Zdjęcie: Zbigniew / Czytelnik Rzeszów News

Zamontowano je z inicjatywy firmy BorgWarner. Dane dotyczące jakości powietrza można śledzić w internecie. 

Cztery czujniki zamontowano na terenach rzeszowskich szkół wyższych: dwa na budynkach Politechniki Rzeszowskiej i po jednym na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Piąty czujnik działał będzie na terenie siedziby firmy BorgWarner w podrzeszowskiej Jasionce.

– Precyzyjna wiedza na temat tego, czym oddychamy, to niezbędny element szerszej kampanii edukacyjnej zarówno wśród naszej społeczności akademickiej, jak i wśród mieszkańców Rzeszowa – podkreśla prof. Andrzej Rozmus, prorektor ds. nauczania WSIiZ.

Pomiary z wszystkich urządzeń są już widoczne na mapach oraz w aplikacji mobilnej Airly. Aktualne dane dotyczące jakości powietrza w Rzeszowie i okolicach można śledzić pod adresem map.airly.eu.

Z wyświetlanego komunikatu dowiemy się, jaki jest poziom zawartości w powietrzu pyłów PM10, PM2,5 oraz PM1. Czujnik przekazuje także dane o temperaturze, wilgotności oraz ciśnieniu. Każdy zainteresowany może również sprawdzić historię wskazań z poprzedniej doby

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

System Airly to narzędzie, które realnie pozwala naszemu społeczeństwu rozwiązać problem smogu i zakłada kompleksową usługę zbierania danych na temat jakości powietrza i informowania o tym mieszkańców – mówi Marek Ryczko, dyrektor generalny BorgWarner Poland.

Dzięki Airly do użytkowników w faktycznym czasie docierają wiarygodne informacje o zagrożeniu smogowym. – Wierzymy, że dostęp do wiedzy na ten temat motywuje społeczeństwo do podejmowania zdrowszych, bardziej świadomych wyborów i działań – dodaje dyrektor Ryczko.

BorgWarner Poland jest częścią amerykańskiego koncernu BorgWarner, producenta komponentów oraz systemów zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach silnikowych.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama