Tysiące ludzi straciło dorobek życia w wyniku powodzi. Szlachetna Paczka zmienia swój format, by dotrzeć do poszkodowanych. Wolontariusze z całej Polski mogą teraz nieść pomoc nie tylko w swojej okolicy, ale także na terenach popowodziowych.

To wyjątkowa edycja programu, która wymaga wyjątkowego zaangażowania. Szlachetna Paczka poszukuje w województwie podkarpackim 114 osób, które nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących i staną się mostem między potrzebującymi a darczyńcami.

Powódź zmieniła wszystko

Jak co roku Szlachetna Paczka pomaga na terenie całego kraju. Dodatkowo, z uwagi na bardzo trudną sytuację na południu Polski, przeznaczyliśmy środki na to, żeby w ramach tegorocznej edycji programu wolontariusze z innych rejonów mogli dotrzeć do miejsc popowodziowych, a tam do potrzebujących rodzin. Chcemy, żeby wolontariusze mogli spotkać się z potrzebującymi, poznać ich potrzeby i powiedzieć: Nie jesteście sami.

– mówi Konrad Kruczkowski, Wiceprezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

Skala zniszczeń jest ogromna. Ponad 2 miliony mieszkańców z 3 województw objęto stanem klęski żywiołowej. Powódź dotknęła bezpośrednio 57 000 osób, zniszczyła ponad 6000 budynków gospodarczych i 724 budynki użyteczności publicznej.

Wolontariat Szlachetnej Paczki – więcej niż pomoc materialna

Asia, wolontariuszka Paczki od 8 lat, sama doświadczyła pomocy po powodzi w 2010 roku. Wspomina:

Pewnego dnia odwiedzili nas i wszystkich w rejonie wolontariusze Szlachetnej Paczki. Do tej pory pamiętam, że najpierw weszła ta energia, coś pozytywnego. Z mamą poczułyśmy się, że nie jesteśmy same.

Wolontariat Szlachetnej Paczki bowiem to nie tylko dostarczanie paczek. To budowanie mostów między potrzebującymi a darczyńcami, to dawanie nadziei i poczucia, że nikt nie jest sam w trudnych chwilach.

Jak zostać wolontariuszem?

Proces jest prosty:

  1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl
  2. Wyślij swoje zgłoszenie
  3. Czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się na pierwsze spotkanie online

Wolontariat Szlachetnej Paczki to kilkadziesiąt godzin zaangażowania od września do połowy grudnia. To czas szkoleń, spotkań z rodzinami, kontaktu z darczyńcami i tworzenia dokumentacji.

Polska potrzebuje wolontariuszy

Bieda dotyka nie tylko ofiary powodzi. W 2023 roku prawie 2,5 miliona osób w Polsce żyło poniżej progu ubóstwa skrajnego. Wolontariat Szlachetnej Paczki to szansa na realną zmianę w życiu tych osób.

W zeszłorocznej edycji wolontariusze dotarli z pomocą do ponad 17 tysięcy rodzin w potrzebie, w tym prawie 21 tysięcy dzieci i 5 tysięcy seniorów. Ponad 60% rodzin doświadczało trudności ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki to wyjątkowa okazja, by pomóc nie tylko w swojej okolicy, ale także ofiarom powodzi. To ostatni moment, by dołączyć do wolontariatu i mieć realny wpływ na zmianę życia najbardziej potrzebujących.

[im]

Reklama