Zdjęcie: Łukasz Ropczyński
Reklama

Mieszkańcy osiedla Budziwój w Rzeszowie skarżą się na wąską ulicę Herbową. Nie ma też nowego asfaltu na ulicy Legionistów, który ratusz obiecywał jeszcze w tamtym roku. 

Ulica Herbowa jest bardzo wąska. Po obydwu stronach wykopane są głębokie rowy i co kilkadziesiąt metrów znajdują się betonowe przepusty, umożliwiające wjazd na posesje. Łukasz Ropczyński, jeden z mieszkańców Budziwoja, twierdzi, że każdego roku wzdłuż ul. Herbowej i ulic bocznych powstaje 20-30 nowych domów.

„Budują tutaj zarówno osoby prywatne, jak i różni deweloperzy. Mimo wielkiego ruchu – zarówno mieszkańców jak i ekip budowlanych, które przemieszczają się dużymi samochodami – ul. Herbowa jest wciąż tak samo wąska, jak wiele lat temu” – zauważa w liście do naszej redakcji Łukasz Ropczyński.

Zdjęcie: Łukasz Ropczyński

Mieszkańcy twierdzą, że na ul. Herbowej samochody niemalże ocierają się o lusterka, w zimie nie trudno o wypadek. „Kilka dni temu samochód zjechał do rowu i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu zjawiły się dwie straże pożarne, karetka i policja, a w trakcie akcji ratunkowej cała ulica na długi czas była zablokowana” – twierdzi Ropczyński.

Mieszkańcy Budziwoja mają jeszcze jeden problem drogowy. Chodzi o ulicę Legionistów (boczną ul. Herbowej), przy której w ostatnich dwóch latach powstało ponad 20 nowych domów, a kolejnych 13 jest w budowie. Na wąskim ok. 150-metrowym odcinku brakuje asfaltu. Ok. 40 mieszkańców drogę do swoich posesji pokonuje po drodze gruntowej, którą sami utwardzają.  

„W zimie jest nawet nieźle (nie licząc dziur), ale gdy temperatura jest na plusie robi się bagno. Nie da się przejść do domu, żeby nie uniknąć błota, a samochody się ślizgają pod niewielką górkę” – twierdzi Łukasz Ropczyński.

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie jeszcze w ubiegłym roku obiecywał mieszkańcom, że w styczniu 2019 roku ogłosi przetarg na inwestycję. Tymczasem mieszkańcy w drogowym Biuletynie Informacji Publicznej odkryli, że w planach przetargowych na 2019 rok nie ma poprawy nawierzchni przy ulicy Legionistów. 

Ratusz uspokaja. Przetarg będzie ogłoszony na początku lutego br. – Prace rozpoczną się wiosną. Muszą być do tego odpowiednie warunki atmosferyczne – tłumaczy Agnieszka Siwak – Krzywonos z Urzędu Miasta w Rzeszowie.

W przypadku poszerzenia ulicy Herbowej, ratusz twierdzi, że chciał to zrobić już w 2017 roku. Okazało się, że prawie 850-metrowy odcinek tej drogi znajduje się już na terenie gminy Tyczyn. Miasto chciało się dogadać z Tyczynem, by wspólnie drogę poszerzyć. – Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – mówi Siwak – Krzywonos.

Janusz Skotnicki, burmistrz Tyczyna, potwierdza, że dostali z miasta propozycję wspólnego poszerzenia ulicy Herbowej, ale podobno bez żadnej koncepcji. – Po naszej stronie ulicy Herbowej jest ogromny rów. Jego przykrycie jest bardzo ciężkie – mówi Skotnicki, dodając, że granicznych ulic, które wymagają poszerzenia, jest więcej – Potok i między Matysówką a Kielnarową. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

30 KOMENTARZE

 1. Obyś się nie zdziwił jak tobie developer sprzeda 5 arów działki którą teraz przejeżdżasz do swojego domu, innej prywatnej osobie tak jak na zabłociu. Wtedy będziemy się śmiać z ciebie trutniu. Bo w tym developerskim mieście imitacji wszystko i każdemu może się przytrafić nawet w świetle prawa i sprawiedliwosci.

 2. Trafna sugestia : brak w mieście tkzw. Ringów – duzego i małego
  Są fragmenty które są ze sobą niespójne ,ponadto ” szybkie ulice miejskie” ograniczone światłami przejściami ,brakiem wszędzie prawo- lewo skrętów przyczyniają soe do tego że ” krwioobieg ulic miejskich” jest po prostu przytkany
  A nawiedzeni w ratuszu mysleli ze jak postawia ” super ekrany ” tresc jaka wyswietlają spowiduje to ze znikna wszystkie problemy ;
  No nie znikły i to bedzie trwać dalej dopuki nie bedzie tego co ma byc : tj.ringi- skrzyzowania bezkolizyjne- przejscia dla pieszych bezkolizyjne itd.itd.itd : Uf!

 3. Wyrobniku z dworskich czworaków – to nie Suweren ma budować drogi tylko ten co tym kieruje i podejmuje stosowne decyzje – czyli RATUSZ

  Sugestia może i dobra ogłosić mobilizacje i tak jak dawniej
  ” wszystkie ręce na pokład” i do roboty czemu nie ale to trzeba ogłosic ,zorganizowac ,przygotować wszystkie procedury

  Bo kwik : bogacze itd . pokazuje dobitnie że kochany sam wylazłes z ziemianki i androny opowiadasz a we łbie to siano i troty ; O !

 4. Eeeee nie… Np ten szaleniec co jeździł srebrnym suvem pickupem z napisem Fer. ud. Z Senatorskiej frówa sobie rowami też… Robi miejsce innym. Nie wiem tylko czy jadąc senatorską 140 km/h robi to świadomie czy też nie panuje już nad mocą nadprzyrodzoną swojego pickupa i niechcący zjeżdża z drogi do rowu…

 5. Tylko by chcieli przyłączać do Rzeszowa kolejne Matysówki i inne, a o to co już jest nie dbają w ogóle ani o drogi ani o oswietlenie ani o bezpieczeństwo… Na senatorskiej w tym błocie to sie nawet rowery dwa nie wyminą aby się nie ochlapać po kolana. Dramat rządzenia widać na każdym kroku, łącznie z odśnieżaniem i utrzymaniem dróg, które juz powstały. Widać, że gospodarz nie nadąża za dynamiką zmian o jakie sam zabiegał. Tylko gada głupoty ze np na załęże wpompował 382 miliony? Co za brednie…? W co wpompował? Nie w załęże tylko w s19-stkę, która nie służy mieszkancom załęża tylko innym. To samo czeka Budziwój… Jak już wybudują drogę południową która wyprowadzi ruch z centrum do budziwoja to Herbowa, Senatorska i inne jana Pawła, Kwiatkowskiego zostaną nietknięte przez następne 30 lat bo usłyszycie podobne brednie ze przeciez w budziwój wpompowano 450 mln. Więc teraz to w budziwoju macie autostrady w porównaniu do tego co bedzie za 20 lat.

 6. No jak bym widział to samo co tu ;
  tj.Wilkowyja południe – to klajstrowanie polnej drogi z XIX wieku i podsypywanie klincem po obu stronach to to samo co robia od 20 lat z ul Zygmunta Starego .
  Wygląda mi na to że to standardowa robota ratusza jesli chodzi o inwestycje drogowe tak 4-5 kilometrów od ratusza
  widocznie taką robote opanowali do perfekcji i z determinacją to robią sukcesywnie przed kolejnymi spotkaniami z Suwerenem gdzie jak mantre pokazują to i owo obiecując to i owo a poten klasyka : klajster + kliniec i robota sie robi innowacyjnie w kolejnym roku ; O !

 7. Ty, Budziwojak! A twoje dzieci taż alergie mają? A twoje zdrówko i twojej rodziny ci obojętne? To może przestań dymić czym popadnie, mimo ze nie palisz to dziennie wypalasz 100 papierosów jesli jestes caly dzien pod swoim kominem. Dziecko zanim się narodzi to wypala za całą ciąże średnio w Polsce 987 papierosów! Zaoszczędzicie na własnym zdrowiu ciemna maso.

 8. Po co na Budziwoju drogi jak już niedługo nie da się stamtąd wyjechać? “Szacun” za budowanie domów czy ich kupowanie w takim miejscu.

 9. Wyprowadz się jednego mniej może inni wezmą z Ciebie przykład będą mniejsze korki wy osiedlency z Bożej łaski którym wszystko wiecznie nie pasuje a to droga zła a to kogut pieje a to śmierdzi z czyjegoś gospodarstwa a to w piecu ktoś weglem zapali i nagle afera że opony pali itd itd

 10. A ty sobie zrobiłeś drogę na własną rękę? Po drugie w Budziwoju sama biedota mieszka tam nawet w piecu śmieciami trzeba palić bo na nic innego nie stać.

 11. Ty. Res, może byś coś napisał ciekawego…. Aaaaa sorki pewnie nie masz czasu bo butelki plastikowe pakujesz do pieca i opony stare. W końcu piątek wieczorkiem to najlepszy czas na palenie śmieci.

 12. niech wypowiedzą się mieszkańcy Herbowej ale mam tam znajomych którzy mi mówili że miasto przed położeniem asfaltu chciało poszerzyć drogę tylko właściciele działek przy drodze za fosy chcieli duże pieniądze i ostatecznie zgodzili się na asfalt bez poszerzania , może ktoś coś wie w tym temacie

 13. Mało tego,jedzie taki Cham czy Chamówa Wielkim SUVem niczym czołg i nie usunie się na pobocze jednym kołem tylko środkiem drogi bo to są PANY.

 14. do XXX:
  tak się składa, że do Budziwoja przeprowadzają się rodowici rzeszowianie, czyli Ci co mieszkali w blokach, dorobili się uczciwie, pobudowali się lub kupili domek i chcą mieć chwile spokoju. A wieśniaki do właśnie ze wski do blokowisk w centrum ciągną.

 15. No i co z tego że się domagają…? Wolno im się domagać. My i tak znowu jak rok temu – rowy i dziury zasypiemy kruszcem tuż przed zebraniem – no dobra niech będzie… latarnie też zaświecimy jak ostatnio ale tylko na ten jeden wieczór przed spotkaniem z Tadkiem w szkole…I znowu naobiecujemy a starzy ludzie uwierzą jak zawsze że będzie lepiej… Trzeba tylko cierpliwie wysłuchać na zebraniu – przytaknąć i odwalić szopkę, że się coś dobrego zrobi… Ludzie zawsze NAIWNI byli…a ci z Budziwoja są bardzo łatwowierni i cierpliwi na kłamstwa władzy… Jeden tylko problem jest, że troszkę DEVELOPERKA w Budziwoju zmalała – niedobrze bo sie mniej zarobi…. wartość działek spadła o połowę a domy zaczynają się wysprzedawać za pół darmo w obawie przed utratą całkowitej wartości… (droga południowa w planach i dojazd ponad godzinny rano i po południu.) I tak Budziwój stał się dobry tylko dla emerytów, którzy nie musza dojeżdżać do pracy.

 16. Miasto w artykule nic nie wyjasnia, ze zrobi Herbowa po zakopaniu rowów. Tlumacza, ze to wina Tyczyna. Mieszkam przy tej drodze 30 lat i po wchlonieciu Budziwoja do Rzeszowa miasto polozylo asfalt, ale nie poszerzylo samej drogi. Chodze co roku na spotkania z prezydentem. Temat Herbowej jest poruszany każdego roku jako jeden z pierwszych.

 17. To prawda,tak wygląda chyba cały Budziwój. Senatorska w rozsypce. Mieszkam tu 7 lat i też tylko obiecanki się słyszy z roku na rok. Porąbki też mieli robić ale jakoś nic się nie zapowiada. Drogi tragiczne, bez chodników ani latarni, do przystanku autobusowego ode mnie ponad 2,5 km a co roku buduje się mnóstwo nowych domów. Ogólnie to nie polecam jeśli ktoś się zastanawia nad kupnem działki czy szeregówki wybudowanej w ekspresowym tempie… Śmieszne było to jak przed spotkaniem z prezydentem na jesień pobocza usypali jakimś kamieniem, żeby ludzie nie mieli się do czego przyczepić. Wytrzymało to może miesiąc i od nowa dziury wyszły

 18. P. Łukasz Ropczyński kest chyba slepy bo nie widzi co teraz jest na Herbowej trwaja prace ziemne i po moze bedzie szerszą ulica!! Ale tak jest jak ktos przyjdzie do miasta ze wsi i chce byc Panem szosy!!!

 19. A co z ulicami w centrum miasta,kiedy Rzeszów doczeka się zakończenia budowy kręgu obwodnicy wokół miasta m.in ,,Wisłokostrady,, czy budowy odcinka drogi klasy G od ul.Warszawskiej do Ul.Krakowskiej z wiaduktem nad torami.

 20. Jiczyn generalnie jest ciężki w komunikacji, i to nie tylko moja opinia;)
  Jeśli chodzi o Herbową, w lecie jeszcze jako taki można jechać, chociaż zwykle jest to próba sił pt. kto pierwszy się usunie, ale w zimie, gdy pobocza są zasypane, zjazd na pobocze jest niebezpieczny, bo można zaliczyć rów, a w najlepszym wypadku złapać poślizg na lodzie / śniegu. Herbowa zachowała swoją szerokość z czasów, gdy była to zwykła droga dojazdowa do pól, a tymczasem zabudowy przybyło i przybywa, a ruch coraz większy.
  Całe szczęście (chyba?) że autobusy tam nie jeżdżą, bo wtedy minięcie się byłoby chyba niemożliwe.

 21. Taka sama sytuacja jest na Senatorskiej plus błoto i remont. Budziwój to jedna wielka tragedia. Wyprowadzam sie z tamtąd. Władze tylko obiecują przed wyborami. A moja decyzja jest z powodu smogu. Znowu pojawiają się kradzieże domków jednorodzinnych. Smród z pieców w nocy palone śmieci opony i parzący w gardło dym od sąsiadów a straż nie widzi problemu.ratusz też udaje ze walczy z problemem kupując ekologiczne autobusy a sąsiedzi śmieci palą na potęgę w nocy i jeden dom potrafi tak nadymić ze nie widać nic na odległość 30 metrów. To co zmieni autobus? Nic. Mam dość szukam czegoś w centrum gdzie nie ma duszącego smrodu i z normalnymi drogami.

Comments are closed.