QR, kryjących w sobie tajemnice architektoniczne. – Pozwala dostrzec w przestrzeni miejskiej symetrię, prostotę oraz różnorodność form, stylów i kolorów. To istna symbioza organizmów żywych i nieożywionych – twierdzą organizatorzy FPM 2019.   

Ciekawym wydarzeniem podczas festiwalu będą też sobotnie warsztaty linorytu, podczas którego uczestnicy wykonają własnoręcznie graficzną odbitkę na papierze lub torbie płóciennej. Powstały w XX wieku linoryt jest obecny do dziś w sztuce i rękodzielnictwie. Proces powstawania matrycy jest łatwy. Wystarczy tylko linoleum i dłutko.

– Zachęcamy do wzięcia udziału i spróbowania swoich sił w druku! – namawia Estrada Rzeszowska. Warsztaty linorytu odbędą się w sobotę w godz. 17:00-20:00 na terenie na parkingu przy Podpromiu. 

Food trucki i Silent Disco 

Po sobotnich koncertach odbędzie się też after party w postaci Silent Disco, gdzie będzie można się pobawić się do muzyki słuchanej przez słuchawki – do wyboru będzie kilka gatunków muzycznych, tak aby każdy mógł tańczyć do swojej ulubionej muzyki! Silent Disco rozpocznie się o godz. 22:30 na parkingu i potrwa do 2:00 w nocy.

Podczas FPM 2019 na parkingu pojawią się też znane i lubiane food trucki, które zaserwują zarówno klasykę street foodu, jak i bardziej oryginalne dania europejskiej i światowej kuchni. W piątek food trucki będą czynne od 14:00 do 23:00, w sobotę od 12:00 do 2:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia 8. FPM jest bezpłatny. 

PROGRAM 8. FESTIWALU PRZESTRZENI MIEJSKIEJ:

Piątek (7 czerwca)

– godz. 14.00 – 23.00 – Food Trucki

– godz. 19.00 – Koncert: Pablopavo i Ludziki

– godz. 20.00 – Koncert: Mikromusic

– godz. 21.00 – Koncert: Smolik // Kev Fox

Sobota (8 czerwca) 

– godz. 12.00 – 2.00 – Food Trucki

– godz. 17.00 – Warsztaty Linorytu

– godz. 19.00 – Koncert: Wczasy

– godz. 20.00 – Koncert: Żaneta Łabudzka

– godz. 21.00 – Koncert: Marika

– godz. 22.30 – 2.00 – Silent Disco

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama