Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Znamy ostatni kolektyw muzyczny Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury 2024. 21 czerwca w Parku Sybiraków w Rzeszowie wystąpią: Paweł Domagała i Gizmo Varillas z Hiszpanii.

Ostatni, czwarty kolektyw muzyczny Koncertu Głównego ESK 2024 został ogłoszony w poniedziałek (10 czerwca) w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, które jest organizatorem Wschodu Kultury, projektu z udziałem trzech miast: Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. Rzeszowską odsłoną Wschodu Kultury jest właśnie Europejski Stadion Kultury.

Jego zaś najważniejszą częścią jest Koncert Główny, który od kilku lat odbywa się w Parku Sybiraków. Znakiem rozpoznawczym koncertu są występy kolektywów muzycznych z udziałem i polskich zagranicznych artystów. W tym roku Koncert Główny odbędzie się 21 czerwca, a cały festiwal ESK potrwa trzy dni (21-23 czerwca). Program jest dopinany. 

Znamy natomiast pełny zestaw wspomnianych kolektywów muzycznych. Wcześniej koncert rozpocznie Kathia. Po niej na scenie pojawią się: polska wokalistka Kasia Lins i białoruska artystka Palinazielonogórski raper L.U.C. ze swoją orkiestrą Rebel Babel, który scenę będzie dzielił z ukraińską grupą Antytila, Tomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk.

Polsko-hiszpański duet 

Fot. Materiały prasowe

W poniedziałek poznaliśmy ostatni kolektyw muzyczny: Paweł Domagała i Gizmo Varillas (Hiszpania). Domagała to pochodzący z Wrocławia aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy. Wystąpił w takich filmach jak „80 milionów”, „Planeta Singli” czy „Wkręceni”. Muzyczną karierę solową zaczął w 2016 roku singlem „Jestem tego wart”. 

Przełomowym momentem dla Domagały było wydanie w 2018 roku singla „Weź nie pytaj” – utwór stał się ogólnopolskim hitem i zdobył nagrodę „Przeboju roku 2018 RMF FM”, na YouTube ma już ponad 156 mln odsłon.

Paweł Domagała gra w filmie i teatrze, koncertuje, wydaje płyty, pisze piosenki i monologi kabaretowe, podkłada głos w filmach animowanych. Na swoim koncie ma cztery albumy studyjne – wydany w 2016 roku „Opowiem Ci o mnie”, dwa lata później – „1984”, w roku 2020 – album „Wracaj”, a w 2022 – czwarty album „Narnia”.

Z kolei Gizmo Varillas to hiszpański kompozytor i wokalista. Jego albumy: „El Dorado” (2017), „Dreaming of Better Days” (2018) oraz „Out of the Darkness” (2020) spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności oraz z uznaniem krytyków muzycznych. Najnowszy singiel „Desde el Otro Lado” wprowadza do twórczości Gizmo pewną świeżość, będącą odzwierciedleniem jego transformacji osobistej i zawodowej. Premiera kolejnego krążka zaplanowana jest na 2025 roku.

Zdjęcie: materiały prasowe

ESK po raz czternasty 

Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury wspólnie z miastem Rzeszów i Estradą Rzeszowską. Rzeszów News jest patronem ESK. Szczegóły festiwalu można też śledzić na stronie: stadionkultury.pl. Wszystkie wydarzenia związane z ESK będą bezpłatne. Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Motywem przewodnim tegorocznego ESK jest hasło: „Move to change”. Festiwal jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym całego roku w Rzeszowie. 

Grafika: materiały Estrady Rzeszowskiej

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama