Fot. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Na zdjęciu CWK w Jasionce
Reklama

Z powodu wydanego zakazu wjazdu na Ukrainę Robertowi Chomie, prezydentowi Przemyśla, polscy parlamentarzyści odwołali przyjazd na X Forum Europa – Ukraina, które w piątek rozpoczyna się w Rzeszowie.

O odwołaniu przyjazdu polskich parlamentarzystów poinformował Michał Dworczyk, poseł PiS, który jest przewodniczącym sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

– Do momentu rozwiązania problemu zakazu wjazdu prezydenta Chomy tego rodzaju kontakty zostają zawieszone. W związku z tym parlamentarzyści, którzy mieli jechać na Forum – marszałek, wicemarszałek, przewodniczący Grupy Bilateralnej, nie jadą – powiedział Michał Dworczyk.

Dwudniowe X Forum Europa – Ukraina (27-28 stycznia), które będzie poświęcone m.in. modernizacji i rozwojowi potencjału Ukrainy, w piątek rozpoczyna się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A w podrzeszowskiej Jasionce. Przewidziana jest m.in. dyskusja na temat współpracy przemysłu zbrojeniowego.

Na Forum mieli przyjechać m.in. Marek Kuchciński, marszałek Sejmu; Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu; Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Wśród gości Forum mieli być także m.in. szefowa Komisji ds. UE Izabela Kloc (PiS), a także posłowie PiS: Wojciech Buczak, Kazimierz Gołojuch, Rafał Weber, Arkadiusz Mularczyk.

Instytut Studiów Wschodnich, który jest organizatorem X Forum Europa – Ukraina, spodziewa się również przedstawicieli rządu Beaty Szydło oraz Krzysztofa Szczerskiego, ministra z Kancelarii Prezydenta RP.

Prawie 1000 uczestników 

W międzynarodowym Forum ma wziąć udział 900 uczestników z kilkunastu krajów (Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA), a wśród nich przedstawiciele rządów, politycy, parlamentarzyści, przedsiębiorcy, naukowcy, przedsiębiorcy i eksperci wielu dziedzin.

Forum w Rzeszowie odbędzie się po raz pierwszy. Po raz pierwszy w historii Forum będą mu towarzyszyły Targi Wschodnie, na których pojawi się ponad 70 wystawców.

Tegoroczne Forum to także 40 dyskusji panelowych w czterech obszarach: biznes i gospodarka, integracja europejska i reformy, polityka międzynarodowa oraz kwestie społeczne. W organizację Forum Europa – Ukraina włączył się również Podkarpacki Urząd Marszałkowski.

Ale z powodu zamieszania wokół Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla, który 17 stycznia został zawrócony z przejścia granicznego w Szeginiach, o Forum teraz najwięcej mówi się w kontekście zbojkotowania go przez polskich parlamentarzystów. Sprawą zainteresowało się ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Oczekujemy, że ten problem zostanie rozwiązany i nie będzie miał wpływu na nasze partnerstwo strategiczne, budowane na wspólnej historii i na wspólnych wartościach europejskich” – oświadczyła Mariana Beca, rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji.

Ukraina zaniepokojona prowokacjami

Robert Choma ma 5-letni zakaz wjazdu na Ukrainę. Wydała go Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Powodem jest tolerowanie przez Chomę antyukrańskich incydentów, do których w ostatnim czasie dochodziło w Przemyślu. 17 stycznia Choma jechał do Lwowa na spotkanie noworoczne, które miało się odbyć w Konsulacie RP. Prezydent Przemyśla nie został jednak wpuszczony na terytorium Ukrainy przez ukraińskie służby graniczne.

„Nie może nie niepokoić nas liczba antyukraińskich i antypolskich prowokacji, które od czasu rosyjskiej agresji [wobec Ukrainy – przyp. red.] stały się coraz częste i w Polsce, i na Ukrainie. Staramy się rozwiązywać te problemy nie za pomocą ultimatum, lecz w duchu relacji dobrosąsiedzkich” – oświadczyła Mariana Beca.

Decyzja ukraińskich służb zbulwersowała polityków PiS, którzy stanęli w obronie Roberta Chomy. Sam Choma twierdzi, że nie został dotychczas oficjalnie poinformowany, dlaczego Ukraina uznała go za persona non grata. Wiadomo, że chodzi o „działalność antyukraińską” prezydenta Przemyśla.

Ale nie wszyscy polscy parlamentarzyści odwołali przyjazd na Forum. Marcin Święcicki, poseł PO, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, stwierdził, że przyjedzie do Rzeszowa, a bojkot posłów PiS jest jego zdaniem „absurdalną eskalacją” problemu związanego z zakazem wjazdu na Ukrainę dla Roberta Chomy.

„Nie tak prowadzi się dialog i szuka rozwiązań dla trudnych spraw, czy incydentów” – powiedział PAP Marcin Święcicki. 

We wtorek Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, napisał list do Oleksandra Hanuszczyna, przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej, w sprawie zakazu wydanego Robertowi Chomy. Ortyl w liście stwierdził, że zakaz ten „utrudnia dalszy dialog” polsko-ukraiński. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Nie stracić szans

Władze Podkarpacia twierdzą, że Forum Europa – Ukraina jest kolejną szansą na ożywienie gospodarcze naszego regionu. Hasłem tegorocznego Forum jest „Szanse, których nie można stracić”.

– Będą także reprezentacje kilku regionów Ukrainy, w tym ze wschodniej Ukrainy. Będzie przedstawicielstwo obwodu ługańskiego, obwodu donieckiego, które są częściowo okupowane przez rosyjskie oddziały najemników. Nie mniej jednak życie trwa. Ci ludzie próbują odbudowywać gospodarkę, rozwijać kontakty międzynarodowe. Będą również przedstawicielstwa regionów przygranicznych – najbliższych sąsiadów Podkarpacia – zapowiada koordynator Forum Jacek Kluczkowski z Instytutu Studiów Wschodnich.

AKTUALIZACJA: W piątek Radio Rzeszów podało, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy cofnęła zakaz wjazdu na Ukrainę Robertowi Chomie, prezydentowi Przemyśla. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama