Zdjęcie: Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Reklama

Trzykrotnie nominowany do Oscara film „Przeżyć” już w najbliższy poniedziałek (21 lutego) zaprezentowany zostanie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” zaprasza 21 lutego o godz. 19:00 na przedpremierową projekcję filmu pt. „Przeżyć”. To wzruszająca, czuła i boleśnie aktualna opowieść o nastolatku uciekającym z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Po ponad 20 latach, już jako odnoszący sukcesy naukowiec, Amin po raz pierwszy opowiada swoją historię. Tym, który słucha jest jego szkolny kolega i reżyser filmu – Jonas Poher Rasmussen.

– Bardzo ważny film o możliwości życia w prawdzie – ocenia film znana polska reżyserka, Agnieszka Holland.

Animowany film dokumentalny porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. Amin musiał natychmiast wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna 40-latek, odnosi sukcesy w nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

„Przeżyć” zdobył już kilkadziesiąt nagród na festiwalach na całym świecie, m.in. Wielką Nagrodę Jury w Sundance, cztery nagrody na Millennium Docs Against Gravity (w tym Nagrodę Główną – Grand Prix Banku Millennium) i dwie Europejskie Nagrody Filmowe: dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego i Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego – po raz pierwszy w historii jeden film zgarnął obie te statuetki.

Bilety na film są dostępne w kasie WDK (ulica Okrzei 7), w cenie 10 zł.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama