Polichromie z początku XX wieku odkryli w kamienicy przy alei Piłsudskiego 5 w Rzeszowie konserwatorzy zabytków.
Konserwatorzy Elżbieta i Piotr Bakunowie, którzy działają na zlecenie prywatnego inwestora, przeprowadzili kolejny etap badań na obecność polichromii w kamienicy przy al. Piłsudskiego 5 w Rzeszowie.
„Ich wynikiem jest odkrycie najciekawszych polichromii ściennych w Rzeszowie” – informuje Bartosz Podubny, zastępca podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W środkowych pomieszczeniach, które znajdują się na pierwszym piętrze budynku, od strony al. Piłsudskiego, odsłonięte zostały polichromie imitujące boazerię pokrytą mazerunkiem i dekorowaną motywami roślinnymi – kwiatami i owocami. Na suficie odnaleziono bogatą w formie dekorację ornamentowo-floralną.
„Po zdjęciu wtórnych warstw odkryta polichromia okazała się w zaskakująco dobrym stanie. Jest to najlepszy obecnie znany przykład dekoracji malarskiej rzeszowskiej kamienicy mieszczańskiej z początków XX wieku” – podaje Bartosz Podubny.
W innych pomieszczeniach natknięto się na polichromie z motywami girland, meandrów, kwiatów, dekoracje ramowe ścian i na rozety na sufitach. Ich stan zachowania jest różny.
Drugi etap prac
Kamienica przy al. Piłsudskiego 5, która powstała na początku XX wieku, jest jedną z ciekawszych kamienic w Rzeszowie pod względem wystroju i detalu architektonicznego.
„Elewację frontową ozdabiają drewniane drzwi do przejazdowej sieni, boniowanie, opaski okienne, pilastry. Charakterystycznym elementem są kariatydy w bocznych pseudoryzalitach czy zróżnicowane w formie naczółki – a szczególnie te na pierwszym piętrze z dekoracją w formie muszli z centralnie umieszczoną główką” – wylicza Bartosz Podubny.
We wnętrzu budynku zachowała się także architektoniczna dekoracja sieni, klatka schodowa z żeliwną balustradą i dekoracyjne płytki na spocznikach.
Pracę nad dokumentacją remontową budynku rozpoczęła kilka lat temu gmina miasto Rzeszów. W jej ramach wykonano m.in. program prac konserwatorskich elewacji oraz badania na obecność polichromii. Te ostatnie w ograniczonym zakresie, ponieważ część lokali w kamienicy była użytkowana.
Po wykwaterowaniu lokatorów rozpoczęto drugi etap prac badawczych. W międzyczasie kamienica zmieniła właściciela. Obecnie jest nim prywatny inwestor.
(cm)
redakcja@rzeszow-news.pl