Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Apel Pamięci i salwa honorowa, a także pokaz musztry paradnej z bronią – to część programu piątkowych (11 listopada) uroczystości w Rzeszowie związanych z 98. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości w Rzeszowie rozpoczną się o godz. 11:00 mszą świętym w kościelne farnym. O 12:30 uroczystości przeniosą się na plac Farny przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Tam zostanie złożony meldunek Dowódcy Garnizonu Rzeszów. Będzie odegramy hymn państwowy i podniesiona flaga państwowa.

W programie są także wystąpienia wojewody podkarpackiego, marszałka podkarpackiego, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów. Odbędzie się również pokaz musztry z bronią w wykonaniu strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano „Listopadowe Spotkaniu z Historią” w Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja 19.

– godz. 14:00 – Rafał Kocoł: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki”,

– godz. 15:00 – Janusz Tadeusz Nowak: „Szlak bojowy legionistów polskich. W stulecie bitwy pod Kostiuchnówką”,

– godz. 16:00 – Tomasz Bereza: „Była sobie wioska… rozważania wokół wspomnień Stanisława Leszczyńskiego z Podola z lat 1939-1945”,

– godz. 17:00 – „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” – prezentacja archiwalnych materiałów filmowych.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Podczas spotkania odbędzie się również kiermasz publikacji wydawnictwa „Libra” oraz IPN-u. Wstęp wolny.

Ponadto na Rynku można obejrzeć multimedialną wystawę „Drogi do Niepodległej” poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

Z kolei w niedzielę (13 listopada) w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie (ul. Wita Stwosza 31) o godz. 11:00 odbędzie się koncert węgierskiego chóru Lengyel-Magyar Dalárda z Nyíregyházy.

Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, czyli trzyosobowy rząd polski zastępujący zdetronizowanych monarchów zaborczych, władzę nad podległym jej wojskiem przekazała wojskiem Józefowi Piłsudskiemu.

Tego samego dnia nowy, socjaldemokratyczny rząd niemiecki w podparyskim Compiegne podpisał z przedstawicielami Ententy rozejm kończący I wojnę światową, a w Warszawie rozbrojono pruski garnizon wojskowy i żołnierzy zaborczych patrolujących ulice miasta.

11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama