Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego zaleca „bezwzględne odbycie 14-dniowej kwarantanny domowej” wszystkim pracownikom uczelni i studentom, wracającym do Polski z rejonów, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus.

Informacja na ten temat pojawiła się w poniedziałek (9 marca) na facebookowym profilu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Bezwzględna 2-tygodniowa kwarantanna jest zalecana „w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją dotyczącą wirusa SARS-CoV-2”.

Prof. Sylwester Czopek, rektor UR, zapowiedział, że nieobecność w pracy i/lub na zajęciach zostanie odgórnie usprawiedliwiona, po udokumentowaniu powrotu z rejonów, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. 

Rektor: stale monitorujemy sytuację

„Powracającym osobom, odczuwającym niepokojące objawy zalecam bezwzględnie postępowanie zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego” – czytamy w oświadczeniu prof. Sylwestra Czopka. 

Ponadto, rektor UR zaleca odwołanie (lub przesunięcie ich na późniejszy termin) wizyt gości zagranicznych w Uniwersytecie Rzeszowskim oraz powstrzymanie się od wyjazdów, jak również przestrzeganie określonych przez GIS zasad higieny.

Zgodnie z decyzją premiera RP Mateusza Morawieckiego z 8 marca, rektor UR odwołał wszystkie wydarzenia organizowane w budynkach uczelni, gdzie liczba uczestników może przekroczyć 1000 osób. – Stale monitorujemy sytuację – zapewnia prof. Czopek. 

W ubiegłym tygodniu władze Uniwersytetu Rzeszowskiego wydały zalecenie powstrzymania się od wyjazdów zagranicznych zarówno pracownikom, jak również studentom UR. Z kolei  Politechnika Rzeszowska odwołała zaplanowany na 11 marca Dzień Otwarty. 

275 osób na Podkarpaciu pod nadzorem

Od 27 lutego w Rzeszowie wstrzymano imprezy o charakterze masowym, organizowane przez Urząd Miasta w Rzeszowie. Na Podkarpaciu dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, pod nadzorem epidemiologicznym jest 275 osób

W poniedziałek organizatorzy Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa, które planowano na 20-21 marca br., podjęli decyzję o odwołaniu wydarzenia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

W poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o kobietę z Wielkopolski, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. 

Wcześniej odnotowano koronawirusa w Raciborzu (5 przypadków), we Wrocławiu (3), w Ostródzie, Warszawie i Szczecinie (po 2), w Krakowie i Zielonej Górze (po jednym). GIS zaleca unikanie udziału w imprezach masowych oraz odwołanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama