Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

„Choć symbol to komuny, zróbcie mu rebranding” – apeluje w kawałku „Pomnik” rockowy zespół 0% Normy. Muzycy napisali już piosenkę w obronie pomnika Walk Rewolucyjnych i planują teledysk, do którego zapraszają mieszkańców Rzeszowa.

Pomnik Walk Rewolucyjnych jest jednym z dwóch w Rzeszowie (drugi to Wdzięczności Armii Czerwonej na placu Ofiar Getta), które mają zniknąć z przestrzenie publicznej miasta, bo – według Instytutu Pamięci Narodowej – upamiętniają ustrój komunistyczny, czego zabrania tzw. ustawa dekomunizacyjna. 

Obrońców pomnika Walk Rewolucyjnych nie sposób już policzyć. Jego wizerunek znajduje się m.in. na folderach turystycznych Rzeszowa, są tworzone mini pomniki-pamiątki, a ostatnio pojawiły się też i zawieszki. Teraz przyszła kolej na piosenkę.

Tak, dobrze czytacie. W Rzeszowie powstała piosenka o pomniku. Jej autorami jest rzeszowski rockowy zespół 0% Normy. Tytuł utworu to po prostu „Pomnik”. Kawałek nie jest długi – ma trzy czterolinijkowe zwrotki i refren o podobnej budowie.  

Piosenka zaczyna się od słów: „Na skrzyżowaniu ulic Dostojnie od lat stoi / Ogromny pomnik ten! Znamienny pomnik ten! / Od lat nasz Rzeszów zdobi Choć stać mu nie przystoi / Tak uważa IPN ! Ustawowo burzyć chce!”.

Dalej w refrenie wybrzmiewa, że wystarczy tylko jeden ruch ze strony mieszkańców, aby stanąć murem i go skutecznie obronić. „Choć symbol to komuny, zróbcie mu rebranding” – proponują w dalszej części refrenu muzycy.

Zespół w swoim utworze zwraca także uwagę na to, że pomnik dla mieszkańców stał się tak ważny, że jego wizerunek zdobi chociażby jedną z rzeszowskich kawiarni, popularny serwis ogłoszeniowy, czy znajduje się w logach wielu lokalnych firm. „To symbol jest i marka, choć znak niechlubnych lat / Zdjąć można elementy, zostawić jednak kształt” – uważają muzycy.

0% Normy pokusiło się także o komentarz do samej tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Muzycy uznali, że ona „niefortunnie strzela nam w kolano”.

Skąd pomysł na napisanie takiej piosenki? To wydawało się jasne – kwestia zburzenia pomnika Walk Rewolucyjnych wzbudza ogromne emocje chyba już we wszystkich możliwych środowiskach. Ale po co o pomniku tworzyć piosenki? Z tego samego powodu, z którego pisze się o problemach w życiu rodzinnym, miłości, nienawiści, szczęściu, przeszłości.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Piszę o tym, co mnie otacza, co mnie rusza i gdy mam coś do powiedzenia, przekazania. W tym przypadku głównym przekazem jest to, że burzenie pomnika to wielka strata dla miasta. Marketingowa, wizerunkowa … – tłumaczy Mateusz Wójcik, lider 0% Normy.

– Temat pomnika jest ważny – dotyczy nas i chcemy wyrazić swoją opinię, a jako muzycy wyrażamy się właśnie tworząc utwory – dodaje.

Wójcik tekst do piosenki napisał w około pół godziny, wieczorem, w domu, gdy jego dzieci już spały. Wcześniej rozmawiał na temat pomnika z kilkoma osobami, których ta sprawa interesuje. Poczytał też o historii monumentu. Gdy miał już to wszystko w głowie, usiadł i napisał piosenkę ze zwięzłym tekstem i prostym przekazem.

Muzyka to z kolei dzieło wspólne wszystkich członków zespołu. – Nutę przewodnią motywu gitarowego wymyślił Marek Sebzda – gitarzysta solowy w naszej kapeli – mówi Mateusz Wójcik.

0% Normy do napisania kawałka o pomniku zainspirowała grupa „Bitwa o pomnik”, która w maju br. zorganizowała piknik przed pomnikiem. To działacze tej grupy podpowiedzieli, aby nagrać do piosenki teledysk. – Bardzo spodobała się im nasza twórczość. Pomysł nam spodobał i zaczęliśmy wprowadzać go w życie – wyjaśnia Mateusz Wójcik.

0% Normy uznało, że do piosenki „Pomnik” nagra także teledysk. Jak zapowiada, większość scen będzie kręcona wokół słynnego monumentu. Muzycy więcej szczegółów nie chcą zdradzić. Mówią tylko, że klip chcą nakręcić w sierpniu i chcą, aby współtworzyli go mieszkańcy Rzeszowa.

– Chcemy też, by zgodnie z tekstem naszego numeru, mieszkańcy zrobili mur chroniący pomnik – tłumaczy Mateusz Wójcik.

Nie chce zdradzić dokładnego terminu kręcenia teledysku. Aby wziąć udział w nagraniu, wystarczy wysłać prywatną wiadomość na Facebooka „Bitwy o pomnik” i wówczas każdy otrzyma termin nagrania. Teledysk ma być gotowy pod koniec sierpnia br. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama