Ryszard Petru w Rzeszowie: uwolnijmy handel w niedziele. Zakaz jest antypracowniczy

13
Reklama

– Ustawa o zakazie handlu była ideologiczna – mówił w piątek po południu w Rzeszowie. Ryszard Petru. Lider Teraz! zbierał podpisy pod projektem inicjatywy ustawodawczej „Uwolnijmy handel”.

 

Zakaz handlu w niedziele i święta obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Do końca ub. r. zakupy można było robić tylko w dwie niedziele miesiąca, w tym roku już tylko w jedną, w 2020 roku ma być jeszcze gorzej – zakazem handlu nie będą objęte ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. W 2020 r. tylko 7 niedziel ma być handlowych.

Rząd PiS wprowadził ograniczenia w handlu pod naciskiem „Solidarności”, która popiera politykę obecnego premiera RP Mateusza Morawieckiego. Zakaz nie podoba się opozycji, już wcześniej Platforma Obywatelska zapowiadała, że jak wróci do władzy, to niedzielny handel przywróci. Nie czekając na zmianę władzy Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej, dziś szef Teraz!, powołał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Uwolnijmy handel”.

Komitet zbiera podpisy pod projektem obywatelskiej ustawy, która przywróci handel. Aby ustawą zajął się polski parlament, musi ją poprzeć co najmniej 100 tysięcy osób. Petru od kilku dni jeździ po największych miastach w Polsce i namawia Polaków, by poparli projekt „Uwolnijmy handel”. W czwartek szef Teraz! był w Krakowie, w piątek po południu przez dwie godziny na rzeszowskim Rynku szukał poparcia wśród mieszkańców Rzeszowa. 

– Mamy już parę tysięcy podpisów. W najbliższym czasie zarejestrujemy komitet u marszałka [Sejmu] i od tego czasu będziemy oficjalnie zbierać 100 tys. podpisów, które nie pozwolą na to, aby upadły polskie sklepy – mówił w Rzeszowie Ryszard Petru. 

Lider Teraz! twierdzi, że na zakazie handlu w niedziele miały zyskać małe sklepy, a tymczasem, jak się okazuje, ich obroty spadły, a 15 tys. małych sklepów upadło. Petru powołuje się na prof. Mariana Nogę z Wyższej Szkoły Bankowej, który uważa, że zakaz handlu spowodował, że pracę dorywczą mogło stracić nawet 35 tysięcy studentów. 

Ryszard Petru twierdzi też, że w 23 krajach Unii Europejskiej handel w niedziele odbywa się bez żadnych ograniczeń, są one stosowane tylko w Niemczech i w Austrii. – W Wielkiej Brytanii sklepy o powierzchni większej niż 280 m kw. mogą być otwarte do 6 godzin w niedziele. Małe nie podlegają restrykcjom. Podobnie jest w Irlandii Północnej – dowodzi szef Teraz! 

Podpiera się on też danymi Biura Analiz Sejmowych, z których wynika, że na zakazie handlu w niedziele małe polskie sklepy w 2018 roku straciły przychody na poziomie od 20 do 30 procent. – W Polsce nie ma więc innego wyjścia, jak zniesienie zakazu, ale należy przy tym wprowadzić dla pracowników możliwość dwóch niedziel wolnych od pracy – mówił Ryszard Petru.

Petru zwrócił także uwagę na to, że dla pracowników o wiele większym problemem jest przychodzenie do pracy tuż po północy w niedzielę i pracowanie do 8:00 w poniedziałek, aby przygotować na rano towar. – Wprowadzone rozwiązanie miało być propracownicze, a jest antypracownicze, a ustawa o zakazie handlu była ideologiczna – stwierdził Ryszard Petru. 

W trakcie zbierania w Rzeszowie podpisów pod projektem „Uwolnijmy handel”, Petru był zaskoczony, jak od wielu pracowników handlu usłyszał, że zakaz powinien być wycofany. Ale nie wykluczone, że sam PiS pójdzie po rozum do głowy i zliberalizuje obecne prawo. Na początku marcu premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z TVN24 potwierdził, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił swojego celu i możliwy jest powrót do zasad z 2018 r. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

13 KOMENTARZE

 1. Jeśli niedziela jest dniem wolnym, to pozamykać kościoły w imię ograniczenia handlu, bo przecież każdy wie że to placówki biznesowe korpo-katolików.

 2. A z czego będziesz żył barania łąko jak pozamykacie wy, radykałowie z katotalibanu działalności, z czego ten kraj będzie się dorabiał i nadganiał zapóźnienie, które wy zaprzańcy, zafundowaliście nam w imię katolskiej lub bolszewickiej ideologii? Z czego geniuszu? Takich jak ty poznałem swojego czasu sporo. Czerwoni bolszewicy biegający do kościoła. Jak się twojej babie nie chce robić niech zostanie w chałupie na sianie.

 3. Jak to wprowadzą z powrotem to moja żona będzie chodzić 7 dni do pracy. Kiedy mam z nią spędzać czas ?! To chyba niedziela jest dniem odpoczynku prawda to czy nie ?. Żygam na Was pseudokapitaliści, wyzyskiwacze, nie szanujecie życia prywatnego ludzi, dla Was i dla takiego Petru swetru liczy się tylko pieniądz, już wszyscy jesteście od tego chorzy !. Zachód Was tego nauczył ………………

 4. I ma rację! Zakaz handlu w niedzielę? Przecież niedziela to zwykły dzień. Dlaczego ograniczacie katole wolność gospodarczą?! Siedzieć w kościołach pedofili i nie wtrącać się do cywilizowanych ludzi. Won!!!

 5. Dokładnie jak piszesz.. bankier który chce czynić „dobro” w swoim interesie ma się rozumieć. żenujący człowiek.

 6. Publicysta i filmowiec Grzegorz Braun, założyciel Pobudki został ogłoszony jedynką Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy na Podkarpaciu. Podczas konferencji na której przemawiał Braun doszło do incydentu.

  – Numerem 1 na liście na Podkarpaciu (okręg nr 9) jest Grzegorz Braun – poinformowano na oficjalnym profilu Konfederacji na Twitterze.
  Reklama / Advertisement

  Grzegorz Braun podkreślił, że Konfederacja reprezentuje „gamę patriotyzmu”. – Są u nas narodowcy, wolnościowcy, obrońcy życia, własności i suwerenności państwa oraz rodziny. Zwolennicy bezpieczeństwa wiary, rodziny i własności – powiedział Grzegorz Braun.

  – Niniejszym razem ruszamy tutaj, w Rzeszowie, do Brukseli. W tym sezonie politycznym droga do Warszawy prowadzi przez Brukselę – podkreślił.

  W trakcie konferencji jeden z mężczyzn – bez początkowego przedstawienia się – zaczął zadawać pytania o przeszłość kandydata. Braun podkreślił, że „ma tę piękną kartę w życiorysie, że nie jestem człowiekiem-królikiem wyciągniętym z cylindra wczoraj i prezentowanym przez politbiuro partyjne”. – Moja biografia jest znana i notowana – powiedział Braun.

  Pod koniec transmisji jeden z miejscowych dziadków zaczął krzyczeć pokazując na centrum miasta, że to wszystko pochodzi od Unii Europejskie. Przekonywał, że gdyby nie UE, nie byłoby tego wszystkiego.

  – Pan myśli, że śnieg w zimie nie pada jak UE nie zarządzi? I słońce nie świeci jak komisarz europejski nie zadecyduje? Mamy oto kliniczny przypadek Polaka, któremu się zdaje, że rynek w Rzeszowie zawdzięczamy Unii Europejskiej – ocenił Braun.

 7. Towarzysze radzieccy piszą tylko o marksiście zandbergu z „razem” albo tej karierowiczce skibie z „teraz” czy tam „wiosny” zboczeńców.

  NA RESZTĘ BAN, TABU (ot… „wolne media”)

 8. W dodatku zaklina rzeczywistość bo sklepy osiedlowe mnożą zyski… przebrał się diabeł w ornat…

  Ryczard „człowiek-korporacja” udaje, że chce bronić Polaków przez wyzyskiem wielkich korporacji 😛
  On z nas wszystkich by zrobił niewolników jak frankowiczów, żebyśmy na jego wojaże tyrali 😉

  https://youtu.be/onWCJMRWRCQ?t=451
  – POLECAM, ŻANET KALETA!

 9. Haha musiało być zabawnie, zaczepiał ludzi, żeby ktoś się nim zainteresował, fajne spodnie jak na starego chłopa i „kandydata” na premiera haha, maderański amant;D

Comments are closed.