Bez rozkopywania jezdni ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie zostały tam wymienione rury kanalizacyjne. Dzięki temu nie sparaliżowano ruchu drogowego.
Za 1,2 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zmodernizowało kanalizację sanitarną na ulicach Hetmańskiej i Lenartowicza. Zastosowane technologie pozwoliły uniknąć rozkopywania jezdni tej pierwszej ulicy.
W ciągu około czterech miesięcy na wspomnianych ulicach położono blisko 500 metrów rur. Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów, twierdzi, że inwestycja trwała stosunkowo niedługo, a uciążliwości dla mieszkańców okolicznych bloków zminimalizowano.
– Rozkopywanie jezdni spowodowałoby ogromne utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy Hetmańskiej. Konieczna byłaby zmiana organizacji ruchu drogowego w centrum Rzeszowa – mówi Marek Ustrobiński.
Pracownicy działu inwestycji MPWiK szacują, że gdyby rozkopano jezdnię, to inwestycja trwałaby około roku i oznaczałoby to konieczność np. rozkopania nawierzchni na całej ulicy Lenartowicza i przekopu w poprzek ulicy Hetmańskiej.
Przebudowa sieci była konieczna, jest ona coraz bardziej obciążona, a instalacja była stara. Chodziło także o odciążenie i usprawnienie działania przepompowni przy ul. Hetmańskiej. Jej wydolność osiągała już maksymalne poziomy i było zagrożenie przeciążeniem i awarią.
MPWiK zastosował cztery technologie umieszczania rur w podłożu. Pod ulicą Hetmańską zastosowano metodę przeciskania przez podłoże nowej rury o średnicy 400 mm. Polega ona na wywierceniu odpowiedniego otworu i przeciśnięciu rury kanalizacyjnej.
Z kolei pod częścią ul. Lenartowicza zastosowano tzw. cracking. Nowa rura o średnicy 315 mm była umieszczana w miejscu starej (300 mm). Wciągana nowa rura rozbija i kruszy starą. Metoda przewiertu sterowanego była zastosowana na odcinku 110 m od strony budynku prokuratury w kierunku Zespołu Szkół Mechanicznych.
Nie wszędzie jednak możliwe było zastosowanie nowoczesnych metod i trzeba było zastosować tradycyjną technologię – rozkopanie jezdni. Tak było na części ul. Lenartowicza, na długości ok. 80 m. Tam umieszczono rury o dużej średnicy – 500 i 700 mm.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl