9. rocznica katastrofy smoleńskiej. „Utrudniają nam dojście do prawdy” [ZDJĘCIA]

23
Reklama

“Te tragiczne wydarzenia zapisały się trwale w sercach Polaków” – napisał Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, w liście do uczestników rzeszowskich uroczystości 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 

Uroczystości odbyły się w środę, 10 kwietnia, przed pomnikiem smoleńskim przy al. Cieplińskiego. Brały w nich udział władze Podkarpacia, parlamentarzyści, radni miejscy i wojewódzcy, a także przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa i kombatanci.

W uroczystościach wzięła także udział Agnieszka Zając, córka senatora z Jasła – Stanisława Zająca, który również 10 kwietnia 2010 r. znalazł się na pokładzie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu Polski i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Modlitwę w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej odmówił ks. prałat Jan Szczupak. Uroczystościom towarzyszyła asysta wojskowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Poseł PiS Andrzej Szlachta odczytał list marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. “Zarówno zbrodnia katyńska, jak i katastrofa smoleńska odebrała nam elity Rzeczpospolitej. Pomimo upływu czasu, wciąż odczuwamy tę wielką stratę” – napisał w liście marszałek Kuchciński. 

“Te tragiczne wydarzenia zapisały się trwale w sercach Polaków. Przed 9 laty zginęli przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Naszym obowiązkiem jest teraz oddać im należne honory, a przede wszystkim pamięć” – uważa Marek Kuchciński.

Posłanka PiS Krystyna Wróblewska pokusiła się o analogie do zbrodni w Katyniu. Zauważyła, że prezydent RP Lech Kaczyński wraz z żoną i pozostałym ofiarami, „zginął w drodze do lasu, który już wdział ogromną tragedię polskiego narodu”.

– Niech te wydarzenia będą zobowiązaniem do nieustannej i mądrej pracy dla naszej ojczyzny, aby dorobek tych, których już nie ma z nami, nie poszedł na marne – mówił z kolei Jerzy Borcz (PiS), przewodniczący sejmiku podkarpackiego.

Lucyna Podhalicz (PiS), wicewojewoda podkarpacki, natomiast zauważyła, że gdyby nie zbrodnia w Katyniu, to nie wydarzyłaby się katastrofa smoleńska. Podhalicz dodała, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy zginęli w zarówno w Katyniu, jak i pod Smoleńskiem.

Wicemarszałek Podkarpacia Piotr Pilch (PiS) podkreślił, że bez wątpienia pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku zginęła elita narodu.

– Do końca nie wiemy, dlaczego zginęła. Odpowiedź na to pytanie jest przed nami. Niestety, tam, gdzie to się stało, ludzie nam nie pomagają, mówiąc wprost, utrudniają nam dojście do prawdy, bo docierają do nas informacje szczątkowe – stwierdził Piotr Pilch. – Mam nadzieję, że ta prawda w końcu ujrzy światło dzienne – dodał.

Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców oraz wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy, które ułożono przy pomniku w kształt krzyża.

Pomnik przy al. Cieplińskiego upamiętnia sześć ofiar katastrofy smoleńskiej, które były związane z Podkarpaciem: wspomnianego wcześniej Stanisława Zająca, a także Grażynę Gęsicką, Leszka Deptułę, Janinę Fetlińską oraz generałów Kazimierza Gilarskiego i Bronisława Kwiatkowskiego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

23 KOMENTARZE

 1. dorzucę jeszcze
  wynagrodzenia w NBP,
  zakup damy z łasiczką za pół miliarda złotych,
  spółka srebrna,
  wolne 12 listopada, które zrobili 5 listopada “rzutem na taśmę”
  “wojna” dyplomatyczna, ze Stanami i z Izraelem
  pisanie projektów polskich ustaw w ambasadzie izraelskiej w Wiedniu
  27 : 1
  rozpierducha z zamówieniami dla wojska, gdzie “ekspert” PiS od zamówień uciekł do USA
  puszcza białowieska
  brak obwodnicy południowej w Rzeszowie
  zatrudnianie Misiewiczów z wynagrodzeniami o jakich nawet nie śnimy
  niezrozumienie “fenomenu” żarówki przez Adriana i opowiadanie o tym za granicą
  “wystarczy nie kraść” tzn. złote myśli Beaty
  “ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie” – błysk intelektu Adriana
  Jak Arian przy biurku Trampa “ważne” umowy podpisywał
  albo pod osłoną nocy od “nibysędziów” przysięgi odbierał

  i jeszcze raz napiszę 27:1, bo to był cyrk na całą Europę, nawet Orban, tej idiotki nie zrozumiał

  to takie pierwsze z brzegu przykłady z czego zrobili cyrk

 2. Był zamach – to proste. Ale nie w Smoleńsku tylko później – zamach na inteligencję. Fakty są bezsporne: piloci zeszli poniżej minimów i za wszelką cenę próbowali lądować zamiast odejść na alternatywne. I skończyło się, niestety, tak jak się skończyło. Wszelkie bajki o trotylu, sztucznej mgle to bzdury. A gość, który jest wicemarszałkiem i mówi takie brednie jak ta: “– Do końca nie wiemy, dlaczego zginęła. Odpowiedź na to pytanie jest przed nami. Niestety, tam, gdzie to się stało, ludzie nam nie pomagają, mówiąc wprost, utrudniają nam dojście do prawdy, bo docierają do nas informacje szczątkowe – stwierdził Piotr Pilch. ” jest albo cynikiem albo zwykłym idiotą. Panie Pilch, jeśli szczerze Pan wierzy w to co mówi, to mniemam, że szczątkowe to są ale Pana zwoje mózgowe.

 3. Nie czekali tylko magnesami ściągnęli w dół a drzewa zamaskowali sztuczna mgła! Eksplozję najlepiej obrazuje pękająca parówka.

 4. Rzygać się chce tymi rocznicami, rzygać się chce jak się słyszy ile kasy dostały rodziny z naszych podatków, rzygać się chce…

 5. A gdzie słynny śledczy Antoni z ekipą? Deklarowali jak to wrak sprowadzą i zarzucali władzy nieudolność, potem mieli zamach udowadniać. Kasa roztrwoniona, wrak gdzie leżał tam leży, Antoni zniknął. A może jednak odkryli coś co dla pisiorów jest niewygodne i lepiej wraku nie sprowadzać? Bo afera wyjdzie, bo pomniki trzeba będzie burzyć i przywracać nazwy ulic.

 6. Utrudniają np. Rosjanie, którzy nie oddali nam wraku samolotu. W międzyczasie go zniszczyli i rozszabrowali.
  Utrudniają ci, którzy nie podchodzą do tej katastrofy z “zimną głową” tylko krzyczą, że ci którzy zadają pytania chcą rozpętać wojnę z Rosją.
  A co ma piernik do wiatraka? Prawda jest obiektywna i ją trzeba poznać.

 7. “elita narodu” – to tak samo nadużycie jak i pisanie o bohaterskiej śmierci, to była tragedia i tego się trzymajmy, bohaterów tam nie było.

Comments are closed.