Podkarpackie Kuratorium Oświaty nie będzie ingerowało w wybór podręczników do nauki nowego przedmiotu “Historia i Teraźniejszość” – takie zapewnienia usłyszeli politycy Koalicji Obywatelskiej podczas kontroli poselskiej.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Historia i Teraźniejszość to przedmiot, który od września zastąpi uczniom szkół średnich Wiedzę o Społeczeństwie. Nauczyciele muszą zadecydować, z jakiego podręcznika będą korzystać uczniowie, mogą też przygotować swoje materiały.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaakceptowało do tej pory tylko jeden podręcznik, prof. Wojciecha Roszkowskiego. To kontrowersyjna książka, bo autor pisze w niej m.in. o “hodowli” i “produkcji” ludzi, a dotyczy to dzieci poczętych metodą in-vitro.
Romowicz zakazuje, posłowie sprawdzają
Kilka dni temu, Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, zakazał używania podręcznika do historii i teraźniejszości w podlegającym mu liceum. To, jak łatwo się domyślić, nie spotkało się z aprobatą m.in. Przemysława Czarnka, ministra edukacji.
Stop nieprawdziwej retoryce PiSu. W zarządzanym przeze mnie LO MS w Ustrzykach Dolnych wprowadzam zakaz korzystania z podręcznika Historia i teraźniejszość. Nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie ⤵️ 1/2
— Bartosz Romowicz (@romowiczbartosz) August 18, 2022
– Dlatego przyjechałyśmy tutaj z posłami z tego terenu, aby sprawdzić, czy kuratorium robi naciski na dyrektorów szkół i ingeruje w proces wyboru podręcznika – mówiła we wtorek w Rzeszowie Krystyna Szumilas, posłanka PO, była minister edukacji.
– Wybór podręcznika jest decyzją zespołu nauczycieli i dyrektora szkoły, i tylko oni mogą tego wyboru dokonać, konsultując z rodzicami i organem prowadzącym – przypomniała Szumilas.
We wtorek Przemysław Czarnek zapowiedział, że 13 września przyjedzie do Ustrzyk Dolnych, by z burmistrzem Romowiczem porozmawiać na temat “HiT”-u.
Nie będzie presji i nacisków?
Tymczasem do Rzeszowa z kontrolą poselską przyjechały także inne znane parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej: Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka oraz regionalni posłowie PO: Krystyna Skowrońska i Marek Rząsa.
Tutaj usłyszeli, że kuratorium szanuje autonomię szkół i nauczycieli.
– Dostaliśmy twarde zapewnienia od wicekuratora [Stanisław Fundakowski – przyp. red.], że będą przestrzegać tak ważnej dla nauczycielek i nauczycieli autonomii w wyborze podręcznika. I nie będą ulegali presji i naciskom ze strony ministerstwa – przekazała Barbara Nowacka.
– Uzyskaliśmy także informację, że żadnych kontroli dotyczących wyboru podręcznika, podkarpackie kuratorium prowadzić nie zamierza – dodała Nowacka.
“HiT” – partyjny biuletyn
Kuratorium w Rzeszowie ma przygotować pisemną informację na ten temat i rozesłać ją do wszystkich szkół. Znajdzie się ona również na stronie internetowej podkarpackiego kuratorium. – Takiego gniota Rzeczpospolita nie widziała – tak o książce Roszkowskiego mówiła Nowacka.
I dalej: “Nie ma zgody na podręcznik, który dzieli, zakłamuje historię i jeszcze niechlujnie używa języka polskiego”. Barbara Nowacka uważa też, że naciski, które wysyła minister Czarnek, są bezprawne, przekraczające jego uprawnienia, a udział w promowaniu podręcznika jest niesmaczny i nieetyczny.
– Jeżeli gdziekolwiek w Polsce usłyszymy, że jest nacisk, żeby wybrać ten partyjny biuletyn pana Roszkowskiego, to będziemy tam interweniować – zapowiedziała z kolei Katarzyna Lubnauer.
Nauczyciele mogą liczyć na KO
Wtorkowa kontrola w kuratorium oświaty w Rzeszowie była prewencyjna. Tak o niej mówi posłanka Krystyna Skowrońska. – Żeby nauczyciele wiedzieli, ze zawsze mogą na nas liczyć. Nasze biura są dla was otwarte – deklarowała.
Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli również w Rzeszowie, że będą sprawdzać, w jaki sposób ministerstwo recenzuje inne podręczniki.
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl


![Oszukać przeznaczenie na S19. Roztrzaskane ciężarówki zablokowały trasę na kilkanaście godzin [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-ciezarowek-03-218x150.jpg)
![Strzały, dym i ewakuacja Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Na miejscu antyterroryści [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/cwiczenia-urzad-marszalkowski-6-218x150.jpg)
![Brawurowy pościg na Podkarpaciu. Uciekał z pasażerką: straci motocykl i odpowie przed sądem [WIDEO] pościg krosno](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/poscig-na-podkarpaciu-218x150.png)
![Kolizja na autostradzie. Dostawczak próbował “wylecieć” wyjściem ewakuacyjnym z A4 [ZDJĘCIA] dostawczak kolizja a4](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-z-barierami-02-e1781289140225-218x150.jpg)
![Nowoczesne domy też płoną. Strażacy uratowali uwięzione w dymie pieski [ZDJĘCIA] małe pieski dwa uratowane przez strażaków](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-domu-pieski-08-02-218x150.jpg)
![Groźne dachowanie busa na DK19 w Babicy. Renault wylądowało na dachu w polu [ZDJĘCIA] wywrotka bus](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bus-wywrotka-02-218x150.jpg)
![Kłęby dymu widoczne z wielu kilometrów. Podsumowanie gwałtownego pożaru [FOTORELACJA] pożąr bargum markowa](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bargum-markowa-pozar-01-218x150.jpg)
![Ogromny pożar w zakładzie produkcji i regeneracji opon koło Łańcuta. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-markowa-218x150.png)


![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)


![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Wielka przebudowa na Zalesiu w Rzeszowie. Trwają prace na ul. Robotniczej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/robotnicza-rzeszow2026-7-218x150.jpg)

![Nowy most na Podkarpaciu otwarty. To kluczowa trasa i alternatywa dla opóźnionej S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/most-lutcza-stobnica-2-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)










![Wyścig smoczych łodzi na Wisłoku. Uniwersytet Rzeszowski pokonał Politechnikę Rzeszowską [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wioslarstwo1-218x150.jpg)




![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)



![Dziś rusza Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie. W planach mnóstwo atrakcji [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-zabytkowych-autobusow2-218x150.jpg)



![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-324x235.jpg)