Reklama

Ok. 2,5 tys. osób spodziewają się organizatorzy podczas drugiej manifestacji w Rzeszowie Komitetu Obrony Demokracji, która odbędzie się dzisiaj (23 stycznia). Tym razem w obronie wolności.

– Będziemy mówić na temat zagrożenia naszej wolności, mediów już niepublicznych, bo zawłaszczonych przez partię rządzącą. Będziemy również mówić o inwigilacji internetu.

– Chcemy pokazać, że na Podkarpaciu, uważanym za matecznik PiS-u, są osoby, które nie zgadzają z tym, co aktualnie robi władza, że ogranicza naszą wolność, że za chwilę nie będzie można spokojnie rozmawiać przez telefon. Obawiamy się totalnej inwigilacji – mówi Julita Widak, koordynatorka Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu.

Podkarpackie struktury KOD-u pierwszą manifestację zorganizowały 9 stycznia w Rzeszowie przed budynkiem TVP. Wtedy pikieta odbywała się w obronie mediów publicznych. Wzięło w niej udział ok. 500 osób.

– Wszystko przebiegło po naszej myśli. Byliśmy zaskoczeni frekwencją, bo liczyliśmy, że przyjdzie ok. 100 osób. Jesteśmy szczęśliwi z efektów – mówi Widak.

Protest na Rynku

Teraz KOD będzie protestował przeciwko uchwalonej 15 stycznia przez Sejm ustawie o policji, a nazywanej ustawą inwigilacyjną. Ustawa umożliwi służbom większą kontrolę operacyjną poprzez m.in. zakładanie podsłuchów w środkach transportu, kontrolę korespondencji tradycyjnej i elektronicznej.

Ustawę krytykuje parlamentarna opozycja, a także środowiska prawnicze, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz wolności.  – Nie zgadzamy się na łamanie prawa i wolności obywatelskich – tłumaczy Julita Widak.

Manifestacje KOD-u w obronie wolności odbędą się w najbliższą sobotę (23 stycznia) w całym kraju. W Rzeszowie pikietę zaplanowano na Rynku. Początek o godz. 12:00. Manifestacja potrwa ok. 1,5 godziny.

– Spodziewamy się, że weźmie w niej udział ok. 2-2,5 tys. osób – twierdzi Widak.

Najmłodszy koordynator

Podkarpackie struktury Komitetu Obrony Demokracji są coraz mocniejsze. Obecnie do KOD-u w naszym województwie zapisało się już 800 osób i z każdym dniem ta liczba rośnie. Codziennie przybywa kilkanaście osób.

Julita Widak, która koordynuje działalność KOD-u na Podkarpaciu, ma 22 lata i jest najmłodszym koordynatorem wojewódzkim w Polsce.

– Mieszkam w Rzeszowie, pracuję w gabinecie stomatologicznym. Zaczęło mnie boleć to, co mówią ludzie, że jest podważana działalność Trybunału Konstytucyjnego, że będzie totalna inwigilacja. Nie podoba mi się to.

– Wiele osób zaczęło mówić, że muszą uciekać z naszego kraju, bo nie da się w nim żyć. Wiedziałam, że są osoby, które chcą zaangażować się w działalność KOD-u na Podkarpaciu, ale brakowało osoby, która by nimi pokierowała. Postanowiłam się tym zająć – mówi Julita Widak.

Ofensywna KOD-u

Podkarpacki KOD planuje organizacyjną ofensywę. Obecnie Komitet działa na Facebooku jako zamknięta grupa. Każdy, kto chce do niej wstąpić, przechodzi weryfikację. KOD pracuje nad uruchomieniem strony internetowej.

– Powstaną grupy wsparcia naszych akcji, czyli będą osoby odpowiedzialne za flagi na manifestacjach, kamizelki, hasła. Powołamy także grupę prawną, złożoną z prawników, którzy będą nas reprezentować w urzędach przy składaniu różnych pism.

– Będzie też grupa edukacyjna, organizująca dwa razy w miesiącu spotkania dotyczące naszych praw. Powstanie również grupa promocji, odpowiedzialna za zbieranie pomysłów – wyjaśnia Julita Widak.

Tworzone są także lokalne struktury KOD-u. Powstały już m.in. w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Mielcu i Tarnobrzegu. Niedługo KOD będzie miał swoich przedstawicieli w Jaśle.

KRZYSZTOF WÓJCIK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

22 KOMENTARZE

 1. wg mnie, nie tyle o wolność chodzi, co i idiotyczne dążenie prezesa, aby stać się drugimi Węgrami. Węgry… A cóż to za potęga, żeby do niej dążyć? Mały kraj, zarobkowo nie powala. Polska powinna dążyć bardziej na zachód, a nie na wschód (jak to robią Węgry). Lepiej zarabiać tj. w Niemczech niż na Węgrzech, nieprawdaż?

 2. ty to tak na poważnie ?, czy nie doszłeś do siebie od piątkowego wieczoru a może nie wżiąłeś dziś lekarstwa i plujesz głupotami.

 3. byłbym rad dowiedzieć się jak i gdzie ta młoda osoba ma ograniczoną wolność, niech da przykłady z jej życia gdzie czai się wróg wolności, jeśli pcha się do brudnej roboty, do polityki tzn. praca jej się już znudziła i jej szef powinien ją wywalić z hukiem z firmy bo pożytku z niej żadnego. I wtedy dopiero poczuje smak prawdziwej wolności, od pracy, zarobków itd.

 4. Jakbyś się coś na tym znał, to byś wiedział, że są są okulary, które mają szkła fotochromowe i same się przyciemniają. Szczególnie mocno przy niskim słońcu. Przynajmniej ja mam takie.

 5. Zgadzam się z Tobą w 100 % też mam kilku znajomych którzy byli na manifes KOD i Petru jest już dla nich już świętym . Religia to dla nich ilość banknotów w kieszeni . Pozdrawiam

 6. Nie wierzę, że w Rzeszowie mamy tak zacofany lud. Naprawdę nie widzicie, co się dzieje w Polsce? Na rządach PiSu na razie najwięcej stracili (lub nie długo stracą) najbiedniejsi (sic!) – kurs franka prawie 4,10 zł; opodatkowane hipermarkety, banki (ceny zaraz wskoczą do góry), jeszcze trochę a znikną dopłaty z UE właśnie dla najbiedniejszych. Akurat bogatych to specjalnie nie ruszy… A 500 zł dostanie i bogaty i biedny… A jeśli chodzi o demokrację, to jest zagrożona – TVP powoli staje się tel. TRWAM, PiS ma gdzieś poważanie sądów, trybunałów etc…

 7. Kilku znajomych działa w KOD, znamy się od lat to uśrednię moje spostrzeżenia. Wiek po czterdziestce, mężatka (żonaty) 2 – 3 dzieci, zapracowany mąż ( żona ) na wysokim stanowisku. Rodzice – jedno z nich było w PZPR katolicy ale nie praktykujący, silnie krytykujący kler. Wysoki poziom życia i na tamte czasy wysoka pozycja społeczna.
  Znajomi z KOD – wyższe wykształcenie, w latach zmian ustrojowych zbyt młodzi by brać w nich udział. Według nich samych niedoceniani , szukający podświadomie chęci usprawiedliwienia ówczesnej postawy rodziców.

 8. Niech alimenciarze sie nie ośmieszają. Jeśli ma być jak za pierwszym razem to trzeba więcej płacić. Zimno jest i nikt nie będzie dupy odmrażał za marne grosze. Albo płacicie albo sobie dowieżcie alimenciaży z pierdla. Na załeżu kilkaset osadzonych macie z kogo wybierać

 9. Jaka obrona demokracji przecież to rząd wybrany demokratycznie, media są nadal publiczne usunięte zostały z niej osoby stronnicze krzyczeć o demokracji w tej zbieraninie to kompletna głupota wszystko to zrobione jest aby bronić koryta byłych kłamców złodziei(po) i nowych sponsorowanych z zagranicznych kapitałów (nowoczesna)

Comments are closed.