Rzeszów zajął pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu, które najszybciej rozwijają się w Polsce. Takie są wyniki rankingu dwutygodnika „Wspólnota”.
Dwutygodnik opublikował ranking bilansujący dokonania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w mijającej kadencji „Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010 – 2014”. Rzeszów zajął pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu. – To zasługa mieszkańców, przedsiębiorców i środowiska naukowego – podkreśla Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.
Autorzy rankingu dokładnie „prześwietlili” samorządy w wielu aspektach. Pod lupę wzięto potencjał finansowy, gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny gmin w Polsce. Podstawą wyznaczenia miejsc w rankingu były procentowe zmiany poszczególnych czynników, jakie zaszły między początkiem a końcem kadencji lub przyrost wielkości absolutnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.
Do wyliczenia wskaźnika finansowego posłużyły dane z Ministerstwa Finansów: średnia dynamika zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych, średni udział dochodów z budżetu Unii Europejskiej do dochodów ogółem, średnia dynamika zmian kosztów administracyjnych, średni koszt obsługi długu w przeliczeniu na 1 mln kapitału, średni udział deficytu w przychodach zwrotnych.
Drugim obszarem badania była szeroko pojęta gospodarka. Rozwój gospodarczy poprzez współpracę lokalnych podmiotów przyspiesza tworzenie miejsc pracy, a przez to przyczynia się do poprawy warunków życia.
Do wyznaczenia pozycji samorządów w zakresie infrastruktury posłużono się 6 wskaźnikami dotyczącymi sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz gazowej.
Ostatnim obszarem badania był aspekt społeczny Posłużono się wskaźnikami, na które podczas ostatniej kadencji władze miały wpływ, m.in.: dynamika zmian liczby ludności, zmiana liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach, na 1000 mieszkańców, zmiana liczby uczniów w szkołach podstawowych oraz gimnazjach przypadających na 1 komputer oraz zmiana liczby klubów sportowych oraz artystycznych na 1000 mieszkańców.
Wśród miast na prawach powiatu Rzeszów uplasował się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Bielsko – Białą, Kielce, Legnicę i Białystok. „Liderom poszczególnych kategorii należą się słowa najwyższego uznania, bo ich pomysły na rozwój gospodarczy i społeczny okazały się strzałem w dziesiątkę” – czytamy w artykule we „Wspólnocie”.
Zdaniem autorów rankingu w stolicy Podkarpacia w latach 2010 – 2014 zaszły największe zmiany w poziomie rozwoju. Złożyły się na to zmiany w potencjale gospodarczym naszego miasta, a przede wszystkim dynamiczny rozwój nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw w branży usługowej.
„Wspólnota” podkreśla, iż nie bez przyczyny w rankingu smart cities, przeprowadzonym w 2012 roku, Rzeszów został uznany za jedno z najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.
RANKING
1. Rzeszów
2. Bielsko-Biała
3. Kielce
4. Legnica
5. Białystok
6. Jelenia Góra
7. Jastrzębie Zdrój
8. Lublin
9. Kraków
10. Żory
redakcja@rzeszow-news.pl