Zdjęcie: Materiały inwestora

Budżet miasta Rzeszowa na 2021 rok, jak co roku, wielki, ale nudny. W planach wciąż te same inwestycje, bez spektakularnych nowości. 

W połowie listopada zgodnie z tradycją miasto opublikowało projekt budżetu na 2021 rok, który w grudniu mają uchwalić miejscy radni. Budżet będzie oscylował wokół kwoty 1,8 mld zł, z czego tradycyjnie najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje – 350 mln zł. Deficyt planowany jest na ok. 132 mln zł.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Miasto w 2021 roku planuje sporo zainwestować w transport, a konkretnie w infrastrukturę transportową. Aż 1,1 mln zł na budowę Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, ponad 2,5 mln zł na wymianę wiat przystankowych. W przyszłym roku miasto planuje wydać także ponad 18 mln zł na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Przypomnijmy, inwestycja ma zostać zrealizowana wspólnie z PKP. W planach jest budowa multimodalnego dworca, który będzie łączył transport kolejowy, miejski i dalekobieżny. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Na liście zadań do wykonania w przyszłym roku oczywiście nie mogło zabraknąć inwestycji drogowych. Co z obiecanych planów? Na pewno nowa droga łącząca al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego (465 tys. zł). Inwestycja jest niezbędna, aby ułatwić komunikację mieszkańców osiedla Słocina z centrum miasta. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Przebudowa ronda Pobitno 

Prawie 2,2 mln zł zapisano także na budowę wielopoziomowego skrzyżowania na rondzie Pobitno. Co prawda to kropla w morzu potrzeb, całą inwestycję oszacowano na 100 mln zł, a to oznacza, że bez wsparcia z zewnątrz z dwupoziomowego ronda niewiele wyjdzie. 

W przyszłym roku miasto zamierza też sporo zainwestować w budowę kładek rowerowych przy trzech mostach: Karpackim (zapora), Lwowskim i Naruszewicza (tęczowy). Kwota na realizację tej inwestycji to blisko 10 mln zł.

4,7 mln zł ratusz planuje wpompować w przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycja ma już prawie roczne opóźnienie, przez kilka miesięcy miasto walczyło z wojewódzkim konserwatorem zabytków, aby prace archeologiczne i budowlane odbywały się równolegle.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Konserwator postawił jednak na swoim i prace kazał rozdzielić. Efekt? W czwartek (19 listopada) na ul. Grunwaldzką weszła ekipa, która przygotowuje teren pod prace archeologiczne. Te mają potrwać do marca 2021 roku. Na przyszły rok zaplanowano także przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Całość ma być gotowa do 2022 roku. 

Niewiele na obwodnicę 

Ratusz w budżecie także zapisał ponad 1 mln zł na budowę obwodnicy południowej. To kwota znikoma, całą inwestycję oszacowano na 450 mln zł. Niemniej jednak zapisywanie większych kwot nie ma sensu, dopiero w grudniu ratusz planuje złożyć wniosek o tzw. ZRID, czyli zezwolenie realizacji inwestycji drogowej. Czy tym razem uda się zdobyć pozwolenie i dofinansowanie? Zobaczymy.

W przyszłym roku miasto planuje na dobre rozkręcić się z przebudową układu drogowego w centrum Rzeszowa. Chodzi m.in. o przebudowę ulic: Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki. Inwestycja ma kilkumiesięczne opóźnienie. Dwie firmy – Eurovia i Strabag – walczyły o warte ponad 32 mln zł zlecenie. Finał tych potyczek TUTAJ.

Miasto prawie 7 mln zł planuje wydać na remont ul. Matysowskiej. Ponadto, prawie 6 mln zł pójdzie na budowę drogi łączącej al. Kopisto z ul. Wierzbową. Inwestycja powstanie, mimo że sprzeciwiali się jej okoliczni mieszkańcy. W budżecie na 2021 rok znalazło się także 1,5 mln zł na oświetlenie ścieżek rowerowych nad Wisłokiem.

Żłobki, korty, lodowisko…

Są też wydatki na inwestycje oświatowe. W planie do wydania jest m.in. niespełna 6,5 mln zł na budowę przedszkola w Budziwoju. Na tym samym osiedlu powstanie także żłobek za 8,5 mln zł. Ponadto, w planach jest budowa żłobka na osiedlach Wilkowyja (50 tys. zł), Drabinianka (82,4 tys. zł) i Przybyszówka (4,1 mln zł).

Miasto na przyszły rok zaplanowało też wydać trochę pieniędzy na sport i rekreację. Tu z ciekawszych inwestycji można wymienić plan na budowę kortów tenisowych na osiedlu Śródmieście i w rejonie Żwirowni (500 tys. zł na dokumentację). Po raz kolejny w budżecie miasta pojawiają się także niewielkie kwoty na budowę krytego lodowiska (900 tys. zł).

Zapisano także 22 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego i ponad 12 mln zł na kontynuację prac związanych z przebudową basenu przy ul. Matuszczaka.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama