W zakładzie prefabrykacji w Lutoryżu zakończyła się produkcja elementów obudowy tunelu, który powstaje na trasie S19 Rzeszów Południe – Babica. Łącznie wykonano 22 700 segmentów, z których powstanie ponad 2230 pierścieni konstrukcji.
Każdy pierścień składa się z 10 prefabrykatów, a do ich wytworzenia zużyto około 118 tys. m sześciennych betonu.
Elementy obudowy tunelu
Produkcja elementów rozpoczęła się w marcu 2023 roku. Każdy pierścień składa się z 10 prefabrykatów, a do ich wytworzenia zużyto około 118 tys. m3 betonu. Część wyprodukowanych elementów została przeznaczona na rezerwę.
Co ciekawe, dziennie powstawało 50 segmentów, czyli 5 pełnych pierścieni. Oznaczało to zużycie średnio 270 m3 betonu dziennie, co odpowiada 33 betonowozom. Warto zauważyć, że nie było to proste zadanie, gdyż pojedynczy segment waży do 14 ton, a jeden pierścień – aż 132 tony.

Długie godziny pracy
Jak wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prace odbywały się w systemie jednozmianowym wydłużonym – 10 godzin dziennie. W proces zaangażowanych było 18 osób na linii produkcyjnej oraz 40 pracowników zajmujących się zbrojeniem.
Co ciekawe, wytworzenia prefabrykatu trwał 8-9 godzin. Tak krótki czas możliwy był dzięki zastosowaniu komory naparzania. To właśnie w niej elementy dojrzewały przez 6-8 godzin.

Hala prefabrykacji w Lutoryżu
Cała produkcja miała miejsce w hali, jaka zlokalizowana jest w Lutoryżu. Tam też w przyszłości powstanie Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP). Obiekt miał 126 m długości, prawie 44 m szerokości i kubaturę przekraczającą 50 tys. m3.
Halę wyposażono w linię produkcyjną, 4 suwnice (największa o udźwigu 60 ton) oraz własny węzeł betoniarski. Obok powstał plac składowy mieszczący 550 pierścieni.

Tunel w Babicy
Budowany tunel będzie miał 2255 metrów długości i dwie nawy połączone 15 przejściami poprzecznymi. Każda nawa pomieści dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny.
Do drążenia wykorzystywana jest maszyna TBM z tarczą o średnicy 15,2 m. Urządzenie jednocześnie wykonuje drążenie i układa żelbetową obudowę.

Zakres prac
Warto przypomnieć, że inwestycja nie obejmuje wyłącznie budowy tunelu, ale również sześciu estakad, dwóch wiaduktów, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.
Co ważne, w ramach projektu powstanie także pierwsze w województwie Centrum Zarządzania Tunelem, dwa MOP-y w Lutoryżu oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Za realizację odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica odpowiada konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción, w systemie „Projektuj i buduj”.
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Nielegalna bimbrownia na Podkarpaciu zlikwidowana. 66-latkowi grozi więzienie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/bimbrownia-podkarpacie3-218x150.jpg)


![Wypadek na S19 w Stobiernej. Droga Rzeszów – Lublin całkowicie zablokowana [AKTUALIZACJA] policja](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/policjas19-218x150.jpg)

![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)







![Nowy kompleks sportowy w Rzeszowie nabiera kształtów. Zobaczcie co powstaje przy VIII LO [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nowe-boiska-8lorzeszow-6-218x150.jpg)



![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)








![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)



![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)

![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)




![Niepokojące nagranie z Rzeszowa. Sekunda od tragedii na Podwisłoczu [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/niebezpieczna-sytuacja-podwislocze1-218x150.jpg)


![Nielegalna bimbrownia na Podkarpaciu zlikwidowana. 66-latkowi grozi więzienie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/bimbrownia-podkarpacie3-100x70.jpg)

![Nowy kompleks sportowy w Rzeszowie nabiera kształtów. Zobaczcie co powstaje przy VIII LO [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nowe-boiska-8lorzeszow-6-324x235.jpg)