Konsultacje ws. poszerzenia Rzeszowa. Mieszkańcy gminy Krasne zaskoczeni

21
Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

O konsultacjach dowiedzieli się pocztą pantoflową. Mieszkańcy gminy Krasne protestują przeciwko sposobowi zorganizowania konsultacji w sprawie poszerzenia Rzeszowa. 

Konsultacje społeczne w gminie Krasne odbywają się dzisiaj (9 lutego) od godz. 8:00 do 18:00. Zorganizowało je Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Konsultacje trwają w budynku urzędu gminy w Krasnem. Na stronie internetowej urzędu informacja o konsultacjach pojawiła się dopiero dzień wcześniej – w czwartek. 

Konsultacje dotyczą przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa o co starają się władze stolicy Podkarpacia. Ratusz kusi mieszkańców nowymi inwestycjami. Obiecuje, że w gminę wpompuje około 100 mln zł. Konsultacje budzą poważne wątpliwości wśród mieszkańców gminy, bo dowiedzieli się o nich bardzo późno, a ponadto trwają one tylko jeden dzień i w jednym miejscu, a nie w poszczególnych sołectwach. 

Władze Krasnego twierdzą, że z piątkowymi konsultacjami nie mają nic wspólnego, bo  przeprowadza je starostwo, a gmina tylko udostępniła miejsce. 

O konsultacjach wiedzą z Facebooka

Mieszkańcy gminy uważają, że organizatorzy konsultacji specjalnie ich nie nagłaśniali , by uniknąć niekorzystnych wyników. Władze Krasnego od wielu lat sprzeciwiają połączeniu gminy z Rzeszowem. Ale sami mieszkańcy w tej sprawie są podzieleni. Niektórzy nawet powołali komitet, który dąży do tego, by w gminie odbyło się referendum, bo ich zdaniem wyniki konsultacji z ostatnich lat nie oddają rzeczywistych nastrojów wśród mieszkańców. 

„Kolejny raz mieszkańców gminy Krasne traktuje się niepoważnie! Dlaczego zarząd powiatu rzeszowskiego przeprowadza konsultacje w gminie Krasne tylko w jednym dniu i dlaczego tylko w budynku urzędu, a nie w miejscach zamieszkania mieszkańców, w poszczególnych sołectwach? Kolejny raz sposób przeprowadzenia konsultacji i wyniki budzą wątpliwości” – uważają inicjatorzy referendum. 

– Informacje o tym, że dziś odbędą się konsultacje zostały bardzo słabo nagłośnione. Żadnych informacji. Wielu mieszkańców Krasnego dowiedziało się o referendum pocztą pantoflową. Byli tym zdziwieni. Pytano mnie, czy wiem coś na ten temat. Nikt o tym nie wiedział – nagle ktoś rzucił informację na Facebooku i tak się zaczęło to rozpowszechniać – twierdzi Ewelina Kawalec, pełnomocnik ds. referendum w gminie Krasne.

– Każdy jest niedoinformowany, zdezorientowany i zaskoczony, pomijając fakt, że wszystko ma się odbywać w jednej miejscowości, a w innych gminach wcześniej każde sołectwo głosowało u siebie – dodaje Kawalec.

Konsultacje na „ostatnią chwilę”

Starostwo Powiatowe w Rzeszowie odbija piłeczkę. – Od 2 lutego w Biuletynie Informacji Publicznej znajduje się informacja o planowanych konsultacjach. Rozumiem, że nie każdy tam może zaglądać, dlatego też od tygodnia są rozwieszane w gminie plakaty informujące o konsultacjach. To nie jest tak, że informacje pojawiły się wczoraj – twierdzi Piotr Wróbel z rzeszowskiego starostwa. 

Starostwo zorganizowało konsultacje na „ostatnią chwilę”, by wyniki były znane przed sesją Rady Powiatu Rzeszowskiego, którą zaplanowano na 13 lutego.  

A dlaczego konsultacje odbywają się tylko w jednym miejscu w gminie? Odpowiedź jest prosta – chodzi o pieniądze. – Skorzystaliśmy z uprzejmości urzędu gminy, gdzie bezpłatnie otrzymaliśmy miejsce, w którym konsultacje możemy przeprowadzić. Trudno w całej gminie wynajmować punkty na dany dzień – dodaje Wróbel.

Ogłoszenia są, ale o ostatkach

Taka argumentacja mieszkańców gminy nie przekonuje. Na referendalnym Facebooku komentują: „Celowa robota”, „Chyba było dość mało informacji na temat konsultacji, bo w ogóle o tym nie słyszałam”, „Na tablicach ogłoszeń jest, ale ogłoszenie o ostatkach”, „Nie każdy zagląda na stronę urzędu codziennie. Kolejny przejaw nie liczenia się władz gminy i ze społeczeństwem”, „Jakie konsultacje? W tajemnicy przed mieszkańcami?”.

Konsultacje organizowane przez starostwo nie oznaczają, że swoich nie przeprowadzi gmina Krasne. Ich termin nie jest jeszcze znany. 

Konsultacje są częścią procedury administracyjnej związanej z poszerzeniem Rzeszowa. Konsultacje aktualnie odbywają się też w stolicy Podkarpacia. Potrwają one do 26 lutego. 

Następnie konsultacje odbędą się w tych w gminach, z których Rzeszów chce przyłączyć sołectwa. Oprócz całej gminy Krasne, miasto chce jeszcze wchłonąć osiem podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. 

Wyniki konsultacji muszą do końca marca trafić do wojewody podkarpackiego, a ten swoją opinię przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.

Od 2006 roku Rzeszów udało się powiększyć o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

21 KOMENTARZE

 1. Kilkadziesiąt lat temu Strażów i Palikówka należały do powiatu łańcuckiego.
  Czy wy mieszkańcy gminy Krasne myślicie, że Rzeszów potrzebuje Strażowa i Palikówki?
  Miasto powinno poszerzyć się po drogę ” granica: biegnąc” od „Bar pod strzechą” do torów w Strażowie. Strażów i Palikówkę powinno dołączyć się do Gminy Czarna lub Łańcut. To że będziemy w Rzeszowie to kwestia czasu. Teraz czy za 4 lata to pewne. Tylko po to odwlekać?
  Dobre i 4 lata $$$.
  Przeciwnicy włączenia do Rzeszowa nie odwrócą tendencji wzrostowej osób chętnych do połączenia z Rzeszowem. Większość i tak ma duże związki z miastem (szpital. szkoły. urzędy).

  Ps: wydaje mi się że coraz mniej ludzi daje sobą manipulować.

 2. Propaganda WÓJTA pisze bzdury.CZAS na zmianę,odciąć koryto gminnych karierowiczów.Zadbać o przyszłość naszych dzieci.Podadki wyższe od nieruchomości w gminie KRASNE aniżeli w mieście.PKS zamiast MPK to są Fakty. MÓWIMY DOŚĆ GMINIE KRASNE !!!

 3. Prawda ale życie idzie z postępem RZESZÓW NR I W Polsce.Miasto innowacji i cudownej przemiany.Prezydent FERENC chwalony wszędzie poza” towarzystwem”wójta Krasne. Czas na połączenie z RZESZOWEM!!!!

 4. dla mnie sytuacja jest jednoznaczna Urzędnicy UG chcą mieć pracę, Miasto podatki, deweloperzy adres Rzeszów……. a mieszkańcy ….no cóż może jedna linia mpk wróci?? przecież to i tak z naszych podatków będzie, że co nazwą ulicę „błotna numer zachlapany” wystarczy się przejechać po tych dumnie dołączonych …błoto….
  i naprawdę gra nie toczy się o stawki za śmieci czy wodę dla mieszkańców
  jak dla mnie bez różnicy, no poza tym żeby cokolwiek załatwić będę musiał jechać do stękających wielce szanownych urzendoli wielkiego miasta rzeszowsi

 5. 7 km od Rzeszowa a taka dziadownia Powrócił P KS jak za komuny. Podatki 200 % wyższe jak w miastach. Ksiądz z ambony rządzi. NIE dla WÓJTA i gminy bo Uwsteczniają nasze życie. UWAGA na ludzi przy korycie to CI nie chcą Rzeszowa ” dobre i kolejne 4 LATA”

  • Krasne za chwilę będzie płaciło bebechy za śmieci które spali nowej ogromnej spalarni śmieci w Rzeszowie! Wzrost w Krasnem prawie o połowę, ale o tym się na razie nie mówi.

   A wystarczy przyłączyć się do Rzeszowa i ceny nie tylko nie wzrosną ale i spadną bo ta spalarnie to de facto elektrownia która produkuje i prąd i gaz tylko zamiast paliwa węgla wykorzystuje śmieci które sprzedają Rzeszowowi okoliczne gminy. W RZ na razie ceny zamrożone do stycznia 2019 a potem obniżki a Krasne płaci jak za zboże już za 3 miesiące ha ha ha. Jak dla mnie nie muszą się przyłączać byleby płacili.

 6. Wieś była ciemna i dalej pozostanie
  Powinni wam wydawać paszporty na wjazd do miasta
  Wójtowie trzęsą dupy bo stracą ciepłą posadę za nic nie robienie i sieją propagandę wśród ludzi jak im bedzie źle
  A ktoś wam coć zabierze???
  Diałki podrożeją standard wzrośnie (komunikacja tańsza, kanalizacja ,chodniki),i co najważniejsze wasze dzieci będą mieli łatwiej w przyszłości o pracę bo miasto bedzie sie rozwijać i przyciagnie inwestorów poza tym i tak to jest nie uniknione wystarczy sie rozejrzeć jak robi sie ciasno dookoła

 7. Wbrew woli mieszkańców? Jak by się mieszkańcy Krasnego dowiedzieli jak bardzo po przyrastały 4litery do stołków….
  Władze gminy robią to specjalnie bo się boją że wyjdzie na jaw że jednak chcą do Rzeszowa.
  Jak w głosowaniu by wyszło że 90% nie chce do Rzeszowa to na bank zmanipulowane !

 8. Takie konsultacje to są jaja. Zero informacji w Nowinach czy Super Nowościach. Informacje na stronie gminy 1 dzień przed. Kto normalny będzie jechał ze strażowa zagłosować? No kto?
  Na dodatek są ferie i niektórzy wyjechali na ferie. Mam wracać z ferii żeby zagłosować?
  Jakie są koszty udostępnienie budynku? Godziny konsultacji 8:00-18:00, a jak ktoś pracuje 12 godzin
  No nie róbmy jaj i traktujmy się poważnie.

 9. Proponuję Panie Prezydencie zrobić darmową komunikację dla mieszkańców Rzeszowa to zostawią auta w domu a strefy parkowania zrobić dużo droższe to ci wszyscy obywatele wsi co czerpią garściami z naszego miasta (miejsca pracy, miejsca w szkołach, miejsca na bezpłatnych parkingach, miejsca na drogach i w naszych sklepach) raz dwa zmądrzeją i będą błagać żeby ich przyłączyć. Należy też dążyć do zmiany przepisów aby podatki płacić tam gdzie się pracuje. Myślicie, że jak ktoś mieszka w Miłocinie i obcemu tłumaczy gdzie to jest to nie mówi o Rzeszowie? Czasem nawet powie, że jest z Rzeszowa bo nikt o Pogwizdowie Nowym czy innej wichurze nawet nie wie. Rzeszów brzmi dumnie.

  • Zawsze uaktywniacie się i szczekacie przed wyborami i zawsze dostajecie kopniaka w 4-litery. Pan T. Ferenc i tak zostanie na następną kadencję (bo jeśli nie będzie kandydować to mnie rozczaruje). Kto ma być A. Szlachta? Czy Fiołek? – żeby Rzeszów sprowadzić do lat 60.

   • Gdyby nie daj Boże pis wygrał to Kutys zarżnie mieszkaniówkę w Rzeszowie! A to jedne co daje pracę i napędza gospodarkę.
    Przecież nie ma inwestycji którą Wielki Hamulcowy nie chciałby zablokować.

 10. Ale kręcą lody kolejny raz robią Ludziom wode z mózgu – ale się nie dziwię bo po „podpięciu” do miasta natychmiast czeka ich wypad z za biurek i spadają z foteli do których są przyspawani a i koryto pełne oddali się i to natychmiast więc robią wszystko aby ten moment przeciągnąć w
  czasie i tylko o to w tym całym Cyrku co trwa od lat chodzi.

 11. Ciekawe za ile trafi się komentarz, że to na pewno sprawka Ferenca i że na siłę wbrew woli mieszkańców chce gminę przyłącz tak jak już niejednokrotnie mieliśmy okazje czytać. Czarno na białym widać, że to nie Prezydent Rzeszowa jest oportunistyczny tylko politycy sąsiednich sołectw bojących się o posady-(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ