Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

– Jacy to eksperci stwierdzili, że deptak trzeba poprawić? – pyta Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Niezależni – odpowiadają radni PiS.

Gorączka przedwyborcza na 6 dni przed wyborami samorządowymi (21 października) dotarła także na wtorkową i zarazem ostatnią sesję Rady Miasta Rzeszowa w tej kadencji.  W atmosferze wzajemnego przekrzykiwania się i forsowania tego, kto ma rację, radni “dyskutowali” na temat ekspertyzy dotyczącej ubiegłorocznej wymiany nawierzchni ulicy 3 Maja. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Temat na sesji na nowo wywołał radny PiS Waldemar Szumny. Przy dyskusji nad zmianami w budżecie zapytał, czy miasto może wykonać jakiś manewr finansowy w sprawie poprawy wykonanych prac na ul. 3 Maja. Zanim na to pytanie zdążyła odpowiedzieć Janina Filipek, skarbik miasta, głos zabrał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Jacy to eksperci stwierdzili, że deptak trzeba poprawić? Jakieś chłopy ją zrobiły? – zapytał.

“Chłopi” elektoratem PiS 

Radni PiS od razu zaczęli tłumaczyć, że ekspertyzę wykonał specjalista, biegły sądowy z Naczelnej Organizacji Technicznej. – Niezależny – podkreślał Waldemar Szumny. Tak “niezależny”, że ekspertyzę politykom PiS podrzucił wydawca portalu Czytaj Rzeszów, który regularnie publikuje teksty krytykujące ratusz, a chwalące PiS. 

Radni PiS dodawali, że ekspertyza ma sześć stron, jest publicznie dostępna, a jak prezydent jej nie zna, to oni chętnie mu ją przedłożą. PiS-owcy oburzyli się także, że Tadeusz Ferenc nazwał ich elektorat “chłopami”, co tylko świadczy o tym, jaki był cel i intencje stworzenia “niezależnej” ekspertyzy. 

Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny w mieście za inwestycje, stwierdził, że skoro ekspertyza już jest, to niech trafi do ratusza. – Jeśli jest prawdziwa, to “Strabag” [wykonawca modernizacji deptaka – przyp. red.] za darmo będzie musiał wymienić nawierzchnię – stwierdził Ustrobiński.

Dziewięciu “kamieniarzy” z PiS

To niewiele dało, bo radni PiS woleli drążyć temat i zażądali, aby w budżecie miasta zarezerwowano 20 tys. zł na wykonanie kolejnej ekspertyzy, tym razem zleconej przez miasto. Poprosili także o 15-minutową przerwę, aby w jej trakcie przejść po 3 Maja i zobaczyć efekty prac. 

– Pójdzie tylko dziewięciu „kamieniarzy” z PiS – skomentował złośliwie ten pomysł Konrad Fijołek, szef Rozwoju Rzeszowa. – Jak tak można o nas mówić? Jak można nas obrażać? – oburzyli się automatycznie radni PiS, którzy koniec końców na spacer po ul. 3 Maja poszli sami.

Ostatecznie uznano, że 20 tys. zł w budżecie na opracowanie ekspertyzy się nie znajdzie, bo deptak ma 7-letnią gwarancję. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

41 KOMENTARZE

 1. To o co chodzi ? Byłem na ul 3 Maja w miniony weekend i co kawałek było widać świeże plyty domyślam się że musiały być niedawno wymienione bo swoją jasnością bily po oczach 😉 Wygląda więc na to że pekniete są wymieniane 😉 Jedyna rzecz jaka zauważyłem to że pozostałe zmieniły swój kolor i sciemnialy 🙁
  Chyba więc o to chodzi panu Buczakowi 😉

 2. Problem koloru czy jakości użytych materiałów to jedno, nikt nie twierdzi, że ta ulica miała być wyłożona złotem, drugi problem to właśnie jakość wykonanej pracy, krzywo i byle jak, choć może brak doświadczenia ekipy remontującej też był ujęty w specyfikacji, kto wie, praca fachowca kosztuje…

 3. A oglądałeś może obrady sejmu w ciągu ostatnich lat? Tam dopiero zobaczysz i usłyszysz co to jest mowa nieparlamentarna. Przy tym to odzywki z naszego ratusza nie zasługują nawet na wzmiankę.
  Aż dziw jakie te rzeszowskie pisiory subtelne…

 4. Ale nikt tu nie mówi że plyty są krzywo ułożone tylko że zmieniły swój kolor zrobiły się szare. A prawda jest taka że w sumie to nawet jakby Ci ten twój fachowiec krzywo ułożył płytki to tak naprawdę mógłbyś mu naskoczyc:( najwyżej mu nie zapłacisz tylko że kasa na płytki kleje itd utopiona:(

 5. Radzimir , nic dodać , nic ująć . Bardzo mądre spostrzeżenie . Plują jadem zapominając , że wybieramy prezydenta na 5 lat . Uważam że trzeba dać szansę nowemu prezydentowi bo pan Ferenc swoje już zrobił. Chwała mu za to i czas na odpoczynek. Bo jak Go wybiora to w Rzeszowie będzie tylko gorzej.

 6. Tu nie chodzi o przebarwienia płyt czy o gumę . Tu chodzi o to , że płyty się kruszą i są spękane . Podobny problem jest na parkingu przy filharmonii. Tam też są płyty granitowe. Wydano na remont ul. 3-go Maja ponad 7 mln z naszych podatków i nie można tak sobie przejść jakby nic się nie stało. Ktoś jest tutaj winny . Projektant , wykonawca czy inwestor . I to trzeba ustalić .

 7. Dopracuj swój anons, kiepsko wygląda z tymi literówkami. Szkoda, że cięty nie jest, ale pewnie jaka praca, taka płaca….u konkurencji przed wyborami 🙂

 8. Wysokie zarobki bez wychodzenia z domu! Chcesz zarabiać bez wychodzenia z domu, lubisz pracować na komputerze, umiesz szybko pisać na klawiaturze, ciesz Cię bycie mistrzem ciętej riposty? Ta praca jest dla Ciebie. Potrzebujesz tylko Internet i komputer. Reszte wyszkolą Cię nasi ludzie. Zaintereswany? Zgłoś się do najbliższej placówki PiS! NIe czekaj! Walka w Internecie trwa ale ta przedwyborcza jest najlepiej opłacana!

 9. Według twojej logiki jak mi “fachowiec” krzywo ułoży płytki w łazience to mam się cieszyć, że w ogóle ułożył, a mam je krzywo, bo z pewnością nie wyjaśniłem, że chciałem inaczej. Prawda jest taka, że nasz deptak, porównując z innymi miastami nie wygląda ciekawie, typowa galicyjska, małomiasteczkowa zabudowa, może tylko 3-4 kamienice mogą zwrócić uwagę, ogólnie pod tym względem Rzeszów to wiocha. Dobrze przemyślany projekt i fachowe wykonanie mogło trochę poprawić wizerunek tej ulicy, niestety wiocha została, w dodatku na bardzo długie lata. Ten remont to wzorcowy przykład niekompetencji ratusza, ktoś zawalił na całej linii. Kierowcę MPK chcieli zwolnić za przejechanie przystanku, ale za zmarnowanie 7000000 zł z budżetu miasta nie wolno nikogo.

 10. CzytajRzeszów.pl chyba mocno niepokoi RzeszówNews skoro dziennikarze tego ostatniego tak otwarcie atakują swoją konkurencję. A może Kobiałka i Gościńska sami odważyliby się zamówić swoją ekspertyzę? Tamci przynajmniej wykazali się pomysłem.

 11. Odpowiedź rzecznika Strabag (wykonawca remontu) w zachwalanym przez Redakcję portalu http://czytajrzeszow.pl/?id=1316&idd=7&poz=ml0 :
  “Kostka wbudowana na ul. 3-Maja spełnia wymagania zawarte w Szczegółowej Specyfikacji Technicznej zawartej w Dokumentacji Przetargowej. Materiał kamienny został przed wbudowaniem zgłoszony do zatwierdzenia i zatwierdzony przez Zamawiającego pismem z dnia 13 stycznia 2017 roku. (…) Jednocześnie informujemy, że wszystkie materiały podlegały zatwierdzeniu przez Zamawiającego i odbiorowi po ich wbudowaniu.”
  rzeszow news: “Jeśli jest prawdziwa (ekspertyza), to „Strabag” za darmo będzie musiał wymienić nawierzchnię – stwierdził Ustrobiński.
  W świetle powyższego, jeśli to prawda to na jakiej podstawie?

 12. “Jacy to eksperci stwierdzili, że deptak trzeba poprawić? Jakieś chłopy ją zrobiły? – zapytał” (Ferenc)
  Gdzie się podziała “klasa” Ferenca, tak wychwalanego za treść listu do Kaczyńskiego?
  Szacunek dla oponentów świadczyłby o klasie… 🙂

 13. Niech Ferenc i ska nie opowiadają o 7 letniej gwarancji bo niewiele są w stanie wyegzekwować od wykonawcy. Ulicę skończyli półtora roku temu i od tego czasu nikt nie wymienił ani jednej kostki. jedyne co wymienili to parę połamanych płyt. Zostało 5,5 roku

 14. Tak sobie czytam te wszystkie mądrość na temat zacnej ulicy 3 Maja i tak się zastanawiam czy choć jedną osoba prezentująca tu swoje przemyślenia ma jakąkolwiek wiedzę na temat przetargów publicznych i związanych z nimi odbiorów? Czy w dniu odbioru deptak wyglądał tak jak dziś? Nie, więc nie było podstawy prawnej żeby pracy nie odebrać. Czy gumy do żucia rzucane na ziemię to wina ratusza czy może wykonawcy remontu? Nie to wina osób tam przebywających! A zaciemnienie powstałe na płytach czym jest spowodowane ? I w jaki sposób ratusz ma udowodnić wykonawcy że to jego wina ?
  To co wydaje się oczywiste gołym okiem nie jest takie oczywiste w świetle prawa i przepisów.
  A niestety ustawa o zamówieniach publiczny i przetargach nie pozwala wybrać lepszego doświadczonego wykonawcy tylko niestety bardzo często tego tańszego:(
  Więc nie miejcie pretensji do ratusza bo maja związane ręce. A walka z wykonawcą nie jest taka prosta jak by się zwyklemu Kowalskiemu wydawało:(

 15. Kiedyś był portal Twinn..pl który był obiektywny bo pisali w nim artykuły wszyscy radni Rzeszowa i można było komentować wypowiedzi. Potem ewoluował w CzytajRzeszow.pl który jest betonem pisowskiej propagandy i tak się boi prawdy i krytyki że nie pozwala nawet dodawać komentarzy.

  Więc śmiać mi się chce z tej “niezależności” ekspertów którzy się wypowiadają o ulicy oddanej ponad rok temu na 6 dni przed wyborami. Myślicie że ktoś się nabierze? Tak wygląda kręcenie lodów gdy Buczak nie ma żadnych szans w normalny sposób wygrać wybory.

 16. Politolog fikołek i inz buczak przeprowadzili ekspertyzę płyty chodnikowej;) fikołek wyrwał niczym mocarny pudzian z posadzki płytę natomiast ekspert buczak sprawdził jak wprawiony jubiler zacny kruszec zębem !!!! Przemielił, sprawdził twardość, lepkość, moduł sprężystości ECM betonu, splunął gruzem i wydał ekspertyzę: FUSZERKA !!!

 17. Zostało zmienić 3 Maja na ulicę Fuszerki aż za kilkanaście lat znowu będzie szansa na remont, na prawdziwy remont, straszne jak bardzo mogę zniszczyć miejską przestrzeń brak kompetencji i układziki, nie piszę już o całkowitym braku honoru, zmarnować tyle kasy z budżetu miasta i jeszcze udawać Greków, szok!

 18. Kto przeniósł siedzibę zakładu gazowniczego z Rzeszowa do Jasła tylko dlatego że z tamtąd pochodzi B.Rzońca , kto zabrał kasę na obwodnicę , dlaczego z ministerstwa sportu na centrum lekkoatletyczne zabrakło kasy dla miasta pomimo że ratusz podpisał umowę z marszałkiem o przeznaczeniu po 8 mln zł . Pisole celowo przeszkadzają włodarzom miasta w udostępnieniu kasy z unii na duże inwestycje w Rzeszowie tylko p oto aby prezydent nie mógł się pochwalić nimi podczas kampami wyborczej ,tak to sobie wykombinowali. Oby za to zapłacili najwyższą karę…

 19. Rozpruwacz most zamkowy został wybudowany pod koniec kadencji szlachty nieudacznika tylko dlatego aby przed wyborami był jeden efekt jego nieudolnej władzy , z drugiej strony nie liczy się kto buduje lecz kto otwiera a ten most otwierał już Ferenc.
  Olo zapytał co zostało z inicjatywy pisu wybudowane w Rzeszowie więc centrum konferencyjne odpada , a co do przebudowy dworca PKP to nie jest inicjatywa tych pisoli z ratusza tylko odgórna która była ustalona za czasów władzy po-wców że wszystkie dworce główne w miastach wojewódzkich maja być przebudowane.

 20. Ale te pisowcy są popier… że aż mi ich szkoda. Czepiają się byle czego po to aby wywołać niepotrzebny zgrzyt. Dojże iż nic dla miasta nie pomogli cały czas krytykują ,blokują a potem zwalają winę na prezydenta . Ci ludzie nie powinni dla bezpieczeństwa przebywać wśród ludzi aby swoją głupotą nie zarazić. Kto na nich głosuje do “diazga” czy mieszkańcy nie widzą że im nie zależy na rozwoju miasta tylko na własnym lansie.

 21. nie no PiS jest świetny, wspaniały, centralna władza pokazuje a nawet marszałkowska że jak PiS będzie też w ratuszu to na dachach rosnąć będą kwiaty i drzewa, z chmur padać będzie lemoniada, Słońce opalać będzie okrągły rok, bezduszni prawnicy i leniwe krawężniki wezmą grabie i motyki by zmienić fach na ogrodniczy – zadbają o trawniki zielone nawet zimą, zamiast gołębi całymi kolorowymi chmarami latać będą motyle
  a innych ludzi w ogóle nie będzie, wszyscy będziemy z PiSu
  wybaczcie wizje zażyłem tabletkę… pastylkę… pisułkę

 22. Najgorrsze, że przez 5 kolejnych lat może być tylko gorzej, bo władza degeneruje.
  Prezydent Ferenc niech nie zapomina, że mieszkańcy go wybierali i miasto dynamicznie się zmieniło, bo był czas, że słuchał ludzi i ich dobrych pomysłów. Dziś “z podpowiadaczy” kpi i podkreśla, że po to go wybrano, żeby sam decydował co potrzebne jest miastu. Takie “sułtanowanie”, ale trudno żeby po 16 latach władzy otoczony wiernopoddańczymi schlebiaczami było inaczej. Niewatpliwie jednak miasto wiele mu zawdzięcza, przede wszystkim w zakresie koniecznego i konsekwentnego powiększania powierzchni Rzeszowa.
  Jaką mamy alternatywę?

  Kandydat z PiSu, którego jedynych obietnic, jakich możemy być w 100% pewni, to tych związanych z destrukcją Pomnika Czynu Rewolucyjnego (swoją drogą idiotyczna nazwa, mamy 100 rocznicę odzyskania niepodległości, nazwijmy go “Pomnikiem Zrywów Niepodległościowych” – zawsze w końcu można powiedzieć, że chłop z rzeźby to Bartosz Głowacki, robotnik to jeden z wielu z byłej stoczni gdańskiej, a żołnierz jest słuszny, bo z 39 roku; a od Nike z drugiej strony niech się w ogóle “odpiepsą” jak mówił mistrz prof. Koniecznego Xawery Dunikowski) albo z destrukcją Pomnika Zwycięstwa (a nie wdzięczności jak za IPN i jego szefem o nazwisku Iwaneczko powtarza) – niech Poseł Wojciech idzie i przeczyta co napisane jest na tablicach pomnika.

  Poseł Masłowski trochę przynudza z tymi wieżowcami klasy A jako panaceum na niskie zarobki i wysokie bezrobocie (37% osób z wyższym wykształceniem nie ma pracy bodaj do 5 lat po studiach), monorailem (Rzeszów to 200-tysięczne miasto z piętrowymi kamieniczkami i wąskimi ulicami a nie Sydney czy Dubaj czy inna wielomilionowa metropolia z drapaczami chmur po jednej i parkami palm po drugiej stronie ulicy w osi 300 czy 400-metrowego pasa drogowego, w którego skali kolejka optycznie ginie i wygląda atrakcyjnie).
  W dodatku marzy o taksówkach bez kierowców w Rzeszowie, gdy nawet polskie prawo tego typu pojazdów nie dopuszcza, nie mówiąc już, że idea trochę przystopowała odkąd wciąż jeszcze próbne autka tego typu (Tesla i GOOGle) zabiły paru swoich pasażerów, pieszych i innych kierowców i ich pasażerów, bo “były zakłócenia sygnału satelitarnego” albo padał deszcz/śnieg i radar na autku kogoś nie dostrzegł.

  Pozostałych dwóch kandydatów recenzować nie będę.

  Gdyby chcieć wybierać najlepszych, wszyscy by odpadli.

 23. Pani Igo, kiedy cieknie Pani kran bądź złapie Pani jesienią grypę, to żeby to stwierdzić wystarczy Pani uciążliwe kapanie z kranu i z nosa, czy też potrzebuje Pani fachowej opinii ekspertów? Pozdrawiam serdecznie.

 24. Podam ci nawet kilka. Most Zamkowy, Teatr Maska, Centrum Konferencyjne koło lotniska, przebudowa dworca PKP (w realizacji), S-19 po zachodniej stronie miasta, strefa ekonomiczna Dworzysko (tak, tak – buduje ją starosta Jodłowski z PiS). Jesteś niedoinformowany Olo. Ale tak jest jak czytasz jedynie Rz-News.

 25. No nie!!! Większego agitacyjnego za Ferencem portalu w Rzeszowie niż Rz-News to nie ma. Nawet wyborcza czasami zachowuje większe pozory. I jeszcze zarzucają czytaj rzeszów że ma inny sposób myślenia? Przecież gdyby nie ten nowy portal to byśmy byli skazani na propagandę sukcesu dziadka który już nie ogarnia tego czego potrzebują mieszkańcy. Ale żeby napisać o błędach Ferenca to Rz-News jest baaaardzo oszczędne.

 26. Mogłabym uzyskać informacji czy m się zajmujesz na co dzień iż jesteś w stanie wydać własną ekspertyzę na podstawie oględzin. Jesteś: Rzeczoznawcą budowlanym?, Projektantem?, Majstrem Brukarskim?, czy Słuchaczem i Wolontariuszem radia Ojca Dyrektora?

 27. Hahaha. Co to znaczy, że wydawca portalu Czytaj Rzeszów podrzucił ekspertyzę PiS-owcom? Po prostu w poniedziałek rano ukazał się tam artykuł zawierający m.in. ową ekspertyzę, a potem temat dość szybko podchwycił sobie PiS, bo był dla nich bardzo wygodny. Trudno też nie dyskutować, skoro w piątek otwarto Kościuszki i każdy widzi jak wygląda nawierzchnia tam, a jak na 3 Maja. Ot cała sensacja.

 28. Byłem za remontem deptaka przy 3go Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej, ale to co odpierd….i pseudofachowcy woła o pomstę do …prokuratury!!! Tadeusz mnie nie przekona że mamy 7 letnią gwarancję bo to nie KIA!!! Takie rzeczy trzeba było wychwytywać już w trakcie układania płyt, a sam byłem świadkiem jak Preziu łaził i tylko kiwał głową!!! Tak syfiastego deptaka to w Rzeszowie jeszcze nie było!!! Zdaję sobie sprawę że to tylko tak przed wyborami, ale Tadeusz już od dawna wie że ludzie mu tego nie puszczą płazem!!!

 29. Kandydatów jest pięciu, dlaczego tylko PIS widzi problem w tej inwestycji? Inaczej, w której inwestycji PIS nie widzi problemu, lub co zostało wybudowane w Rzeszowie z inicjatywy PIS? Podaj mi jedną tylko inwestycje z inicjatywy PIS! Pierdzieli w stołek przez ostatnią kadencję i nic poza tym.

 30. Oj Januszki Januszki, boli was, że coś zostało zrobione i szukacie dziury w całym. Zarzucacie Pani redaktor iż jest stronnicza? Ja uważam iż po prostu potrafi dostrzec i docenić to co ma. Czemu PIS w kampanii nie chwali się już chęcią zburzenia pomnika???? Przecież tak im było do tego śpieszno?? Pani redaktor prośba moja niech Pani przypomni wszystkim jak PIS chciał zburzyć pomnik, oraz np. przeniósł główną siedzibę gazownictwa z Rzeszowa do Jasła. Za artykuły osobiście dziękuje.

 31. Tak jak Czytaj Rzeszów jest ,,pro Lisowski” tak Rzeszów news jest ,,anty pisowski”.
  Media nie powinny być OBIEKTYWNE? Dla mnie to można podsumować przysłowiem ,,przytaczał kocioł garnków i”

 32. Deptak ma 7 letnią gwarancję ale po co robić ekspertyzę, sprawdzać cokolwiek regulaminowo czy jest tak jak w przetargu … jeszcze by kolesie że strabagu musieli fakty zniewolony wrócić na 3maja i tracić swoje pieniążki na jakieś poprawki minie gwarancja to się napisze nooowy przetarg i może znowu da się zarobić kolegom

 33. Pomieszanie Żołnierza Wolności i Trybuny Ludu z czasów stanu wojennego.
  Genialne przypomnienie propagandy z tamtego okresu.
  Te cudzysłowy, żeby już każdy zrozumiał intencję.
  Pani Joanno, jest pani dumna z tego tekstu?

Comments are closed.