Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Pięciu kandydatów zgłoszono do rejestracji w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Na polu bitwy prawdopodobnie zostanie czterech. 

Do piątku (16 kwietnia) do północy komitety mogły zgłaszać swoich kandydatów. Jak informowaliśmy, na kilka godzin przed zakończeniem przyjmowania zgłoszeń, do Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie złożono dokumenty o zarejestrowanie Małgorzaty Grzywy, byłego wójta gminy Oświęcim. Wniosek złożył Komitet Wyborczy Polska 2050. 

Komitet nie złożył jednak wymaganej liczby podpisów poparcia kandydata (3000), co w zasadzie oznacza, że Małgorzata Grzywa nie będzie zarejestrowana. – Komitet deklarował, że złożył 2327 podpisów. Po przeliczeniu okazało się, że jest ich 2321 – powiedział nam tuż po północy sędzia Marek Antas, przewodniczący MKW w Rzeszowie.

Teoretycznie KW Polska 2050 mógł do północy dostarczyć brakujące podpisy, ale tak się nie stało. – Na podjęcie decyzji w przedmiocie odmowy rejestracji zgłoszenia albo sporządzenia protokołu rejestracji kandydata mamy trzy dni. Wydamy ją w poniedziałek – zapowiadał wcześniej przewodniczący Antas.

Poniedziałkowe posiedzenie MKW, na którym zapadnie ostateczna decyzja, rozpocznie się godz. 16:00. W ostatnim dniu możliwości zarejestrowania kandydatów w wyborach na prezydenta Rzeszowa nie zgłaszano więcej osób, mimo że wcześniej (do 30 marca) zarejestrowano 13 komitetów wyborczych

W miniony poniedziałek MKW zatwierdziła rejestrację Grzegorza Brauna, kandydata Konfederacji. W środę zatwierdzono kandydatury trzech osób: Marcina Warchoła z komitetu Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa, Konrada Fijołka z komitetu Rozwój Rzeszowa 2.0 i Ewy Leniart z komitetu Wspólny Dom Rzeszów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najwięcej podpisów poparcia złożył Konrad Fijołek – 5843, niewiele mniej Marcin Warchoł – 5620, potem Grzegorz Braun – 4008, najmniej Ewa Leniart – 3791. 

Kilka osób, mimo wcześniejszych zapowiedzi zrezygnowało z kandydowania: Waldemar Kotula z Porozumienia Jarosława Gowina i Maciej Masłowski, były poseł Kukiz’15 oraz Agnieszka Itner z partii Razem. Kotula i Masłowski swoje poparcie przekazali wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Warchołowi, a Itner – Konradowi Fijołkowi.

W piątek rezygnację z kandydowania ogłosił także Kazimierz Rochecki, przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście, były wiceszef podkarpackiej Samoobrony. 26 kwietnia zostanie podane do publicznej wiadomości obwieszczenie Miejskiej Komisji Wyborczej o zarejestrowaniu kandydatów na prezydenta Rzeszowa.

Przedterminowe wybory zaplanowano na 9 maja. Kampania wyborcza może trwać do 7 maja do północy. Potem, do czasu zamknięcia lokali wyborczych, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Lokale wyborcze w dniu głosowania będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Termin wyborów może się jeszcze zmienić z powodu pandemii koronawirusa w Polsce. 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęcia od góry: Marcin Warchoł, Konrad Fijołek, Grzegorz Braun i Ewa Leniart

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama