Zdjęcie: Pixabay
Reklama

W Rzeszowie odwołano zagraniczne wyjazdy studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, dni otwarte Politechniki Rzeszowskiej i teatralny festiwal. Powód? Strach przed koronawirusem. 

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem. To pacjent w województwie lubuskim, który przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Zakażony przyjechał z Niemiec, czuje się dobrze.

Obecnie w Polsce jest 65 osób hospitalizowanych, 349 objętych jest kwarantanną domową, a 4540 osób jest pod nadzorem sanepidu, z czego 132 na Podkarpaciu. W naszym regionie hospitalizowane są dwie osoby. Od piątku, 28 lutego, podmioty lecznicze na Podkarpaciu, które mają oddziały zakaźne, są postawione w stan podwyższonej gotowości. 

Od 27 lutego Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, odwołał wszystkie miejskie imprezy masowe. Na tej liście jest m.in. festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2020”, planowany w dniach 25-28 marca w teatrach Maska i Przedmieście.  

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Powodem takiej decyzji jest zagrożenie koronawirusem i jego potencjalne rozprzestrzenianie się na terenie kraju. Festiwal zostanie przełożony na inny termin” – czytamy na Facebooku Teatru Przedmieście. 

Od kilku dni także miejska komunikacja jest dodatkowo dezynfekowana. Zagrożenie koronawirusem spowodowało, że miejscy urzędnicy odwołali swój wyjazd do koreańskiego miasta Sacheon na smart targi. 

Zagraniczne podróże pracowników i studentów ograniczył także Uniwersytet Rzeszowski.  

„Mając na uwadze bezpieczeństwo członków społeczności akademickiej naszego uniwersytetu zdecydowanie zalecam powstrzymanie się od wyjazdów zagranicznych zarówno pracownikom, jak również studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego” – czytamy w oświadczeniu prof. Sylwestra Czopka, rektora UR. 

„Stale monitorujemy sytuację. Nie ma obecnie żadnego powodu do paniki, ale zdrowy rozsądek nakazuje podjęcie działań profilaktycznych” – dodał. 

Politechnika Rzeszowska z kolei odwołała zaplanowany na 11 marca Dzień Otwarty, w którym mało wziąć udział około 1000 osób. „Decyzja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa członków społeczności akademickiej i ma charakter profilaktyczny” – czytamy w oświadczeniu prof. Tadeusza Markowskiego, rektora PRz.

W związku z zagrożeniem koronawirusem swoich wydarzeń nie planuje odwołać ani Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w Jasionce, ani MTR, który na Podpromiu w weekend organizuje targi budowlane.

Zgodnie z planem mają się odbyć także mecze piłkarskie Resovii oraz Stali Rzeszów. Nikt też póki co nie odwołuje meczów siatkarskich. Zarówno rozgrywki Asseco Resovii, jak i Developresu Rzeszów mają odbyć się zgodnie z harmonogramem. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama