Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Już 5 września 28,5 tys. biegaczy Poland Business Run pomoże ponad 100 potrzebującym z niepełnosprawnościami ruchu. Wsparcie otrzymają także osoby z okolic Rzeszowa.

W niedzielę, 5 września, odbędzie się po raz 10. charytatywna sztafeta Poland Business Run. Jubileuszowa edycja biegu, który od 2018 roku odbywał się także w Rzeszowie, będzie jednocześnie drugą w formule wirtualnej.

Pięcioosobowe drużyny, złożone głównie z przedstawicieli firm i korporacji, nie pojawią się na wspólnej linii startu. Zamiast tego każdy biegacz samodzielnie wyznaczy 4-kilometrową trasę, w dowolnym miejscu w Polsce czy innym kraju, i pokona ją w dniu zawodów o dowolnej porze między północą a godz. 18:00 czasu środkowoeuropejskiego CEST.

Udokumentowany wynik należy przesłać za pomocą aplikacji lub strony internetowej Poland Business Run. Kiedy cała drużyna zgłosi swoje wyniki, trafi do klasyfikacji generalnej.

– Szkoda, że nie możemy tych 10. urodzin biegu świętować razem, hucznie, tak jakbyśmy chcieli, ale bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run i jedna z inicjatorów biegu, który swój początek miał w Krakowie w 2012 r.

– Ogromnym prezentem jest dla nas rekordowa liczba zapisanych zawodników, którego absolutnie nie spodziewaliśmy się w tak niepewnych czasach. Dzięki temu spełnia się nasze urodzinowe życzenie, żeby pomóc w tym roku aż 100 beneficjentom – dodaje Pleti.

Komu pomogą biegacze?

Zdjęcie: materiały prasowe

Wśród beneficjentów z całej Polski są bardzo różne osoby – takie, które urodziły się z niepełnosprawnościami i te, które amputacje przeszły z powodu choroby lub wypadku. Dzieci, rodzice i seniorzy, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy fizyczni, sportowcy-amatorzy i paraolimpijczycy. Ludzie kochający życie, ale potrzebujący wsparcia.

Jedną z osób, którym pomogą biegacze z Rzeszowa, jest Daniel, 38-latek z Przeworska, który stracił nogę na wysokości kolana w wyniku zderzenia z samochodem osobowym. Poruszający się motocyklem Daniel doznał również wielu innych poważnych obrażeń. To zdarzenie zmieniło cały jego świat.

Motocykle towarzyszyły mi każdego dnia od 15. roku życia, dawały wolność, inne postrzeganie świata podczas wyjazdów oraz możliwość niesienia pomocy. Obecnie nie jestem w stanie nimi jeździć przez amputację lewej nogi. Ale zamieniłem motocykl na skuter wodny, dzięki któremu mogę odzyskać część swojej pasji – opowiada Daniel.

– Każdy ma swoje marzenia. Chciałbym być przede wszystkim zdrowy, aby zapewnić sobie i rodzinie godne warunki życia, jak i móc realizować swoją pasję na wodzie. Chciałbym poruszać się bez wózka i bez kul ortopedycznych – mówi 38-latek. 

Dzięki dofinansowaniu elementu protezy (wodoodpornego kolana) Daniel będzie mógł wrócić do pracy, opiekować się rodziną i dalej rozwijać swoją pasję.

W tym roku ponad 100 beneficjentów dołączy do grona 599 osób, którym bieg pomógł na przestrzeni lat, m.in. Ani z Krakowa, którą dofinansowana w 2015 roku proteza sportowa ręki uwolniła od strachu.

– Wcześniej też jeździłam na rowerze, ale zawsze towarzyszył temu niepokój, ostrożność, żeby za bardzo nie obciążyć protezy, żeby nie złamać jej palców – opowiada Ania. – Teraz mogę się wygodnie oprzeć, równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Dzięki temu obręcz barkowa zupełnie inaczej pracuje.

Można jeszcze Pomagać Bardziej

Jeśli chciałbyś pomóc takim osobom jak Daniel lub Ania, to nic straconego. Choć zapisy na bieg są już zamknięte, wciąż jeszcze można wesprzeć szczytny cel przez akcję „Pomagam Bardziej”. Wystarczy otworzyć listę uczestników na stronie biegu i za pośrednictwem jednej z drużyn przelać dowolną kwotę, która trafi do kolejnych potrzebujących.

Więcej informacji na www.polandbusinessrun.pl. Sponsorami strategicznymi sztafety są UBS, Standard Chartered i Enea.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: