Wystarczyło zaledwie kilka dni od wejścia w życie zaostrzonych przepisów drogowych, by pierwsi kierowcy boleśnie odczuli ich skutki. Przekonał się o tym 48-latek zatrzymany w Dynowie, który stał się jednym z pierwszych w regionie ukaranych zatrzymaniem uprawnień za nadmierną prędkość poza obszarem zabudowanym.
Do zdarzenia doszło we wtorek po godzinie 10:00. Policjanci z rzeszowskiej drogówki, patrolujący okolice Dynowa, namierzyli kierującego BMW, który poruszał się drogą jednojezdniową dwukierunkową. Mimo obowiązującego tam ograniczenia prędkości do 50 km/h, licznik pojazdu wskazał aż 122 km/h. Przekroczenie limitu o 72 km/h w świetle nowych regulacji skutkowało natychmiastową i surową reakcją mundurowych.
Mandat, punkty i utrata uprawnień
Dla 48-letniego kierowcy spotkanie z patrolem zakończyło się bardzo kosztownie. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych, a do jego konta w ewidencji dopisano 15 punktów karnych. Najdotkliwszą sankcją okazało się jednak zatrzymanie prawa jazdy – zgodnie z nowymi przepisami, dokument został odebrany na okres trzech miesięcy.
Rewolucja w przepisach od 3 marca
Warto przypomnieć, że od 3 marca 2026 roku obowiązuje nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która znacząco rozszerza katalog sytuacji kończących się utratą uprawnień. Do tej pory prawo jazdy na trzy miesiące tracili głównie kierowcy przekraczający prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Obecnie ta sama kara spotka każdego, kto dopuści się takiego wykroczenia na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza tym obszarem. Przypadek z Dynowa jest jasnym sygnałem dla kierowców, że policja rygorystycznie stosuje nowe narzędzia prawne w walce z piratami drogowymi.
(AM)
Czytaj więcej:
Pobicie w McDonald’s w Rzeszowie. Policja publikuje wizerunek sprawcy i szuka świadków [ZDJĘCIA]




![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)

![Koniec poszukiwań na Jeziorze Solińskim. Ciało 45-latka było na głębokości ponad 50 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/solina-poszukiwania-ciala-wopr-3-218x150.jpg)
![Pożar byłych zakładów mięsnych w Hermanowej. Interweniowali strażacy z Rzeszowa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-hermanowa-zaklady-miesne0-218x150.jpg)
![Pożar domu pod Rzeszowem, właściciel doznał poparzeń. Czy winna była fotowoltaika? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-kakolowka-218x150.jpg)









![Pekao Rzeszów Bike Festival 2026. Najlepsi stanęli na podium [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/IMG_8221-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)




















![Szybciej do Jasionki i Rzeszowa. Pierwszy fragment rozbudowanej S19 gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/s19-sokolow-jasionka-2kilometry4-218x150.jpg)



