Reklama

W wieku 73 lat zmarł Antoni Kopaczewski, pierwszy przewodniczący Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność”.

O śmierci Kopaczewskiego poinformował w niedzielę Wojciech Buczak, obecny przewodniczący zarządu „Solidarności” Regionu Rzeszowskiego. Antoni Kopaczowski zmarł w sobotę około godz. 19:00.

Kopaczewski był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL. W lutym 1981 roku brał udział w zorganizowaniu strajku, który doprowadził do podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Antoni Kopaczewski był jednym z dwóch przedstawicieli “Solidarności”, którzy sygnowali porozumienie.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Kopaczewski był internowany od grudnia 1981 r. do sierpnia 1982 r. Od 1983 r. był liderem regionalnego oddziału Solidarności Walczącej. Po przemianach politycznych od lat 90. wybierany do rady miejskiej w Rzeszowie. W wyborach w 2006  i w 2010 r.  mandat radnego uzyskiwał z listy Prawa i Sprawiedliwości.

W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Antoniego Kopaczewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

Pogrzeb Antoniego Kopaczewskiego odbędzie się w Rzeszowie, prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Dokładny termin nie jest jeszcze znany.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.