Zdjęcie: Sebastian Kieszkowski / Urząd Marszałkowski
Reklama

Warta prawie 4 mln zł kamienica w centrum Rzeszowa za darmo trafiła do sióstr Prezentek w Rzeszowie. 

W środę (2 września) Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, jego zastępca Piotr Pilch oraz siostra Anna Telus, dyrektor szkoły sióstr Prezentek w Rzeszowie podpisali akt notarialny o przekazaniu na rzecz zgromadzenia budynku przy ul. Lisa Kuli 13. 

Kamienica znajduje się na przeciwko Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Dwa lata temu z okazji festiwalu filmowego poświęconego Fredowi Zinnemannowi na jednej ze ścian wspomnianej kamienicy powstał mural z Gary’m Cooperem na planie filmowym “W samo południe” w reżyserii Freda Zinnemanna.

Przekazanie kamienicy bezpłatnie zgromadzeniu zarząd województwa podkarpackiego jeszcze 18 maja z okazji upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Sejmik podkarpacki na przekazanie obiektu Prezentkom zgodził się 25 maja. Wartość rynkowa kamienicy to 3,8 mln zł. 

Prezentki, na mocy uchwały sejmiku, kamienicę dostały bezpłatnie z uwagi na koszty, jakie zgromadzenie musi ponieść ze względu na planowany remont. Na czym on ma polegać? Kiedy i za ile się rozpocznie? Tego Siostry jeszcze nie wiedzą dokładnie.

W ub. r. wykonano “drobny” remont za ok. 300 tys. zł, by dostosować część pomieszczeń na potrzeby sal lekcyjnych. Nad kolejnym, generalnym remontem, zgromadzenie ma zastanawiać się dopiero w przyszłym roku, o ile uda im się pozyskać na to pieniądze. Szacowana wartość remontu to równowartość kamienicy, czyli około 4 mln zł.

W kamienicy, którą Prezentki od województwa dzierżawiły od 20 maja 2019 roku, powstanie szkoła podstawowa. W obiekcie przy ul. Lisa Kuli ma znaleźć się miejsce dla uczniów z klas 1-3. 

– Przy ul. Ks. Jałowego [Prezentki prowadzą tam liceum i podstawówkę – przyp. red.] nie jesteśmy w stanie zapewnić dla nich bezpiecznego kąta, gdzie nie mieliby dostępu starsi uczniowie – mówiła nam w maju s. Anna Telus. 

– Dla nas prowadzenie zajęć na etapie wczesnoszkolnym to “być albo nie być” szkoły podstawowej. Bez klas początkowych, nie jesteśmy w stanie dalej prowadzić szkoły – przekonywała.

Kamienica przy ulicy Lisa-Kuli została wybudowana w 1903 roku, jest wpisana Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rzeszowa, ma 1066 m kw. powierzchni użytkowej.

(jg)

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: