Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

“Choć symbol to komuny, zróbcie mu rebranding” – apeluje w kawałku “Pomnik” rockowy zespół 0% Normy. Muzycy napisali już piosenkę w obronie pomnika Walk Rewolucyjnych i planują teledysk, do którego zapraszają mieszkańców Rzeszowa.

Pomnik Walk Rewolucyjnych jest jednym z dwóch w Rzeszowie (drugi to Wdzięczności Armii Czerwonej na placu Ofiar Getta), które mają zniknąć z przestrzenie publicznej miasta, bo – według Instytutu Pamięci Narodowej – upamiętniają ustrój komunistyczny, czego zabrania tzw. ustawa dekomunizacyjna. 

Obrońców pomnika Walk Rewolucyjnych nie sposób już policzyć. Jego wizerunek znajduje się m.in. na folderach turystycznych Rzeszowa, są tworzone mini pomniki-pamiątki, a ostatnio pojawiły się też i zawieszki. Teraz przyszła kolej na piosenkę.

Tak, dobrze czytacie. W Rzeszowie powstała piosenka o pomniku. Jej autorami jest rzeszowski rockowy zespół 0% Normy. Tytuł utworu to po prostu “Pomnik”. Kawałek nie jest długi – ma trzy czterolinijkowe zwrotki i refren o podobnej budowie.  

Piosenka zaczyna się od słów: “Na skrzyżowaniu ulic Dostojnie od lat stoi / Ogromny pomnik ten! Znamienny pomnik ten! / Od lat nasz Rzeszów zdobi Choć stać mu nie przystoi / Tak uważa IPN ! Ustawowo burzyć chce!”.

Dalej w refrenie wybrzmiewa, że wystarczy tylko jeden ruch ze strony mieszkańców, aby stanąć murem i go skutecznie obronić. “Choć symbol to komuny, zróbcie mu rebranding” – proponują w dalszej części refrenu muzycy.

Zespół w swoim utworze zwraca także uwagę na to, że pomnik dla mieszkańców stał się tak ważny, że jego wizerunek zdobi chociażby jedną z rzeszowskich kawiarni, popularny serwis ogłoszeniowy, czy znajduje się w logach wielu lokalnych firm. “To symbol jest i marka, choć znak niechlubnych lat / Zdjąć można elementy, zostawić jednak kształt” – uważają muzycy.

0% Normy pokusiło się także o komentarz do samej tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Muzycy uznali, że ona “niefortunnie strzela nam w kolano”.

Skąd pomysł na napisanie takiej piosenki? To wydawało się jasne – kwestia zburzenia pomnika Walk Rewolucyjnych wzbudza ogromne emocje chyba już we wszystkich możliwych środowiskach. Ale po co o pomniku tworzyć piosenki? Z tego samego powodu, z którego pisze się o problemach w życiu rodzinnym, miłości, nienawiści, szczęściu, przeszłości.

– Piszę o tym, co mnie otacza, co mnie rusza i gdy mam coś do powiedzenia, przekazania. W tym przypadku głównym przekazem jest to, że burzenie pomnika to wielka strata dla miasta. Marketingowa, wizerunkowa … – tłumaczy Mateusz Wójcik, lider 0% Normy.

– Temat pomnika jest ważny – dotyczy nas i chcemy wyrazić swoją opinię, a jako muzycy wyrażamy się właśnie tworząc utwory – dodaje.

Wójcik tekst do piosenki napisał w około pół godziny, wieczorem, w domu, gdy jego dzieci już spały. Wcześniej rozmawiał na temat pomnika z kilkoma osobami, których ta sprawa interesuje. Poczytał też o historii monumentu. Gdy miał już to wszystko w głowie, usiadł i napisał piosenkę ze zwięzłym tekstem i prostym przekazem.

Muzyka to z kolei dzieło wspólne wszystkich członków zespołu. – Nutę przewodnią motywu gitarowego wymyślił Marek Sebzda – gitarzysta solowy w naszej kapeli – mówi Mateusz Wójcik.

0% Normy do napisania kawałka o pomniku zainspirowała grupa “Bitwa o pomnik”, która w maju br. zorganizowała piknik przed pomnikiem. To działacze tej grupy podpowiedzieli, aby nagrać do piosenki teledysk. – Bardzo spodobała się im nasza twórczość. Pomysł nam spodobał i zaczęliśmy wprowadzać go w życie – wyjaśnia Mateusz Wójcik.

0% Normy uznało, że do piosenki “Pomnik” nagra także teledysk. Jak zapowiada, większość scen będzie kręcona wokół słynnego monumentu. Muzycy więcej szczegółów nie chcą zdradzić. Mówią tylko, że klip chcą nakręcić w sierpniu i chcą, aby współtworzyli go mieszkańcy Rzeszowa.

– Chcemy też, by zgodnie z tekstem naszego numeru, mieszkańcy zrobili mur chroniący pomnik – tłumaczy Mateusz Wójcik.

Nie chce zdradzić dokładnego terminu kręcenia teledysku. Aby wziąć udział w nagraniu, wystarczy wysłać prywatną wiadomość na Facebooka “Bitwy o pomnik” i wówczas każdy otrzyma termin nagrania. Teledysk ma być gotowy pod koniec sierpnia br. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

15 KOMENTARZE

 1. Reprezentujemy jedynie swoją opinię. Jesteśmy muzykami i mamy prawo wyrażać swoje zdanie. Burzenie pomnika to kosztowne i niemające sensu działanie. Powinniśmy zobligować obecnych włodarzy do przekazania pomnika na rzecz miasta i wspólnie czerpać z niego korzyści – można np. zrobić taras widokowy i pobierać opłaty za wejście. Koszty burzenia pokryły by z pewnością koszty remontu, a inwestycja szybko by się zwróciła i symbol Rzeszowa, który znają setki tysięcy ludzi został by razem z nami.

 2. Nie ma to znaczenia czym dla nas jest komuna. Pomnik jest dla nas symbolem miasta. Zdaniem rządzących pomnik jest symbolem komuny i z tego powodu uderza w niego ustawa dekomunizacyjna. Jako, że przypadek rzeszowskiego pomnika różni się od przypadku sylwetkowych pomników, korzystniejszą opcją i znacznie tańszą było by rebrandowanie pomnika. Tak jak robiono to z ulicami – nikt ich nie burzył tylko zmieniano nazwy. W przypadku sylwetkowych pomników ciężko byłoby o rebranding.

 3. Trójko … nie bronimy komuszego symbolu bo dla nas pomnik nie jest symbolem komuny lecz symbolem miasta. Pisząc tekst “choć symbol to komuny, zróbcie mu rebranding” mamy na myśli czym jest pomnik w oczach narratorów ustawy dekomunizacyjnej, a nie w naszych – mylnie interpretujesz nasze słowa. Chcemy uświadomić, że dla zdecydowanej większości mieszkańców jest to symbol miasta i jeśli komuś przeszkadzają elementy historyczne można je usunąć i zmienić nazwę pomnika. Uważamy, że to mnij inwazyjna opcja, tańsza i korzystniejsza dla miasta pod względem komunikacji wizualnej, marketingu. Jeśli zaś chodzi Ci o konspiracje – nie znaliśmy jeszcze terminu, teraz jest on oficjalny. Zapraszamy do udziału.

 4. Może dla Ciebie nic nie znaczy. Myśmy tu umawiali się z dziewczynami w latach dziewięćdziesiątych. Jeździli na rolkach, spotykali ze znajomymi. Kilkadziesiąt logotypów lokalnych firm, mnóstwo gadżetów oraz materiałów reklamowych. Jeśli pomnik Twoim zdaniem nie jest znakiem rozpoznawczym naszego miasta to jaki egzystujący symbol pomijając herb miasta może mu dorównać?

 5. Trójeczko … nie bronimy komuszego symbolu. Pomnik nie jest dla nas symbolem komuny. Jest symbolem naszego miasta. Słowa “choć symbol to komuny zróbcie mu rebranding” mówią o tym, że obecna narracja partii rządzącej w tym temacie sprowadza rzeszowski pomnik do symbolu komuny. Jeśli pomnik ma być burzony za sprawą ustawy dekomunizacyjnej proponujemy by zrobiono mu zmianę znaczenia tak jak to robiono z ulicami. Czy ktoś zdzierał asfalt? Obecnie kilkadziesiąt firm korzysta ma wbudowany pomnik w swoje logo. Myślicie, że chcieli tym nawiązać do symbolu komuny? Nie, chcieli stworzyć identyfikację wizualną nawiązującą do naszego pięknego miasta.

 6. Wysłać tam stare baby, co stoją pod sądem ze zniczami, pokiwają się, odprawią swoje moherowe gusła w obronie pomnika, pójdzie w świat, zagraniczne media powiedzą, że PiS chce zburzyć pomnik europejskiej walki o wolność, czy coś innego wymyślą i pozamiatane, nikt się nie weźmie za burzenie Wielkiej C.

 7. twoi idole stali po drugiej stronie Wisły i patrzyli z satysfakcją na płonącą Warszawę.
  Mało tego, już w tym czasie na Pradze łapali i torturowali AK-owców którzy chcieli nieść pomoc.
  A potem do roku 1990 bezkarnie mordowali ludzi którzy śmieli się upomnieć o wolny kraj.
  Należy ci tylko współczuć, że propaganda PRL zrobiła ci z mózgu jajecznicę.

 8. Tak, najlepiej obchodzić i świętować rocznicę krwawego powstania, gdzie 200 tys niewinnych ludzi poszło do piachu bo kilkuset bezmózgowców chciało sobie postrzelać podpuszczonych przez angoli i ruskich.
  Bandziory ukraińskie, łotewski czy litewskie pacyfikowały pod skrzydełkami niemieckimi nasze matki, córki i dzieci. Gdzie byli ci patrioci polscy wówczas jak nas mordowano?
  Teraz wam przeszkadza pomnik, bo wy tylko potraficie pożary wzniecać i burzyć.

 9. bzdura
  to by się świat zdziwił że Nike to symbol komuny
  i co to w ogóle jest wg tych co tak chętnie operują tym słowem ta cała komuna?

 10. Kto to są Ci obrońcy co Oni wiedzą na temat tamtych czasów jakie mają pojęcie historyczne na ten temat , kogo Oni reprezentują.
  Normalna chućpa temat na pierwszą stronę po prostu mieszanie we łbach tych co mają zamiast mózgu plewy ,wielkie Halo – zawracanie Wisłoka kijem
  No teraz niech spłodzą kolejną piosenke o ul.3- go Maja no chyba ona jest starsza niż ten Beton a po ostatniej renowacji i poprawkach kolejne płyty do wymiany 23 – wczoraj naliczyłem o jest temat niech Autor układa tekst .

 11. Wiekie alo alo o pomnik który nic nie znaczy, przyjdzie inwestor i zrobi to samo co hotelem który został zburzony. A tez wielkie alo było ze to symbol znak rozpoznawczy M.Rzeszow

 12. “Nie chce zdradzić dokładnego terminu kręcenia teledysku. Aby wziąć udział w nagraniu, wystarczy wysłać prywatną wiadomość na Facebooka „Bitwy o pomnik” i wówczas każdy otrzyma termin nagrania”
  Zakrawa to na rzeszowski §22.
  Komuniści przez cały okres swej działalności walczyli z konspiracją, a konspiratorzy bronią komuszego symbolu.
  Takie rzeczy to tylko w mieście innowacji.

Comments are closed.