Zdjęcie: FOTOACC

Podstawy programowania w języku Ruby i stworzenie swojej pierwszej aplikacji – tego nauczą się uczestniczki bezpłatnych warsztatów programowania dla dziewczyn – Rails Girl, które po raz drugi we wrześniu odbędą się w Rzeszowie. Zapisy ruszają w piątek 11 sierpnia.

Warsztaty odbędą się w weekend 16-17 września. Zajęcia potrwają od rana do wieczora; uczestniczki będą pracować w trzyosobowych grupach pod okiem doświadczonych mentorów – pracowników firm z branży IT. Poznają podstawy programowania w języku Ruby i dzięki świeżo nabytej wiedzy stworzą swoją pierwszą aplikację.

– Wiele kobiet obawia się, że w zdominowanej przez mężczyzn branży IT, nie ma dla nich miejsca. Takie warsztaty, w których biorą udział wyłącznie dziewczyny, pozwalają przełamać lody i przekonać się na własnej skórze, o tym, że programowanie to świetny zawód bez względu na płeć – mówi Róża Szylar z Ruby Rzeszów User Group, która organizuje Rails Girls Rzeszów.

 Zdjęcie: FOTOACC
Zdjęcie: FOTOACC

Zainteresowanie pierwszą edycją warsztatów, które odbyły się jesienią ub. r., było ogromne. Na 18 miejsc zgłosiło się ponad 300 chętnych dziewczyn. Teraz organizatorzy chcą dać szansę jeszcze większej liczbie osób, dlatego zwiększają limit do 30.

Wśród uczestniczek pierwszej edycji były zarówno osoby uczące się, jak i te które rozpoczęły już karierę zawodową, ale z różnych względów szukały sposobu na zmianę w życiu lub wręcz przebranżowienie.

– Warsztaty utwierdziły mnie w przekonaniu, że dziewczyna także może tworzyć oprogramowanie. Dzięki mentorom zdobyłam sporo przydatnych umiejętności technicznych, a przede wszystkim poznałam podstawy programowania. Dostałam też wiele cennych wskazówek dotyczących tego, jak mogę rozwijać umiejętności programistyczne – mówi Ania, jedna z uczestniczek pierwszej edycji.

Warsztaty, które odbędą się na Politechnice Rzeszowskiej, są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić formularz, który od piątku 11 sierpnia będzie dostępny na stronie railsgirls.com/rzeszow.

Zajęcia skierowane są do dziewczyn i kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem, dlatego uczestniczki nie muszą mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Do udziału potrzebny jest wyłącznie laptop.

Rails Girls

To uznana marka, pod którą organizowane są warsztaty programowania dla kobiet na całym świecie. Rails Girls wywodzą się z Finlandii, a pierwsza polska edycja odbyła się cztery lata temu w Krakowie. Ubiegłoroczne warsztaty, które odbyły się w stolicy Podkarpacia, stały się przyczynkiem do utworzenia grupy pasjonatów „Ruby Rzeszów User Group”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama