Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Dobra wiadomość dla władz Rzeszowa, które starają się o poszerzenie miasta. Mieszkańcy Pogwizdowa Nowego i Miłocina opowiedzieli się za przyłączeniem do stolicy Podkarpacia. 

W niedzielę odbyły się dwa spotkania konsultacyjne dotyczące poszerzenia granic Rzeszowa o dwa sołectwa z gminy Głogów Małopolski – Pogwizdów Nowy oraz Miłocin. W spotkaniach z mieszkańcami wziął udział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który od wielu lat stara się o poszarzenie granic miasta.

Podczas obu niedzielnych spotkań mieszkańcy mogli zagłosować, czy chcą być włączeni do Rzeszowa. W Pogwizdowie Nowym w konsultacjach wzięło udział 190 mieszkańców, z czego aż 172 było za włączeniem do Rzeszowa, a 17 przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W Miłocinie z kolei w konsultacjach uczestniczyło 80 osób, z czego 62 były za przyłączeniem do Rzeszowa, osiem przeciwko, dziewięciu mieszkańców wstrzymało się od głosu, jeden głos był nieważny. Konsultacje w całej gminie Głogów Młp. prawdopodobnie odbędą się w dniach 5 i 6 marca.

– Podczas spotkania usłyszałem dużo pozytywnych słów od mieszkańców, którzy deklarowali, że chcą być w mieście – mówił w poniedziałek rano Tadeusz Ferenc. 

9 lutego odbyły się także konsultacje społeczne w gminie Krasne, którą Rzeszów w całości chce przyłączyć do granic miasta. Konsultacje organizowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie wzbudziły wiele kontrowersji. W głosowaniu uczestniczyło 520 osób, z czego 257 było za włączeniem do miasta, 259 przeciw. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

W Rzeszowie trwające od 15 stycznia konsultacje kończą się w poniedziałek 26 lutego. Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku o poszerzenie granic Rzeszowa i trafią do wojewody, a ta przekaże je do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.

Przypomnijmy, że ratusz w tym roku ponownie stara się o przyłączenie całej gminy Krasne oraz ośmiu podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.

Miasto przekonuje mieszkańców sąsiednich terenów, że warto być częścią Rzeszowa choćby z tego powodu, że na wcześniej przyłączone tereny wpompowano ok. 900 mln zł, a ponad 90 proc. mieszkańców jest zadowolonych, że należą już do Rzeszowa. 

Od 2006 roku ratuszowi udało się powiększyć stolicę Podkarpacia o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

Od ośmiu lat poszerzanie miasta ratuszowi idzie jednak jak krew z nosa. W tym czasie do Rzeszowa przyłączono tylko Bziankę z gminy Świlcza.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama