Sześć koncertów będzie można obejrzeć podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie w dniach 29-30 maja. Koncerty odbędą się w fosie Zamku Lubomirskich.

[Not a valid template]

 

W piątek zagrają Young Stadium Club (godz. 18:30 – 19:15), Fismoll (godz. 19:30 – 20:30) i Skubas (godz. 20:45 – 22:00). W sobotę wystąpią: Co-Sovel (godz. 18:30 – 19:15), Łagodna Pianka (godz. 19:30 – 20:30) i BOKKA (godz. 20:45 – 22:00). Wstęp na koncerty bezpłatny.

Koncerty zostaną poprzedzone dyskusją o przestrzeni miejskiej. W piątek weźmie w niej udział Grzegorz Piątek, członek Fundacji Centrum Architektury, autor licznych artykułów dotyczących architektury, designu i miasta, znany z cyklu wykładów „Architekst” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Początek o godz. 16:00.

Będzie też Bogna Świątkowska, dziennikarka, reżyserka, animatorka kultury, prezes Fundacji Bęc Zmiana, autorka audycji radiowych poświęconych miejskiej kulturze amerykańskiej manifestowanej w muzyce hip hop. Spotkanie ze Świątkowską rozpocznie się o godz. 17:00.

W sobotę od godz. 13:00 do 15:00 trwać będzie panel dyskusyjny – „Dla kogo jest miasto?”.  W roli ekspertów Kinga Bielec, działaczka na rzecz sektora pozarządowego, prezeska Fundacji SOS Życie oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE w Mielcu, a także Karolina Micuła, rzeszowianka, związana obecnie z Wrocławskim Forum Miejskim.

Będzie także Agnieszka Ziółkowska, aktywistka miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy, jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich, członkini Krytyki Politycznej.

Od godz. 15:00 do 18:00 prezentować się  będą : Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz przedstawiciele lokalnego środowiska kultury i animatorzy.

Więcej o Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2015 r. czytaj TUTAJ.

Kto zagra na festiwalu?

Young Stadium Club

To łódzki zespół, który idealnie wpisuje się w formułę alternatywnego popu. Młodzi muzycy w intrygujący sposób łączą ze sobą ciekawe melodie i chwytliwe gitarowe riffy, podbarwiając to elektroniką. Dzięki tej mieszance powstają piosenki, które mają szanse podbić cały świat.

Grupa powstała w maju 2013 roku w Łodzi i bardzo szybko zyskała popularność wśród fanów dobrej muzyki, jak również polskich i zagranicznych mediów. Niezwykle pochlebne recenzje ich twórczości pojawiły się już wśród dziennikarzy z Anglii, Włoch, Hiszpanii, a nawet USA.

Wśród swoich największych inspiracji wymieniają takich wykonawców jak: Bombay Bicycle Club, Two Door Cinema Club, Foster the People czy Foals.

Grupa ma na koncie trzy „epki” i kilka teledysków a ich inwencja i pomysłowość została doceniona przez gwiazdy polskiej alternatywy: Belę Komoszyńską, wokalistkę zespołu Sorry Boys i Czesława Mozila. Oboje pojawili się gościnnie w utworze „Street”, któremu towarzyszy intrygujący klip.

Young Stadium Club to gotowy materiał na produkt eksportowy najwyższych lotów.

Fismoll

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

To jeden z najbardziej zaskakujących debiutów w 2013 r. Młody artysta to wyjątkowy singer, songwriter i znakomity gitarzysta. Już na początku swojej kariery muzycznej wymieniany był przez fanów i dziennikarzy jednym tchem obok tak znakomitych artystów, jak Bon Iver, Sigur Rós, Ben Howard czy Damien Rice, w utworach instrumentalnych blisko mu do wrażliwości i estetyki Arvo Pärta i Ólafura Arnaldsa.

Jego debiutancka płyta „At Glade” (premiera miała miejsce 18 czerwca 2013 r.) znalazła się w 10. najlepszych albumów roku wg rankingu Gazety Wyborczej, oraz była nominowana do Fryderyka jako Debiut Roku. Singiel „Let’s Play Birds” był przedpremierowo wyróżniony zostając Piosenką Dnia w radiowej Trójce, z osobistej inicjatywy Marka Niedźwieckiego, a teledysk ma już prawie 2 miliony wyświetleń na YouTube.

Pseudonim FISMOLL wziął się z dzieciństwa artysty, który już jako 7-latek zawsze śpiewał sobie coś pod nosem. Jego ojciec, skrzypek ze znakomitym słuchem, zauważył wtedy, że jego syn zawsze śpiewał w tonacji fis-moll. Gdy młody muzyk dorósł, przyjął pseudonim, który dla niego był symbolem najczystszej i najbardziej naturalnej muzyki, która się z niego wydobywała.

SKUBAS

To wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu, do tej pory znany głównie z kooperacji ze Smolikiem, tym razem zaskakuje w zupełnie nowej odsłonie.

Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze.

Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki.

Co-Sovel

Fenomen polskiej sceny alternatywnej. Debiut 2015 r. Bezkompromisowa i świeża elektronika z elementami jazzu i folku. Autorski projekt Izoldy Sorenson, znanej ze współpracy z Julią Marcell i Drekotami. Nazwa zespołu pochodzi od postaci Srecko Kosovela – słoweńskiego poety z początku XX wieku, zaliczanego do nurtu modernizmu.

Łagodna Pianka

To czterech pogodnych młodzieńców rezydujących na Podkarpaciu. Uwielbiają grać energiczne koncerty, pisać zaraźliwe melodie oraz kręcić teledyski pełne abstrakcyjnego poczucia humoru. Zdążyli już szturmem podbić sceny takich imprez jak Coke Live Music Festival, Męskie Granie, Jarocin czy Festiwal Kolorów.

BOKKA

Bez wątpienia najbardziej niezwykły projekt roku 2014 na polskiej scenie muzycznej. Debiutujący zespół, który od początku działa incognito. Artyści występują w maskach, by skierować naszą uwagę na to, co jest dla nich najważniejsze – na swoją muzykę. Na to, co robią teraz, nie zaś ich osiągnięcia czy historię.

Jedyne, co o nich wiadomo, to że sercem formacji jest trio znanych muzyków i że sygnuje ich prężnie rozwijające się nowe wydawnictwo muzyczne NEXTPOP, stojące m.in. za sukcesami Fismollai KARI.

Pierwszy singiel BOKKI „Town Of Strangers” został zmasterowany w Londynie przez słynną Mandy Parnell, od lat współtworzącą brzmienie płyt Bjork, Sigur Ros, Little Dragon, Depeche Mode, Paula McCartneya, a teledysk na YouTube ma już ponad dwa miliony odsłon.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama