Budowa nowych niecek, atrakcji wodnych, budowa basenów dla dzieci i przedszkolaków – to ostateczny plan przebudowy basenów Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Modernizacja być może ruszy w przyszłym roku.

Baseny ROSiR-u są w fatalnym stanie. Bieżące remonty ograniczały się do kwestii czysto technicznych. O modernizacji basenów mówi się co najmniej od sześciu lat. Kilka dni temu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nakazał przyspieszyć prace.

Co chwilę przedstawiane były koncepcje modernizacji basenów, mówiono o 45-metrowej zawijanej zjeżdżali na basenie rekreacyjnym, biczach wodnych, kaskadowym wodospadzie.

Był również pomysł budowy krytego całorocznego basenu w miejscu 50-metrowego basenu wyczynowego wraz z trybunami. Basen miałby mieć otwieraną ścianę, która łączyłaby się z otwartymi basenami.

Jakich basenów się nie buduje

Janusz Makar, dyrektor ROSiR-u, zdradził nam, jak ostatecznie będzie wyglądał remont wszystkich basenów. A przypomnijmy, są dwa 50-metrowe (wyczynowy i rekreacyjny), brodzik dla dzieci oraz fontanna.

– Wszystkie niecki basenowe zostaną wyburzone, powstaną zupełnie nowe – mówi Makar. Basen wyczynowy obecnie ma głębokość 1,3-3,75 m. Po przebudowie będzie zdecydowanie mniejszy. Od 1,35 m do 1,8 m głębokości.

– Basen na 3,75 m nie ma sensu, to są zbyt duże koszty. Dzisiaj tak głębokich basenów już się nie buduje – twierdzi dyrektor ROSiR-u. – Pod niecką w części najgłębszej wybudujemy zbiorniki przelewowe dla wszystkich basenów, będzie tam pompowania wody technologicznej. Wejście będzie od trybun, które również zostaną wyburzone i powstaną na ich miejsce nowe – mówi Janusz Makar.

Moc atrakcji wodnych

Długość basenu wyczynowego nie zostanie zmieniona. Podobnie, jak basenu rekreacyjnego (też ma 50 m), który obecnie ma prawie 70-metrową zjeżdżalnię. Niecka tego basenu po przebudowie będzie miała od 1,1 m do 1,3 m głębokości.

– Będą tam atrakcje wodne: grota wodna, dzika rzeka, kurtyny wodne, leżanki, tryskacze, grzybek i liny do wspinaczki wodnej. Zjeżdżalnia zostanie utrzymana – wyjaśnia dyrektor Makar.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyburzony zostanie brodzik, a w jego miejscu powstanie basen dla dzieci z drobnymi atrakcjami wodnymi. Ten basen będzie miał głębokość od 0,6 m do 0,8 m. Dla najmłodszych dzieci powstanie basen dla przedszkolaków o głębokości od 0,1 m do 0,6 m.

– W miejscu fontanny nie będziemy budować nowej, tylko powstanie wodny plac zabaw. To o wiele lepsze rozwiązanie niż fontanna. W przyszłym tygodniu jedziemy obejrzeć inne baseny na terenie kraju. Może uda się coś jeszcze ciekawego podpatrzeć i zastosować u nas – twierdzi Janusz Makar.

Jakie będą koszty?

Projekt przebudowy basenów ROSiR już jest, w ciągu najbliższych trzech miesięcy zostanie on zaktualizowany. – A pod koniec roku chcielibyśmy ogłosić przetarg na wybór firmy, która zmodernizuje baseny – tłumaczy Makar.

Pierwsze roboty mogłyby się zacząć najwcześniej w przyszłym roku. Termin ich zakończenia to dzisiaj wróżenie z fusów. Wszystko będzie zależało od wyników przetargu. Koszt modernizacji basenów ROSiR szacowany jest na ok. 25 mln zł.

Jeszcze nie wiadomo, czy na czas robót baseny ROSiR-u byłyby w którymś sezonie całkowicie zamknięte dla mieszkańców. Teoretycznie jest możliwe prowadzenie robót przy jednym basenie, tak aby pozostałe obiekty w tym czasie działały. Ale taki wariant jest mało prawdopodobny.

Od soboty nowy sezon

W sobotę (11 czerwca) z kolei baseny zostaną otwarte do tegorocznego sezonu. Baseny będą czynne przez cały tydzień od godz. 9:00 do 19:00. Bilet normalny będzie kosztował 8 zł, młodzież i studenci zapłacą 6 zł.

Bilety na ostatnie dwie godziny (17:00-19:00) będą tańsze. Dorośli zapłacą 6 zł, pozostali 3 zł. Wstęp dla dzieci do lat 7 bezpłatny bez względu na porę dnia.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama