Zdjęcie: Materiały Razem dla Rzeszowa
Reklama

Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa idzie za ciosem. Po tym, jak radni miejscy przyjęli uchwałę o ułatwieniu mieszkańcom dostępu do informacji o miejskich inwestycjach, teraz stworzono interaktywną „mapę problemów” w Rzeszowie.

Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa powstało w sierpniu br. Do życia powołało je 11 ruchów i stowarzyszeń obywatelskich działających na terenie miasta. Cel? Doprowadzić do większej transparentności o planowanych miejskich inwestycjach, które w ostatnim czasie regularnie są oprotestowywane, szczególnie inwestycje mieszkaniowe. 

Potrzebny głos mieszkańców 

We wtorek (24 listopada) Rada Miasta Rzeszowa z inicjatywy Razem dla Rzeszowa przyjęła uchwałę, która ma sprawić, że mieszkańcy wkrótce będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, jakie inwestycje zamierza przeprowadzać ratusz. Aby uchwała weszła w życie, musi ją jeszcze zatwierdzić wojewoda podkarpacki. 

Nie czekając na tę decyzję Razem dla Rzeszowa uruchomiło interaktywną „mapę punktów zapalnych” w mieście, nazywana też „mapą problemów”. 

– Naszym założeniem jest, aby przy jej tworzeniu uczestniczyli wszyscy mieszkańcy i aktywnie włączali się w proces rozwiązywania konkretnych problemów w naszym mieście. Jest to skuteczny i „masowy” sposób partycypacji społecznej – twierdzi Artur Polakiewicz z Razem dla Rzeszowa.

Jest zgłoszenie, jest weryfikacja 

Polakiewicz podkreśla, że mieszkańcy co chwilę są zaskakiwani kolejnymi decyzjami władz Rzeszowa, nie bierze się pod uwagi ich opinii i nie przeprowadza się szerokich konsultacji. Razem dla Rzeszowa apeluje do mieszkańców, by do stowarzyszenia zgłaszali problemy, które ich zdaniem powinny się znaleźć na „mapie problemów”. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– To oni najlepiej wiedzą, jakie są największe bolączki w miejscu, w którym mieszkają i żyją – uważa Artur Polakiewicz. Punkty, które można umieszczać na mapie obejmują cały wachlarz szeroko rozumianych problemów: komunikację, ekologię, bezpieczeństwo, bariery dla osób z niepełnosprawnością, korki, planowanie przestrzenne, dostępność do usług itd.

– Mieszkańcy, media, stowarzyszenia, ruchy miejskie, rady osiedli itd. będą zgłaszać problemy, a naszym zadaniem będzie zweryfikowanie przesyłanych sygnałów, zakwalifikowanie i umieszczenie ich na mapie – zapowiadają przedstawiciele Razem dla Rzeszowa. 

Gdzie zgłaszać problemy? 

„Mapa problemów” dostępna jest na stronie Razem dla Rzeszowa – TUTAJ. Zgłoszenia można przesyłać na adres: razemdlarzeszowa@gmail.com lub za pośrednictwem facebookowego profilu stowarzyszenia. Mapa ma posłużyć do zwizualizowania problemów w w Rzeszowie i przyczynić się do skutecznego zarządzania naszym miastem.

– Powinna mieć wpływ na proces rozwiązywania konkretnych problemów – indywidualnych i grupowych. Zależy nam również na powszechnym dostępie do informacji – dodaje Artur Polakiewicz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama