Zdjęcie: Pan Konrad / Czytelnik Rzeszów News
Reklama

– Nasze interwencje nie przynoszą rezultatów – skarżą się mieszkańcy ulicy ks. Józefa Czyża w Rzeszowie. Z kominów wydobywa się siwy dym. Strażnicy miejscy twierdzą, że nikt ich nie prosił o interwencje. 

Pan Konrad jest mieszkańcem nowo powstałego osiedla przy ulicy ks. Józefa Czyża. To okolica bardzo spokojna, zabudowana domkami jednorodzinnymi. I to właśnie z nimi mieszkańcy mają problem.

„Co wieczór ukazują się okropne tumany czarnego, śmierdzącego dymu. Z reguły jest to do „przeżycia”, natomiast w środę przeszło to wszelkie granice. O godz. 17:00 zasiedliśmy z żoną do obiadu i zamiast czuć zapach jedzenia, poczuliśmy zapach okropnego dymu, a na zewnątrz czarno!” – napisał do nas pan Konrad. 

Twierdzi, że mieszkańcy w tej sprawie interweniowali w Straży Miejskiej w Rzeszowie. „Interwencje nie przynoszą rezultatów” – dodaje pan Konrad i na dowód przysłał nam zdjęcie i krótkie nagranie. 

Straż Miejska twierdzi, ze nie odnotowała w środę po godzinie 17:00 zgłoszeń w tym rejonie miasta. – Mieliśmy przy ul. Krakowskiej i ul. Kaczeńcowej. Na samej ul. Ks. Czyża, ani w pobliżu nikt nie zgłaszał nam podobnej sytuacji – przekonują strażnicy.

Twierdzą, że ani w środę, ani wcześniej nie sygnalizowano im podobnych problemów na tym osiedlu. Przypominają, że można do nich dzwonić pod numer 986. – Przeprowadzimy kontrolę pieca pod kątem spalania i sprawdzimy, czy są przesłanki do pobrania próbek chemicznych – dodają strażnicy.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

41 KOMENTARZE

 1. Daj sąsiad znać ze ci to przeszkadza to bede brał psa na noc do garazu… Wrzuc do skrzynki info… Bo na razie nikt sie nie skarżył… Dzięki. A ja informuje cie ze mi dym bardzo przeszkadza… To co? Przestaniesz palić olejem i oponami w nocy? 😉

 2. Proponuję zmienianie świata zacząć od siebie. Jednemu przeszkadza palenie przez drugiego węglem w piecu, a drugiemu długotrwałe głośne szczekanie psa. Jeden nie będzie zmieniał nawyków bo gaz jest kosztowny i ma gdzieś sąsiada, drugi podobnie – woli psa trzymać cały dzień na zewnątrz żeby mu w domu nie szczekał i też ma gdzieś sąsiada.

 3. Dobrze napisałeś!! Tylko w tym wypadku to Ty Aaa powinieneś się dopasować bo to Ty jesteś przyjezdnym z pańskim noskiem. Tylko ciekawe skąd przyjechałaś? Z bliszesz okolicy czy dalszej i próbujesz rządzić?

 4. Czy zaznaczenie w co drugim komentarzu, że osoby przeprowadzające się z miasta to nowobogackie wieśniaki jest rodzajem zazdrości? Bo tak to wygląda. Żyjemy w społeczeństwie, nie ma tu lepszych i gorszych, świat jest wspólnym domem i jak już żyjemy obok siebie to powinniśmy mieć do siebie wzajemny szacunek. Polskie społeczeństwo już dawno zapomniało, że nie dzielimy się na zamknięte grupki i nie rozumien skąd bierze się ta potężna nienawiść, arogancja do drugiego człowieka, zazdrość… Obecnie mówi się o coraz to większej liczbie problemów tj. smog i to, że kiedyś o nim nie mówiono nie oznacza, że nadal należy to negować. Nikt nie powinien rzucać oskarżeń, ale uważam, że powinno się kontrolować każdy dom, bo utrzymanie czystego środowiska to powinien być nasz wspólny obowiązek, to nie jest coś dane raz na zawsze, jeśli o to nie zadbamy, to w końcu wyginiemy i już w niektórych rejonach świata widać ten proces.
  Pozdrawiam i życzę więcej spokoju i zrozumienia wobec drugiego człowieka

 5. Dokłądnie tak! Poza tym, skąd od razu założenie, że pali się śmieciami i straszenie karami? To jest jakaś paranoja ! Tacy neowieśniacy jak pan Konrad to jest straszne nieszczęście dla okolicznych autochtonów.

 6. Zwróćcie uwagę, źe problem powstał w momencie, gdy „Pan” zszedł z blokowiska na szeregówki. Wcześniej tego problemu nie było. Widzę jedno rozwiązanie. Niech wraca skąd przyszedł a miejscowych zostawi w spokoju…

 7. Przecież jesteśmy na tyle świadomi, że wiemy , że paląc byle czym oprócz trucia się i innych, zanieczyszczamy piec, komin.. Czyli oprócz sąsiada, sobie byśmy robili krzywdę. Nie palimy śmieci!

 8. Za spalanie śmieci grożą surowe kary – mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny oraz 30 dni aresztu, co reguluje ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach – Dz.U. 2013 poz. 21 :
  Art. 33. 1. Posiadacz odpadów jest obowiązany do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarki odpadami, o których mowa w art. 16–31, w tym do prowadzenia procesów przetwarzania odpadów w taki sposób, aby procesy te oraz powstające w ich wyniku odpady nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska,
  a także w sposób zgodny z przepisami o ochronie środowiska i planami gospodarki odpadami.
  Art. 176. 1. Kto wbrew przepisowi art. 33 ust. 1 prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby procesy te nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska podlega karze aresztu albo grzywny.
  2. Tej samej karze podlega, kto wbrew przepisowi art. 33 ust. 1 prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby odpady powstające z tych procesów nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska.

 9. Nie ma mowy o donosicielstwu w tym przypadku i złoszczeniu się na innych z tego powodu. Moim zdaniem to obowiązek każdego obywatela który przestrzega przepisów oraz chce sobie jak i kolejnym pokoleniom umożliwić normale życie w zdrowym klimacie. To nie jest odosobniony przypadek. Ja myślałem że wyprowadzając się z miasta na obrzeża będę mógł korzystać ze świeżego powietrza. Nic bardziej mylnego! Tu jest jeszcze gorzej! Dookoła wielu pod poszyciem nocy pali plastiki. Nikt nie zgłasza bo się boją. Obowiązuje zmowa milczenia. A służby i gmina nic sobie z tego nie robi.

 10. Większość wypowiedzi to żenada. I tych miejscowych z dziada pradziada – po co sprzedawali deweloperom i ludziom działki, żeby teraz pluć jadem na słoiki z miasta?? czy to tak typowa zawiść, że sąsiad sprzedał w dobrej cenie pole deweloperowi?? czasy się zmieniły, ludzie szanują się bardziej, niż to było 30 lat temu, dlatego chcą mieć powietrze bez dymu. Jak już wiemy, że to jest bardzo szkodliwe, mamy prawo się domagać czystego powietrza. Brak edukacji, nie widziałem ani jednej ulotki, ogłoszenia na osiedlu, która mówi o skutkach palenia byle czym i byle jak. Edukacji na temat sposobu palenia – można w każdym piecu o wiele „czyściej” palić, paląc od góry. Nie ma żadnej ulotki lub ogłoszenia o programach rządowych o dopłatach do wymiany pieców. I z tego powodu niektórzy biorą sprawy w swoje ręce, bo muszą. A ludziom palącym byle czym, życzę zdrowia – pewnie nawet, nie zdają sobie sprawy, skąd niektóre choroby się u nich biorą. Szkoda ich, nawet jak opluwają tu na forum innych.

 11. Haha smiech siada i mu smierdzi. To zle developer zrobil wentylacje a moze brak Rekuperacji!!! Biedny słoik w miescie, a ciekawe jak dziecku pampersy zmieniał chyba ze Pedał!

 12. Masz racje kupi Wiesniak i chce byc Panem w miescie a szeregowka długo nie postoi. To samo jest z firma res drobem istnieje 70 lat i nagle przeszkadza pacz gdzie kupujesz

 13. Burak wraca do domu chce zjesc obiad a tu lipa bo Ziemniaki z Biedronki. Przypomnij sobie czym palono jak byles mlody Pan w Miescie ze wsi!!!
  A jedzi Passaten z lat 90

 14. Po pierwsze nie rozumiem w niektórych postach obrażania i wyzywania ludzi jaki w tym cel….? A nazywanie ludzi wieśniakami…serio…W czym ten człowiek jest gorszy?! Po drugie jakim prawem upublicznia Pan zdjęcia czyjegoś domu??!!! A jakie ma Pan dowody na palenie czymś innym niż drewno i węgiel? Pana i Pana żony wrażliwe nosy posiadają czujniki i wskaźniki do analizy składu wydibywającego się dymu? A może żona obiad przypaliła… Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. A jeśli są zastrzeżenia co do sąsiadów i otoczenia proponuje zmianę miejsca zamieszkania bo skoro jest tam tyle „starych domów ze stodołami” jak to ktoś w poście napisał i sąsiedzi dalej przez tyle lat razem żyją to znaczy że znalazł się pan wraz ze swoim wrażliwym nosem w złym miejscu a z tego co wiem w Rzeszowie deweloperzy prześcigają się w ofertach i lokalizacjach mieszkań i domów dla wymagających więc nie powinno być ani problemu ani żalu w związku z przeprowadzką 🙂 A najlepiej do Krk tam zjedzą Państwo obiad wdychajac czyste zdrowe powietrze. A obrażanie ludzi i wyzywanie od wieśniaków świadczy tylko o złym wychowaniu.

 15. Odrazu widać, że jesteś id**otą !! Bo to wy starzy smrodziarze i truciciele myślicie że wszystko wam wolno bo macie stary dom z działką dookoła!! Nic nie mam do ludzi, którzy tam mieszkają ale nie jest to ich prywatny teren, a ja nie zamierzam z rodziną wąchać twoich smrodów ! A jak się nie umiesz człowieku dostosować to wyprowadź się na prywatną wyspę, bo czasy się zmieniły i mandaty bedą na porzadku dziennym.

 16. Wideo zostało zrobione z nowych szeregówek, autorem jest więc przybłęda, który myśli że kupując od dewelopera parę arów ziemi, jest panem okolicy.

  Uszanujcie ludzi, którzy mieszkali tu dziesięciolecia przed wami!
  Żyli tam i palili węglem. Nikt nie robił z tego sensacji, nikomu nie przeszkadzał aż tu nagle zjawia się panisko i robi smród większy niż niejeden kocioł CO na paliwo stałe.
  Oskarżenia, że ludzie palą śmieci, są zwykłymi pomówieniami bez pokrycia.

 17. Jak zwykle nowobogaccy dawniej na wsiach wąchali od sąsiada Janusza co w piec rzuci tera co w mieście siedzą i dym śmierdzi.
  C.. wie skąd Was przywiało ale to przez was są korki to przez Was developerom odpier…. i nie miejcie pretensji do nikogo tylko właśnie do siebie.
  Nagle stwierdzicie ze już nie jest cisza i spokój wrócicie a blokowiska zostaną…

 18. Zakłady ciepłownicze palą zupełnie inaczej niż ty smrodziarzu i kopciuchu jeden. Daj zyc sobie sąsiadom i własnym dzieciom idioto. Paleniska domowe powinny byc zlikwidowane bo nie ma żadnej kontroli ani dozoru nad szkodliwoscią dla środowiska jakie ze spalania śmieci i butelek oraz opon i zużytego oleju wynikają. W ciepłowni miejskiej nikt butelkami nie pali, w przeciwieństwie do wieśniaków, którzy uważają ze jak dymią to znaczą swój teren jak psy sikające na trawnik sąsiada. Władze Rzeszowa mają to w doopie pomimo ze chorujących przybywa. Prosimy o przepis ze jak sąsiad dymi to sam ma obowiązek zapewnić aby dym pozostał na jego posesji. A jesli nie to koszty oczyszczania powietrza powinny być windykowane na smrodziaży.

 19. „Zamiast zapachu obiadku, poczułem dym..”
  Och jejku, naprawdę ?
  Problem powstał w momencie, gdy nowobogaccy zjechali się z bloków, gdzie nie musieli zabiegać o opał na zimę. Smrodziły za nich zakłady ciepłownicze zlokalizowane na obrzeżach miast. Tam wiadomo, przecież tam już nikt nie mieszka, tylko dzikusy i wieśniaki, którym wyziewy z kominów ciepłowniczych są zupełnie obojętne bądź nie zauważalne 🙂
  Teraz ci post-blokowi widzą problem, gdyś ktoś sobie zapali węglem.
  Wracajcie z powrotem do bloków, dajcie żyć innym!

 20. Ten dym zawiera niespalony węgiel, czyli sadzę oraz trujące gazy, które spalają się w nieco wyższych temperaturach. Wystarczy rozpalić porządnie wsad i dopiero wtedy zamknąć piec. Wtedy najwięcej ciepła się uzyska. Jak jest słabo rozpalone, to połowa wartości opałowej wylatuje przez komin, dodatkowo sadza zatyka komin co grozi pożarem.

  Palenie śmieci to inna historia – sąsiad co chwilę jakieś skrzynki po cytrusach do domu przywozi – niby drewno, ale etykietki, jakieś plastiki zawsze tam są. No i u niego zawsze z komina się dymi….

 21. Starowiejski człowieku, zastanów się co piszesz, bo palenie wszystkiego co masz w zasięgu ręki wynika właśnie z niewiedzy, ale twojej nie mojej. A jak widać inernet jest nie tylko dla dzieci, bo jak wszyscy widzimy jesteś na tej stronie, w dodatku bardzo aktywny. Uderz w stół, a nożyce się odezwą…

 22. Za chwilę problem sam się rozwiąże, żeby wrócić w listopadzie. Ratusz nie zrobił nic. W doopie to mają. Z tego kasy nie będzie, a to już ich ostatnia kadencja, więc lepiej się skupić na tunelach i wisłokostradach…

 23. Ma bardzo duże znaczenie ile kto ma lat i jak żyje a wy nowomiastowi nie wiecie czego chcecie dzieci internetu i niewiedzy a to dotyczy twojej osoby twój cytat „Tak to jest jak ktoś jest ze wsi i z niej wyjść nie potrafi.”

 24. O proszę! Odezwał się wielki mi bogacz…, który nie wziął kredytu bo dostał działkę za starą chałupą dziadów pradziadów i wybudował hangar 200 m2, bo „ a niech ludzie widzą, że mnie stać”. To nic, że dom stoi przy szambie, na bezwartościowej działce… ale kredytu nie ma ! Poza tym jak przybyszówka jest w miescie i chcecie mieć przywileje miastowe to żyjcie ludzie zgodnie z miastem innowacji i postępem technologii, a nie wsią zabitą dechami… !

 25. A to się zgadza. Teraz ludziom wszystko przeszkadza. Kurnik w kredycie na 30 lat, a aspiracje i pretensje jak u Carringtonów. Nie mają chyba nic innego do roboty, tylko śledzić sąsiadów, skarżyć, kamerować i generalnie utrudniać życie. A obyś kiedy jeden z drugim miał taką sytuację, że będziesz musiał sąsiada o pomoc prosić…

 26. Przecież ten dym z komina pochodzi na 99% ze spalonego węgla. Przy rozpalaniu z małym udziałem drewna zawsze tak dymi i przy dołożeniu opału, gdy jest słaby żar również. Technika palenia ma tu spore znacznie. Zasypanie węglem pieca i przykręcenie ciągu żeby długo się paliło też powoduje takie skutki. Żeby węgiel dobrze się spalał i nie dymił potrzebne są odpowiednie warunki i temperatura.

 27. Jakie to ma znaczenie ile kto żyje i ile ma lat ??!! Chce mi Pan powiedzieć, że starsi ludzie mają większe prawo do zatruwania mojego zdrowia?!!! To, że ktoś jest starszy nie znaczy, że jest mądrzejszy…
  Jestem młoda, ale świadoma. Pracuje, płace za wywóz śmieci i paliwo gazowe. Więc co? Mam jeszcze odkładać na leki bo sąsiad truje moje zdrowie, bo pali wszystkie śmieci i plastiki w piecu, bo wychodzi z założenia, że zawsze tak robił to dlaczego miałby teraz nie robić!!?? Tak to jest jak ktoś jest ze wsi i z niej wyjść nie potrafi.

 28. No przecież teraz w innym artykule piszą ze walczy ze smogiem cała policja rzeszowska…. W tym tygodniu zabrali aż 3 dowody rejestracyjne… Więc co Pan jeszcze chce? Co Panu znowu dymi? Sąsiad?! Przecież to leci z komina a nie z rury wydechowej więc to przecież nie jest smog…

 29. Sam daj ludziom żyć i nie truj sąsiadów i własnej rodziny. Zajmij się swoim paleniskiem i zacznij od siebie trucicielu.

 30. Własnie – DAJCIE ŻYĆ.
  44 tys osób rocznie w Polsce umiera w wyniku smogu. A niektórym ciągle wydaje sie , że ich wolnośc polega na tym, że na swoim terenie moga robić co chcą, nawet jak bezpośrednio wpływa to na życie sąsiadów.
  Na ciemnogród musza być odpowiednie przepisy, kontrole i kary, innej rady nie ma.

 31. Kiedyś spokojne osiedle każdy żył jak chciał niestety nowi mieszkańcy bloków i szeregowek wszędzie widzą problemy. Nie pozdrawiam zajmijcie się większymi sprawami i dajcie ludziom żyć. . .

 32. To sa starzy mieszkancy i zyja pewno wiecej lat niz ty masz nowomiastowy .Sam zapewno masz korzenie wiejskie a nagle mieszczuch.A soltys Ferenc moze sobie zakazc swojej zonie

 33. A co będą sobie dupe zawracać jednym kominem jak przecież najlepiej kierowców doić, dziwne, że takie PKS dymią jak ten komin i jakoś jest wszystko cacy no ale w tym kraju to rączka rączkę myje i zwykły kowalski zawsze musi być wydojony do maksimum.

Comments are closed.