Magiczna zima w Rzeszowie, ale bez imprezy sylwestrowej na Rynku [PROGRAM]

Reklama

Świąteczne miasteczko, jarmark, miejska wigilia, koncerty, warsztaty – to grudniowe atrakcje dla mieszkańców Rzeszowa, które przygotował ratusz. Z powodu pandemii, nie będzie hucznej zabawy sylwestrowej.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Mamy cały pakiet atrakcji dla mieszkańców. To blisko 70 wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych na terenie miasta – mówił w czwartek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Na początek w sobotę (4 grudnia) oficjalne otwarcie świątecznego miasteczka i jarmarku na Rynku. – Uruchomimy świąteczne iluminacje, które zdobią całe miasto. Będzie też można zobaczyć, jak powstają lodowe rzeźby, skosztować dań regionalnych, wypić grzane wino, będą atrakcje dla całych rodzin – wylicza Fijołek

 – Wszyscy rezerwujmy sobie czas, żeby spotkać się na Rynku. Świąteczne miasteczko z roku na rok wygląda coraz ciekawiej – twierdzi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Pierwsze elementy świątecznego miasteczka pojawiły się na Rynku już w środę po południu. Bożonarodzeniowe miasteczko zostanie otwarte w sobotę o 16:00. Najpierw będzie koncert kolęd i pastorałek, następnie show MultiVisual, czyli pokaz z wykorzystaniem rekwizytów świetlnych.

Fijołek odpali świąteczne iluminacje 

O 17:00 prezydent Konrad Fijołek przywita mieszkańców i włączy świąteczne ozdoby. W sobotnim programie jest też wspomniany wcześniej pokaz rzeźbienia w lodzie i prezentacja rzeszowskiej szopki.

Na jarmarku będą drewniane domki m.in. z rękodziełem lokalnych twórców, ozdobami świątecznymi i budki z jedzeniem. Będzie też domek Świętego Mikołaja, tak jak w ubiegłym roku Koło Młyńskie, karuzela oraz ślizgawka z pontonami. W kolejnych dniach m.in. kino plenerowe dla dzieci i dorosłych oraz muzyka na żywo.

Świąteczne miasteczko i jarmark będzie czynny od poniedziałku do soboty od godz. 12:00 do 20:00, a w niedzielę, od 10:00 do 20:00. Miasteczko będzie otwarte do 23 grudnia.

W niedzielę, 5 grudnia, miasteczko odwiedzi Święty Mikołaj, który o 14:00 wyruszy na Rynek sprzed fontanny multimedialnej. Towarzyszyć mu będą żywe maskotki z ulubionych dziecięcych bajek i szczudlarze. Od 15:00 Mikołaj będzie rozdawał prezenty.

Wigilia Miejska 

Na Rynku, jak co roku, odbędzie się wigilia miejska (17 grudnia). – Jeśli mamy sąsiadkę, która samotnie spędza wieczór, to zaprośmy ją i spędźmy ten czas razem – apeluje Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Tradycyjne potrawy wigilijne przygotują uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, harcerze rozpalą ognisko, będzie też pokaz światła i występ chóru męskiego Resonantae. Miejska wigilia rozpocznie się o 17:00.

– Święta kojarzą z domem, a chcemy, żeby kojarzyły się także z Rzeszowskim Domem Kultury – mówi jego dyrektor Marzena Styga-Durak.

Będzie więc cykl warsztatów podczas których można przygotować świąteczne ozdoby i prezenty, w piątek (3 grudnia) w filii Staromieście odbędzie się koncert Magdy Steczkowskiej, a 12 grudnia w filii Budziwój kiermasz świąteczny połączony z występami artystycznymi.

Spektakle w Masce

Z kolei aktorzy Teatru Maska przygotowali na grudzień dwa spektakle. Problem w tym, że z powodu ograniczeń pandemicznych na sali może być tylko 50 proc widowni. To oznacza, że na przedstawienie „Opowieść wigilijna” nie ma już wolnych miejsc.

Można jeszcze pytać o bilety na spektakl „Zaginiony świat”, do nich zostanie dołączony prezent przygotowany przez pracownię artystyczną Maski.

Zadania, quizy i rebusy

Konkursy, spotkania i warsztaty to propozycja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Jest też akcja „Książkowy Kalendarz Adwentowy”. Przez 24 dni codziennie o godzinie 10:00 na facebookowym profilu Oddziału dla Dzieci i Młodzieży publikowane są zadania, quizy i rebusy do samodzielnego wykonania.

– W ten sposób najmłodsi czytelnicy mogą odliczać dni do Świąt Bożego Narodzenia – do czego zachęca Bożena Janda, dyrektor WiMBP. A dla tych, którzy chętnie sięgają po e-booki, biblioteka przygotowała kody z rocznym dostępem do serwisu Legimi. Kody będą wydawane przed świętami.

Na Sylwestra coś specjalnego

Z powodu pandemii ratusz także w tym roku odwołuje miejską zabawę sylwestrową na Rynku. – Ale szykujemy coś specjalnego, niepowtarzalnego, czego w naszym mieście jeszcze nie było – powiedział jedynie Marcin Dziedzic.

Zimą, w Parku Sybiraków, miasto planuje również uruchomić sztuczne lodowisko. Na razie wiadomo tylko tyle, że tafla lodu będzie miała 700 metrów kw., ślizgawka będzie czynna przez cały tydzień, rzeszowscy uczniowie będą mogli dwie godziny jeździć za darmo.

(la)

Program Świątecznego Miasteczka 2021
4 grudnia (sobota) – oficjalne otwarcie

– 16:00 koncert kolęd i pastorałek

– 16:30 koncert kolęd i pastorałek

– 16:50 Multi Visual Show

– 17:00 oficjalne otwarcie Świątecznego Miasteczka, przemówienie prezydenta

– 17:10 start iluminacji świątecznych

– 17:15 prezentacja Szopki Rzeszowskiej

– 17:15 pokaz rzeźbienia w lodzie

5 grudnia (niedziela) Mikołajki:

– 14:00 Parada postaci z bajek ze św. Mikołajem (start przy fontannie multimedialnej), żywe maskotki i szczudlarze na Rynku

– 15:00 Wręczenie prezentów na Rynku

11 grudnia (sobota):

– 12:00 Świąteczne warsztaty tematyczne dla najmłodszych

– 14:00 Świąteczne covery – muzyka na żywo

– 16:00 Kino plenerowe – seans dla dzieci

– 17:00 Kino plenerowe – seans dla dorosłych

– 19:00 Christmas Party z DJ

12 grudnia (niedziela):

– 12:00 MOTOMIKOŁAJKI – Mikołaje na motocyklach rozdadzą prezenty

– 12:00 Świąteczne warsztaty tematyczne dla najmłodszych

– 14:00 Bajkosfera – czytanie świątecznych baśni dla najmłodszych

– 16:00 Swingowe rytmy-muzyka na żywo

17 grudnia (piątek) Wigilia Miejska:

– 17:00 Wigilia miejska

– 17:30 Występ chóru Męskiego Resonantae

– 19:00 Pokaz laserowy

18 grudnia (sobota):

– 12:00 Świąteczne warsztaty tematyczne dla najmłodszych

– 14:00 Świąteczne covery – muzyka na żywo

– 16:00 Kino plenerowe – seans dla dzieci

– 17:00 Kino plenerowe – seans dla dorosłych

– 19:00 Christmas Party z DJ

19 grudnia (niedziela):

– 12:00 Świąteczne warsztaty tematyczne dla najmłodszych

– 14:00 Bajkosfera – czytanie świątecznych baśni dla najmłodszych

– 16:00 Swingowe rytmy – muzyka na żywo

Atrakcje stałe:

– Domki wystawiennicze z rękodziełem i lokalnymi produktami spożywczymi

– Szopka Bożonarodzeniowa

– Diabelski młyn i karuzela

– SNOWTUBING – zjeżdżalnia na pontonach „sankach”

– Domek Świętego Mikołaja

– Ho ho ho ! BISTRO Ho ho ho ! Bar – Domek gastronomiczny z gorącymi posiłkami

– Bramy wejściowe z girland – od strony ratusza i od ulicy Mickiewicza

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama