Reklama

Dokąd zmierzacie, rzeszowianie? 3 września najlepiej na V. Narodowe Czytanie! Tym razem głównym bohaterem będzie Henryk Sienkiewicz i jego „Quo vadis”. W Rzeszowie wspólne czytanie Sienkiewicza odbędzie się przy fontannie multimedialnej.

Na V. Narodowym Czytaniu 2016 będzie królował Henryk Sienkiewicz i jego przepiękna powieść o miłości do Boga i człowieka rodem z antycznego Rzymu – „Quo vadis”.

Czytelniczą imprezę rozpocznie o godz. 16:05 trzyminutowy flash mob polegający na wspólnym czytaniu, wybranego przez organizatorów fragmentu „Quo vadis”. Następnie w godzinach 16:08 – 20:00 w „Klubie czytelnika” będzie można czytać  kolejne wybrane fragmenty powieści.

Organizatorzy deklarują, że będą mieć przygotowane fragmenty „Quo vadis”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynieść też własną książkę.

W ramach „Przestrzeni młodego czytelnika” (godz. 16:00-19:00) odbędą się: animacje, gry, warsztaty plastyczne, zabawy, malowanie twarzy.

Uczestnicy zagrają w gry planszowe, ruchowe i towarzyskie: „Śladami Stasia i Nel”, „Afrykańskie safari”, „Flirt z dziełami Henryka Sienkiewicza”, rzut piłką do celu, przeciąganie liny, skakanie na piłkach, biegi w pudełkach, łowienie rybek, tajemniczy kuferek, polowanie na dywanie… z trawy, kalambury, połącz kropki, zabawy z wykorzystaniem chusty klanzy.

Kolejną atrakcją będą „Warsztaty sleeveface”, które potrwają od 16:00 do 19:00. Dzięki nim dzieci oraz dorośli będą mogli pozować do zdjęć z użyciem okładek książek Henryka Sienkiewicza i innych autorów otrzymując kreatywne i zabawne zdjęcia łączące ich osobowość z wybranym książkowym alter ego.

Kolejną atrakcją będzie akcja bookcrossingowa „Uwolnij Sienkiewicza”, w której będzie można pozostawić utwory pisarza oraz wymienić się nimi.

A dla tych, którzy chcieliby  zgłębić wiedzę o XIX-wiecznym nobliście, zostanie przygotowana również „Wystawa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza”, prezentująca fakty biograficzne, podróże, które odbył pisarz i miejsca pokazane w powieściach oraz informacje o utworach Sienkiewicza i ich ekranizacjach, nagrodzie Nobla, a także ciekawostki i anegdoty dotyczące autora.

Narodowe czytanie zakończy pokaz specjalny fontanny multimedialnej z udziałem aktorów „Folk dookoła świata” oraz „Walka Tytanów”, który rozpocznie się o godz. 20:00.

Tegoroczną lekturę na V. Narodowe Czytanie wybrano w internetowym głosowaniu spośród pięciu powieści. W głosowaniu, oprócz „Quo vadis”, wzięli udział: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

Rzeszowskie V. Narodowe Czytanie odbędzie się 3 września (sobota) od godz. 16:00 do 21:00 obok fontanny multimedialnej przy al. Lubomirskich.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

Comments are closed.